Siedemnaście lat po ukazaniu się pierwszej książki, autorka rozwija i uzupełnia wcześniej przekazaną wiedzę. Metody szkoleniowe Sally Swift zostały tu wzbogacone o nowe elementy i ćwiczenia, a także bogato zilustrowane zdjęciami. W odróżnieniu od wielu tradycyjnych szkół, Sally Swift odrzuca stosowanie siły w treningu konia. Jej podejście oparte jest na bogatej wiedzy o anatomii człowieka i konia. Wiedza ta skłania do zmiany przyzwyczajeń i nawyków w celu uzyskania lepszej pozycji w siodle i współpracy z koniem. Autorka uważa, że jeździec, zyskując świadomość ruchów swojego ciała oraz ruchów konia, zaczyna poruszać się w harmonii z koniem, co pozwala na wypracowanie naturalnej swobody ruchów. Ponadto, koń szkolony zgodnie z zaleceniami Sally Swift czerpie więcej radości z jazdy, a trening jest dla niego mniej stresujący.
Dosiad naturalny nie jest stylem jazdy, jak na przykład ujeżdżenie czy western. To raczej sposób reedukacji umysłu i ciała jeźdźca, nastawiony na uzyskanie równowagi duchowej i cielesnej, która jest podstawą efektywnej komunikacji z koniem.
Autorka tej nowatorskiej teorii – Sally Swift – zrewolucjonizowała dotychczasowe podejście do jeździectwa, udowadniając, jak ogromny wpływ na jakość jazdy konnej ma prawidłowe użycie ciała człowieka. W swojej pierwszej książce na ten temat zdefiniowała cztery elementy podstawowe, które tworzą fundament i doktrynę dosiadu naturalnego. Uzyskanie harmonii między jeźdźcem a koniem jest możliwe tylko wtedy, kiedy człowiek uświadomi sobie znaczenie elementów podstawowych.