Hagada ilustrowana pracami Artura Szyka
THE HAGGADAH
Jerusalem – Ramat-Gan – Tel-Aviv 1967
Książka zawiera opowieści i przypowieści rabiniczne wyjaśniające problematykę Biblii i Talmudu.Zawiera setki reprodukcji ilustracji Artura Szyka.
Artur Szyk (1[zasłonięte]894-19) – artysta grafik, ilustrator książek, scenograf, karykaturzysta. Szyk urodził się w Polsce pod zaborem rosyjskim w rodzinie żydowskiej, sam zawsze uważał się zarówno za Żyda jak i Polaka. Od 1921 mieszkał i tworzył głównie we Francji, a od 1937 w Wielkiej Brytanii. W 1940 osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1948 otrzymał amerykańskie obywatelstwo.Artur Szyk jako grafik i ilustrator zyskał uznanie już w okresie międzywojennym. Prawdziwą popularność przyniosły mu jednak dopiero karykatury wojenne, w których po wybuchu II wojny światowej ukazywał przywódców państw Osi – przede wszystkim Hitlera, Mussoliniego i Hirohito. Twórczość Szyka w swojej warstwie treściowej cechuje się zaangażowaniem społecznym i politycznym, a w warstwie formalnej odrzuceniem modernizmu i nawiązywaniem do malarstwa średniowiecznego i renesansowego, zwłaszcza zdobnictwa książek z tych okresów. W przeciwieństwie do prac większości karykaturzystów, twórczość Szyka wyróżnia się bogatą kolorystyką i dbałością o szczegóły przedstawienia.
Hagada jest bardzo ważną i popularną w kulturze i religii żydowskiej opowieścią o wyjściu Żydów z Egiptu. Szyk zilustrował ją w 48 rysunkach w latach 1932–1938, a rozwój sytuacji politycznej w Niemczech w tym czasie skłonił go, aby wprowadzić do niej elementy współczesne. Dotyczyło to w szczególności przypowieści o czterech synach, w której pod postacią niegodziwego syna Szyk przedstawił mężczyznę w niemieckim stroju, z wąsikiem przypominającym Hitlera. W pierwotnej wersji cykl miał jeszcze ostrzejszą wymowę: na rysunkach widoczne były węże ze swastykami, pojawiały się głowy Hermanna Göringa i Josepha Goebbelsa.W 1937 Artur Szyk wyjechał do Londynu w celu wydania Hagady. Podczas trzyletnich prac edytorskich artysta musiał się jednak zgodzić na wiele kompromisów, m.in. usunięto lub zamalowano wszystkie swastyki; nie jest wiadome, czy uczynił to na skutek nacisków wydawców czy brytyjskich polityków, prowadzących wobec Niemiec politykę appeasement. Ostatecznie Hagada została wydana w Londynie w 1940, artysta zadedykował ją królowi Jerzemu VI.Uwaga: kliknięcie w zdjęcie pozwala uzyskać super powiększenie!
Oprawa sztywna, metalowa. Arkusze stron nieparzystych i parzystych połaczone (nierozcięte) na brzegu. Papier gruby w bardzo dobrym stanie, bez pleśni, grzybów i śladów papierojadów. Stan zgodny ze zdjęciami.
Wymiary książki: 23 cm x 18 cm x 2 cm
Zapraszamy na pozostałe nasze aukcje! przedmioty z naszych aukcji można obejrzeć w naszej galerii,LNP Antyki, antykwariat,Gdańsk, ul. Grunwaldzka 303, tel 58 [zasłonięte] 94