Czwarta gra z wydawanej przez Electronic Arts serii stosunkowo prostych przygodówek akcji, które bezpośrednio bazują na bestsellerowych książkach J.K. Rowling opowiadających o przygodach młodego czarodzieja.
„Harry Potter and the Prisoner of Azkaban” to kolejna gra z wydawanej przez Electronic Arts serii stosunkowo prostych przygodówek akcji, które bezpośrednio bazują na bestsellerowych książkach J.K. Rowling opowiadających o przygodach młodego czarodzieja. Producent w przeszłości wydał już dwa podobne tytuły a także grę sportową przybliżającą znane z książek zawody w Quidditchu.
„Prisoner of Azbakan” bazuje na trzecim tomie przygód Harry’ego Pottera. Co ciekawe, oprócz tytułowego bohatera gracz po raz pierwszy może pokierować losami jego przyjaciół - Rona Weasley’a i Hermiony Granger. W niektórych miejscach będzie to nawet koniecznie albowiem każda z tych postaci dysponuje kilkoma unikatowymi umiejętnościami. Harry potrafi wspinać się po linach, Ron otwierać niektóre drzwi czy skrytki a Hermiona przeciskać się przez wąskie szczeliny. Miłośników Pottera ucieszy zapewne to, iż gra pokrywa się z wydarzeniami zaprezentowanymi w książce. Harry rozpoczyna właśnie trzeci rok studiów w szkole w Hogwart. W międzyczasie z tytułowego więzienia w Azkabanie ucieka groźny przestępca Syriusz Black, który mógł być zamieszany w śmierć rodziców Harry’ego a teraz zdaje się polować na niego samego. Do akcji wkraczają również potężni Dementorzy, którym tytułowy bohater będzie musiał stawić czoła.
Wprowadzenie dwóch nowych postaci do zabawy nieznacznie zmieniło jej przebieg. Gracz sporą część zabawy spędza w szkole, czy to uczęszczając na lekcje czy trenując magiczne sztuczki, bardzo często otrzymuje również zadania poboczne, za wykonanie których może otrzymać cenne bonusy. Po zaliczeniu wszystkich zadań z danego dnia można przejść do kolejnego rozdziału albo pozostać na planszy nieco dłużej, np. w celu odszukania ciekawych sekretów. Sterowanie jest niezwykle intuicyjne, kolejne klawisze joypada są wykorzystywane do „składowania” czarów (w celu ich natychmiastowego odpalenia), namierzania przeciwników czy też zmiany aktualnie sterowanej postaci. Z racji tego, iż gra jest skierowana przede wszystkim w stronę młodszych użytkowników konsol poziom trudności został ustalony na dość niskim poziomie.
Oprócz głównego wątku gracz może uruchomić jedną z trzech dostępnych minigier, między innymi lekcję latania na Hipogryfie czy pojedynek magiczny z drugim studentem. Wersja PS2 posiada ponadto kilka eksluzywnych gier stworzonych z myślą o urządzeniu o nazwie EyeToy. Oprawa wizualna „Prisoner of Azkaban” jest dość zróżnicowana, gracz w trakcie zabawy odwiedza między innymi rozległe lochy, wspomnianą już szkołę czy też pokaźny zamek.