Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

HAŁAS ULICZNY W SZKOLE W KOPALNIACH ZDROWIE 1936

18-05-2012, 14:56
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik serdecznie
numer aukcji: 2349985722
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 2   
Koniec: 25-05-2012 19:39:09
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - CZTERY BROSZURY PRZEDWOJENNE DOTYCZĄCE ZAGADNIENIA HAŁASU I JEGO WPŁYWU NA ŻYCIE I ZDROWIE CZŁOWIEKA
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

Odbitka z JS6 5 1935 r. dwutygodnika MEDYCYNA
Z Zakładu Higjeny Uniwersytetu Jagiellońskiego Dyrektor: Prof. Dr. Witold Gądzikiewicz.
Dr. HENRYK GANS
Hałas, jego wpływ na zdrowie i niektóre sposoby badania stosowane w higjenie.
Hałas w mieście można podzielić, odnośnie jego pochodzenia, na 3 rodzaje: 1) hałas uliczny, 2) przemy-słowo-fabryczny, 3) mieszkaniowy.
1). Hałas uliczny.
Źródłami jego są środki komunikacyjne, maszyny do czyszczenia i naprawy ulic, przechodnie, sprzedawcy uliczni, orkiestry, głośniki, zwierzęta i t. p. Na pierwszy plan wysuwają się pojazdy osobowe i ciężarowe, mechaniczne, szynowe i zaprzęgowe. Każdy rodzaj pojazdów wywołuje hałas w sposób odmienny. Większym lub mniejszym jest hałas powstający przez uderzanie kół o nierówności drogi, oraz przez drganie różnych części pojazdu udzielone im od kół. W ten sposób powodują hałas przedewszystkiem pojazdy zaprzęgowe, zwłaszcza ciężarowe — zwykle źle resorowane, o małej spójności poszczególnych części i kołach okutych że-laznemi obręczami. Przy tych pojazdach powiększa hałas stuk podków końskich. W pojazdach mechanicznych (samochodach, motocyklach) czynniki te z powodu silniejszej budowy i zaopatrzenia kół obręczami ela-stycznemi, odgrywają mniejszą rolę. Głównem źródłem hałasu są ich motory wybuchowe i sygnały akustyczne (klaksony, trąbki, syreny, gwizdki, dzwonki i t. p ). Pojazdy szynowe (tramwaje elektryczne, koleje żelazne, motorówki) hałasują swemi maszynami popędowemi
i kołami, które trą o szyny, szczególnie na zakrętach i stukają na ich spojeniach.
Hałas wzrasta proporcjonalnie do zwiększania szybkości pojazdu; jest większy na brukach nierównych i twardych, niż na gładkich i bardziej miękkich. Nowe pojazdy powodują zwykle mniejszy hałas niż zużyte.
Do innych źródeł, poniekąd przypadkiem hałasujących w mieście, należą samoloty i statki rzeczne.
Natężenie hałasu w poszczególnych punktach miasta zależy przedewszystkiem od warunków miejscowych, t. j. od bruków, właściwości rezonansowych otoczenia i od nasilenia ruchu ulicznego, t. zn. od liczby i rodzaju pojazdów przejeżdżających w pewnym okresie czasu przez dany odcinek. Jak z tego wynika, hałas uliczny jest zjawiskiem zmiennem, jak zmiennemi są warunki i okoliczności, w Których powstaje.
Badania swe starałem się przeprowadzić w warunkach o ile możności jednakowych, dopuszczając jak-najmniej zmiennych. Przeprowadziłem to jeżdżąc róż-nemi pojazdami po różnych drogach, a więc przy wyborze danego środka komunikacyjnego zmieniała się tylko, szybkość jazdy, otoczenie i bruki, jednak odległość mojego ucha od źródła głosu pozostawała tasama. Nie można zaprzeczyć, że pomiędzy temi wrażeniami, które odbiera ucho jadącego a temi, które słyszy ktoś stojący w pewnej odległości, istnieje dość znaczna różnica. Wybrałem jednak ten sposób badania także dlatego, że dla oznaczenia siły głosu przy pomocy przyrządu Barkhausena potrzebne jest pewne minimum czasu (nawet przy znacznej wprawie 2 do 4 sekund), w którym siła głosu nie powinna ulegać znaczniejszym wahaniom. Osiągnąć to można tylko przez poruszanie się razem z pojazdem, wtedy też odległość ucha od źródła pozostaje ta sama. Z licznych badań przeprowadzonych przyrządem Barkhausena wyciągnąłem średnie, które przedstawiam na dołączonych tabelkach.
Piśmie nnictwo.
1) Beck. Zeitschr. f. Hals - Nase u. Ohrenheilk. 1927. S. 387-391. 2) Brezina E. Zentrlbl. d. ges. Hygiene S. 657. 3) Ei c ken C. v. Abderhaldens Handb. d. biol. Arbeitsmethoden, Abt. V, Teil 7, S. 771 - 786. 4) H ö 1 t j e. Deutsche Med. Wochenschr. 192^. S. 1931. 5) Prof. K a r a f f a-Korbutt. Ogólna hygjena pracy. 1933. Rozdz. XV. Str. 303. 6) Kiecki K. Patologja ogólna. 1928. 7) Lachner F. Radio-Amateur (Oera) 1932. F. 3, S. 145 - 148. 8) Langen-beck B. Ztschr. f. Hals, Nasen u. Ohrenheilk. 1932. B. 5, S. 609 — 22. 9) Neitzel E. Gesundheitsing. 1929, H. 32.
S. 575—577. 10) Peyser A. Handb. d. Hals, Nasen u. Ohrenheilk. Denker-Kahler 1927, Bd. VIII. S. 265—309. 11) Peyser A. Ztschr. f. Hals, Nasen u. Ohrenheilk. 1927, S. 397 - 407. 12) Peyser u. Maué- Beiheft zum Ztrbl. f. Gewerbehyg. u. Unfallverhütung Mi 8, 1928. 13) Peyser A. Ztschr. f. Bahnärzte 1930. M 2, S. 30—38. 14) P e y s e r A. Die Begutachtung der Entschädigungspflichtigen Lärmschwerhörigkeit. Berlin 1931. 15) Peyser A. Handbuch der socialen Hygiene und Gesundheitsfürsorge, Gottstein, Schlossmann, Teleky. 1926. B II. Str. 563—570. 16) Pirkenburg G. Handb. d. Hygiene-Weil 1903 S. 5—25 17) S c h w a 1 b e. Dtsch. Med. Wchschr. 1929 I. 5.21—23, 67—69. 18) Trendelenburg. Handb. d Physik 1927. (Geiger u. Scheel). 19). W e 11 e n d o r f e r. Radio-Amateur (Ora) 1931 F. 7, S. 470-471. 20) Weyrauch. Dtsch. Med. Wchschr. 1930,11, S. 21 - 40. 21) W i n n i k. Acta Oto-laryngologica (Stokholm) 16, 1931. S. 491—506. 22) Ks. Lind-worsky J. Psychologja eksperymentalna. 1934. Str. 34 — 43.
Dr. H. Gans. Bruit, son influence sur la santé et quelques procédés d'examen utilisés en hygiene.
L'auteur a effectué des recherches au moyen de l'appareil Barkhausen sur l'influence du bruit en ville: 1) des rues, 2) des fabriques, 3) des logements. Il étudie les troubles de l'ouie et des nerfs produits sous l'influence du bruit dépassant 70 phons.





Dr. med. JANINA SMRECZYŃSKA
O badaniu hałasu w szkole
(Z Zakładu Higjeny U. J. Dyrektor: Prof. Dr. Witold Gądzikiewicz).
WARSZAWA 1936. Odbitka z miesięcznika „Wychowanie Fizyczne" Nr. 3 — 4.
O ile mi wiadomo dotąd przy badaniu stanu sanitarnego budynków szkolnych badań hałasu nie uwzględniano, co najwyżej zwracano jedynie uwagę na to czy szkoła jest położona w hałaśliwej części miasta. Wobec tego na propozycję p. prof. Gądzikiewicza, wykonałam badania hałasu w Gimnazjum SS. Urszulanek w Krakowie, w którem jestem lekarką szkolną.
Hałas badałam przyrządem Barkhausena, wyrabianym przez firmę Siemens i Halske, a wypożyczonym w Zakładzie Higjeny U. J. Dokładny opis przyrządu znajduje się w pracy koi. Henryka Gansa, p. t. „Hałas, jego wpływ na zdrowie i niektóre sposoby badania stosowane w higjenie", Medycyna, Nr. 18, 1934, i z tego powodu pomijam szczegółowy opis. Przyrząd wytwarza ton o wysokości 800 drgań na sekundę; siłę tonu można zmieniać zapomocą potencjometru od dolnej granicy słyszalności aż do natężenia 100 fonów, któremi to jednostkami określamy siłę głosu. Dla objaśnienia dodaję, że górna granica natężenia głosu, wywołująca uczucie bólu wt uchu, wynosi 130 fonów.
Badanie wykonujemy w ten sposób, że przykładamy do jednego ucha słuchawkę aparatu, przez którą słyszymy dźwięk, wydawany przez aparat; przesuwając potencjometr staramy się, aby ton w słuchawce zrównał się z siłą badanego hałasu. Zwykle przeprowadza się badania po kolei jednem i drugiem uchem i dopiero oblicza się z tych danych średnią arytmetyczną.
Wiadomo, że przedłużające się działanie silnych dźwięków ma wpływ ujemny na narząd słuchu. Przy tak silnym hałasie jak np. w niektórych fabrykach, gdzie natężenie hałasu przekracza 100 fonów, przychodzi do znacznego upośledzenia słuchu, do t. zw. głuchoty zawodowej, przy której znika wrażliwość na wysokie tony (występują zmiany w narządzie Cortiego).
Z Zakładu Higjeny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dyrektor: Frof. Dr. W. Gądzikiewicz.





Dr. IZA CWOJDZIŃSKA.
BADANIE HAŁASU
W KOPALNIACH WĘGLA
WILNO.
Tow. Wydawnicze „POGOŃ", Drukarnia „PAX", ul. Św. Ignacego 5.
1936.
Odbitka z Archiwum Higjeny. Tom. IV zeszyt 1 1936 r.
Z Zakładu Higjeny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dyrektor: Prof. Dr. W. Gądesikiewicz.
Dr. IZA CWOJDZIŃSKA. BADANIE HAŁASU W KOPALNIACH WĘGLA.
Badając w roku ubiegłym urządzenia sanitarne w górnośląskich kopalniach węgla, zwróciłam między innemi uwagę na bardzo silny hałas podczas pracy kopalni, zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią.
Hałas na powierzchni powstaje głównie w sortowniach. Jak sama nazwa wskazuje, są to pomieszczenia, w których sortuje się węgiel. Budynek sortowni jest to duży piętrowy gmach, którego szkielet zbudowany jest całkowicie z żelaza. Na najwyższem jego piętrze znajduje się szyb wyciągowy dla węgla. Wydobyte z dołu kopalni wózki z węglem przesuwa się do stojącej w pobliżu wywrotarki, która wysypuje węgiel do żelaznego leja na sita wibrujące, które sortują węgiel według wielkości. Następnie węgiel posortowany wyrzucany jest na ruchome metalowe taśmy drabinkowe, transportujące węgiel dalej.
Otóż hałas największy powstaje przy sortowaniu węgla na sitach wibrujących, dalej, przy przesuwaniu wysortowanego już węgla na żelaznych taśmach oraz przy wysypywaniu węgla na wywrotarkach. Hałas jest tak silny, że chcąc być usłyszanym przez sąsiada, trzeba mu krzyczeć wprost do ucha.
Prócz tego rusztowanie żelazne, na którem stoją robotnicy, podlega drganiom rytmicznym, przeto takiemu drganiu ulega także całe ciało robotnika. Oczywiście, takie warunki muszą odbić się ujemnie na zdrowiu pracujących. Na hałas w sortowniach narażonych jest w każdej kopalni kilkadziesiąt osób, w tem bardzo dużo kobiet. Bardzo wiele osób w sortowni, zwłaszcza kobiety, skarżą się, że początkowo u nie-przyzwyczajonych często występują zawroty głowy, a nawet nudności i wymioty. Widocznie więc wstrząsy ciała wywołują zaburzenia w błędniku.
Dalej zauważyłam, że większa część załogi, zwłaszcza kobiety zajęte w sortowni, wkładają sobie watę do uszu; zapytane o powód
Piśmiennictwo.
1) K Beck: Lärmarbeit und Ohr. Ztschr. f Hals Nasen u. Ohrenheilkunde 1927 r. str 387 2) H. Gans: Hałas, jego wpływ na zdrowie i niektóre sposoby badania stosowane w higjenie Medycyna 1934 i 1935 r. nr. 5. 3) B. Langen-b e c k: Das Hören in Lärm Ztschr. f. Hals Nasen u. Ohrenheilkunde 1932 r. str. 609. 4) A. Peyser: Handbuch der socialen Hygiene und Gesundheitsfürsorge. Gottstein-Schlossmann Teleky. 1926. 5) A. Peyser: Die Einbeziehung gewerblicher Lärmschwerhörigkeit in die Sozialversiecherung und ihre Erfassung durch Technik und Gewerbehygiene. Ztschr. f. Hals Nasen u Ohrenheilkunde 1927 r. str. 397.
Aus dem Hygienischen Institut der Jagellonischen Universität in Kraków. Direktor : Prof. Dr. Witold Gądzikicwicz.
EINE UNTERSUCHUNG DES IN DEN KOHLENBERGWERKEN HERSCHENDEN LÄRMS.
Dr. IZA CWOJDZIŃSKA
Die Verfasserin hat gelegentlich der Untersuchung der sanitären Zustände in den oberschlesischen Kohlenbergwerken auf den, sowohl über, wie auch unter Tag herschenden, sta. ken Lärm aufmerksam gemacht. Der Lärm über Tag stammt aus den Sortieranlagen, wobei der stärkste Lärm verursacht wird durch Vorrichtungen, welche die Kohlenstücke der Grosse nach sondern, ferner die Gleitvorrichtungen, welche die schon sortierten Kohlen weiterbefördern sowie schliesslich die Kipploren und Wägelchen. Mit dem Geräuschmesser nach Barkhausen gemessen, betrug dort der Lärm 70 — 100 Phon.
Den Lärm unter Tag verursachen die Kohlengleitrinnen, ferner die Weichenstellen der Drahtseilbahn, sowie die elektrisch angetriebenen Bohrmaschienen und Pumpen. Der Lärm unter Tag betrug 75 - 95 Phon.
Unter Berücksichtigung, das bereits ein Lärm von 70 Phon bei längerer Dauer, e ne Schädigung des inneren Ohres nach sich ziehen kann, ist eine Verminderung des Lärms in den Kohlenbergwerken durch genaue Anpassung der einzelnen Maschienenteile zueinander und eine Verbesserung der betr. Einrichtungen überhaupt durchaus erforderlich. Diese Verbesserungen werden zwar Kostspielig sein, sind jedoch notwendig auch noch deswegen, weil die Arbeiter in den Sortieranlagen infolge der dort herschenden Lärms weder Anruf, noch Warnungssignale, noch die Tätigkeit der Maschienen hören können, was zahlreiche Unglücksfälle zur Folge haben kann. Die unter Tag Arbeitenden hören ferner weder das Krachen zusammenbrechender Stempel, noch das Bersten des Gesteins — eine Warnung vor drohendem Einsturz der Stollen.





PROF. DR. WITOLD GĄDZIKIEWICZ
BADANIE
HAŁASU ULICZNEGO W MIASTACH POLSKICH
WARSZAWA 19 3 6
Odbitka z miesięcznika
„ZDROWIE PUBLICZNE" Nr. 7
1936 roku.
Hałas i walka z nim stały się wreszcie u nas sprawą aktualną. W prasie codziennej i per jody cznej, ogólnej i fachowej, coraz częściej pojawiają się notatki i artykuły, dotyczące tej sprawy. W Warszawie powstał nawet komitet do walki z hałasem Jest to jednak bardzo m;i ło w porównaniu z tem, co się dzieje zagranicą, zwłaszcza w Niemczech, Anglji i Stanach Zjednoczonych A. P., gdzie powstają specjalne instytuty, poświęcone badaniom i zwalczaniu hałasu i istnieje już bardzo bogata literatura naukowa. Ale i to, co jest zapoczątkowane u nas w tej dziedzinie, nie jest prowadzone, mojem zdaniem, prawidłowo. Jeżeli bowiem chce się racjonalnie zwalczyć jakąś szkodliwość, to trzeba przedewszystkiem dokładnie ją zbadać- Tak być powinno także z hałasem. Dopiero po zbadaniu natężenia hałasu i ustaleniu jego szkodliwości można będzie wskazać skuteczne sposoby walki z nim.
Mając to na względzie, postanowiłem jeszcze w roku 1934 zapoczątkować w kierowanym przezemnie Zakładzie Higjeny U. J. odpowiednie badania, poruczając je do opracowania Zakładu w celu wyjaśnienia, czy natężenie hałasu przekracza ustalone w higjenie normy.
Niestety, brak środków materjalnych nie pozwolił na zakupienie dokładnych przyrządów do tego celu służących. Mogliśmy nabyć jedynie przyrząd Barkhausena t. zw. Geräuschmesser", wyrabiany przez firmę Siemens & Halske. Przyrząd ten służy do oznaczania natężenia hałasu (siły głosu.) Składa się on z dwuch obwodów elektrycznych, przyczem w pierwszym obwodzie o prądzie stałym, czerpanym z suchej baterji, włączony jest młotek Neffa (przerywacz) o częstotliwości 800 drgań na sekundę, opornica, przy pomocy której reguluje się siłę prądu oraz cewka indukcyjna- Wzbudzony prąd indukcyjny w cewce wtórnego obwodu przechodzi przez potencjometr do słuchawki telefonicznej, w której wytwarza się ton, odpowiadający 800 drganiom na sekundę-Nie wdając się w szczegóły, zaznaczymy tylko, że potencjometr jest wycechowany w ten sposób, że siła tonu może być regulowana w granicach od 1 do 100 fonów przyczem przy 100 fonach odczuwamy już niemal ból, a przy 5 fonach prawie żadnego tonu nie słyszymy. Ska-



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.