GURAMI DWUPLAMY
TRICHOGASTER TRICHOPTERUS
Opis
Nazwa wywodzi się od dwóch widocznych na ciele plamek. Jest najbardziej popularnym rodzajem wśród gurami. Przyczynami mogą być: jego wytrzymałość na warunki w akwarium, kolorowe ubarwienie, tolerancyjność (poza okresem tarła) wobec innych gatunków oraz niewygórowana cena, za jaką da się go nabyć. Stanowi również pokaźne źródło dochodów dla branży akwarystycznej. Powinno się trzymać jednego samca i kilka samic w akwarium. Możemy się spotkać z wieloma formami barwnymi gurami dwuplamistego. Ubarwienie zmienne, zwykle niebieskoszare – srebrzyste. Płetwy grzbietowa i odbytowa czerwonopomarańczowe, usiane białymi plamkami. Znane są odmiany marmurkowate i złociste. Samiec ma płetwę grzbietową i odbytową zaostrzoną. U osobników młodych nie zawsze da się rozróżnić płeć. Są przydatne ponieważ zjadają wypławki, dzięki czemu nie musimy stosować środków chemicznych do walki z tymi szkodnikami. Zamieszkuje środkową do powierzchniowej partię wody w akwarium.
Rodzina
Labiryntowate.
Pochodzenie
Żyje w rzekach i rowach w Indochinach i Malezji, Indonezji i Tajlandii. W wodach Sumatry występuje gurami niebieski.
Długość
Dorasta do 14 cm, aczkolwiek zwykle bywa mniejszy.
Odżywianie
Zjada wszelkie pokarmy dostępne w handlu.
Temperatura
Toleruje zakres temperatur od 23 do 28ºC.
Warunki hodowlane
Zdarza się, że dorosłe samce są agresywne w stosunku do siebie. W przypadku gdy zaczynają robić sobie krzywdę należy jednego osobnika przenieść do innego zbiornika. Należy pamiętać również o tym, żeby nie dokuczały im inne ryby. Jest to najbardziej wytrzymały gatunek i ma niewielkie wymagania, co do warunków akwariowych. Najlepiej się czuje dużym, jasnym zbiorniku obsadzonym roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania oraz z umieszczoną pokrywą. By uzyskać cień można zastosować rośliny pływające. Parametry wody nie są istotne pod warunkiem, że zmiany nie zachodzą gwałtownie.
Rozmnażanie
Wymagane jest duże akwarium tarliskowe, ze względu na wielkość ryb i produktywność. W okresie tarła ubarwienie staje się ciemniejsze, a prążki wyraźniejsze. Samicom należy zapewnić wiele kryjówek, ponieważ są często żywiołowo napastowane przez chętnego do tarła samca. Doprowadzenie do rozrodu jest stosunkowo łatwe i w efekcie otrzymujemy liczne potomstwo. Samiec buduje gniazdo bardzo szybko, po czym pilnuje złożonej ikry i wylęgu przez kilka dni. Wylęg trwa około jednej doby. Narybek rośnie szybko, lecz nierównomiernie, w takim przypadku mniejsze osobniki mogą być zjadane przez większe.
RYBY TE NIE ZNAJDUJĄ SIĘ W SIEDZIBIE FIRMY, PRZYWOŻONE SĄ Z MAGAZYNU, CZAS OCZEKIWANIA NA ODBIÓR DO 3 DNI OD ZAKUPU, RYBY BĘDĄ PRZYWOŻONE, W DNIU W KTÓRYM KUPUJĄCY UMÓWI SIĘ ZE MNĄ NA ODBIÓR
tel. 609[zasłonięte]666
Oferowane przeze mnie ryby mają wielkość ok. 3 cm.
tel. 609[zasłonięte]666