hakin9 nr. 06 (3/2004) - Komunikatory internetowe-bezpieczeństwo
Hakin9 to magazyn o bezpieczeństwie ukazujący się:
po niemiecku (w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu i Belgii), po francusku (we Francji, Kanadzie, Luksemburgu, Belgii i Maroko), po hiszpańsku (w Hiszpanii, Argentynie, Portugalii i Meksyku), po włosku (we Włoszech), po czesku (w Czechach i Slowacji), po polsku (w Polsce).
Haking porusza sprawy związane z bezpieczeństwem systemów informatycznych, rozpatrywane zarówno z punktu widzenia osoby naruszającej bezpieczeństwo, jak i osoby, która bezpieczeństwo zapewnia. Do pisma dołączana jest płyta CD zawierająca hakin9 live – rozwijaną przez redakcję bootowalną dystrybucję Linuksa, zawierającą narzędzia, tutoriale i dokumentację potrzebną do ćwiczenia opisywanych w piśmie technik
W bieżącym numerze:
Podstawy
* Tylke furtki w systemie GNU/Linux - wybrane metody (Robert Jaroszuk) - sposoby tworzenia tylnych furtek, zarówno proste i nie stosowane w praktyce, jak i bardziej złożone i skuteczne. * Ataki DDoS - podstawy i praktyka (Andrzej Nowak, Tomasz Potęga) - na czym polegają ataki DDoS, opis przykładowego narzędzia do przeprowadzania ataku, a także opis podstaw TCP/IP. * Tripwire - wykrywacz odmieńców (Tomasz Łapaj) - opis narzędzia do sprawdzania integralności danych.
Atak
* Paranoja w świecie komunikatorów (Konstantin Klyagin) - słabości najpopularniejszych komunikatorów, sposoby przechwytywania haseł i treści rozmów. * Spamerskie sztuczki (John Graham-Cumming) - metody stosowane przez spamerów do obchodzenia filtrów antyspamowych * Niezaufane języki proceduralne w PostgreSQL - zagrożenia (Robert Bernier) - problemy związane z bezpieczeństem skryptów umieszczonych w bazie danych
Obrona
* Analiza powłamaniowa - podstawy (Marek Janiczek) - pełen opis analizy powłamaniowej systemu - wykorzystywane techniki i narzędzia.
Na CD dystrybucja F.I.R.E. - Forensic and Incident Response Environment, przeznaczona do analizy powłamaniowej, odtwarzania danych i oceny bezpieczeństwa.
|