Guitar Hero to reprezentant gatunku gier muzycznych, w których zadaniem gracza jest naciskanie poszczególnych przycisków w odpowiednich momentach. Grę stworzyła firma Harmonix Music, która w przeszłości poczęła dwa bardzo nowatorskie i popularne tytuły w podobnym stylu - Amplitude oraz Frequency. Omawiana gra jest o tyle specyficzna, że dołączono do niej specjalną gitarę, którą wykorzystujemy zamiast pada. Jednak nie jest to zupełnie nowatorski pomysł, gdyż wcześniej wpadli nań autorzy cyklu Guitar Freaks.
Na gitarze umieszczono pięć guzików, które przyciskamy, kiedy na ekranie pojawi się odpowiedni znaczek. Na przyciskach znajdują się rysunki, abyśmy nie mieli trudności z rozpoznaniem, jaki teraz mamy przycisnąć. Powinniśmy zaczynać od poziomu trudności "easy" (używamy tylko trzech przycisków), zaś kiedy już nauczymy się grać, czeka na nas najwyższy stopień, który wymaga nie lada zręczności i wyczucia rytmu.
W tego typu grach jednym z najważniejszych czynników jest odpowiedni dobór repertuaru piosenek. Autorzy Guitar Hero zadbali, abyśmy mieli czego słuchać w czasie zabawy. W sumie w grze zawarto około 30 popularnych utworów, a wśród nich piosenki takich wykonawców, jak Red Hot Chili Peppers (Higher Ground), Jimi Hendrix (Spanish Castle Magic) czy Megadeth (Symphony of Destruction).
Guitar Hero 3: Legends of Rock to trzecia część popularnej serii gier muzycznych, w których możemy wcielić się w rolę gitarzysty rockowego słynącej z dołączanych do gier innowacyjnych kontrolerów w kształcie gitary. W maju 2006 roku firma RedOctane (wydawca dwóch pierwszych części Guitar Hero) została wykupiona przez Activision. W związku z tym, tworzeniem trzeciej części nie zajmował się już zespół Harmonix, twórcy wcześniejszych odsłon serii – prace powierzono grupie Neversoft, znanej między innymi z gier sygnowanych nazwiskiem Tony’ego Hawka.
Cała zabawa polega na wciskaniu przycisków umiejscowionych na kontrolerze-gitarze, zgodnie z rytmem utworu. W trakcie „wykonywania” danego utworu na ekranie pojawiają się różnokolorowe symbole, symbolizujące kolory przycisków na gryfie kontrolera. Gdy wciskamy je zgodnie z rytmem i melodią piosenki, zwiększamy zadowolenie widowni. Chodzi oczywiście o to, by popełniać jak najmniej błędów – inaczej zgromadzona przed sceną publiczność nie będzie zadowolona i cała zabawa skończy się niepowodzeniem. Swoją karierę zaczynamy od małego klubu, by wraz z kolejnymi sukcesami osiągnąć szczyt sławy i występować przed wielotysięczną widownią.
Wraz z każdą kolejną częścią Guitar Hero, twórcy wypuszczają nowy kontroler. Dołączony do GH3 jest bezprzewodowy i wzorowny jestna modelu Les Paul firmy Gibson. Nowością w „trójce” są pojedynki z bossami. Co jakiś czas trzeba się zmierzyć z legendami rocka w bezpośrednim pojedynku. Jednym z nich jest gitarzysta Guns N’ Roses – Saul Hudson, znany też jako Slash.
W Guitar Hero 3 można zagrać także w trybie dla dwóch graczy – rywalizując między sobą w pojedynku albo w trybie kooperacji. W odróżnieniu do poprzednich części, możemy tu rozegrać cały tryb kariery w dwie osoby.
W grze znalazły się zarówno covery, jak i piosenki zagrane przez oryginalnych wykonawców. Zagrać możemy między innymi takie utwory jak:
- Paint It Black: The Rolling Stones
- Cherub Rock: Smashing Pumpkins
- Sabotage: Beastie Boys
- The Metal: Tenacious D
- My Name is Jonas: Weezer
- Knights of Cydonia : Muse
- Rock And Roll All Nite: Kiss
- School's Out: Alice Cooper
- Slow Ride: Fog Hat
- Cult of Personality: Living Colour
- Barracuda: Heart
- Evenflow: Pearl Jam
- Lay Down: Priestess