TYLKO NA NASZYCH AUKCJACH WSZYSTKIE KSIĄŻKI SĄ WYSYŁANE PROSTO Z MAGAZYNU WYDAWNICTWA WAB, DLATEGO MASZ GWARANCJĘ ŻE SĄ NAJLEPSZEJ JAKOŚCI!!!
MICHAEL SKAKUN
"SCENARIUSZ OCALENIA. WSPOMNIENIA JÓZEFA SKAKUNA SPISANE PRZEZ JEGO SYNA"
kategoria: literatura faktu seria: z drzewem gatunek: wspomnienie data premiery: 24.03.2010 wydanie: I oprawa: twarda obwoluta format: 13,9 x 20,2 cm liczba stron: 280 cena: 39,90 tytuł oryginału: On the Burning Ground przekład: Mirosław Wójcik ilustracje: zdjęcia czarno-białe
Publikowany przez Wydawnictwo W.A.B. od jakiegoś czasu cykl literatury wspomnieniowej powoli przekształca się w serię z drzewem. Wszystkie dotychczas wydane w tej serii książki budzą niezwykłe zainteresowanie czytelników. I nic dziwnego, bo za książkami stoją prawdziwe, ale niezwykłe życiorysy niezwykłych ludzi. Takim też człowiekiem z niezwykłym życiorysem był Józef Skakun – ortodoksyjny Żyd, który zrobił wszystko aby przetrwać zagładę; stał się litewskim muzułmaninem, pojechał na roboty do Niemiec, a nawet wstąpił do oddziałów Waffen SS. Jego syn, urodzony już w Izraelu dziennikarz i pisarz Michael Skakun zapisał niezwykłą historię ojca i w ten sposób powstała książka Scenariusz ocalenia. Wspomnienia Józefa Skakuna spisane przez jego syna.
Józef Skakun przekroczył wiele granic. Uciekł z nowogródzkiego, a następnie z wileńskiego getta, by pod przybranym nazwiskiem pojechać do Rzeszy na przymusowe roboty. Po wojnie udał się do Paryża; wreszcie odnalazł nowy dom w Stanach Zjednoczonych. Pobożny młodzieniec, członek religijnego ruchu musar, zakładającego wyrzeczenie się przemocy i dążenie do moralnej doskonałości, przez lata wojny okłamywał wszystkich, wokół – aby przetrwać. Narzucił sobie całkowitą zmianę tożsamości. Ortodoksyjny Żyd, polski obywatel Skakun stał się litewskim muzułmaninem Osmanowem („prawie Aryjczykiem”), karmił świnie i jadł wieprzowinę. Gdy po raz kolejny grunt zaczął mu się palić pod nogami, zdecydował się nawet na wstąpienie do oddziałów Waffen SS; chciał przy pierwszej okazji zdezerterować i przedostać się do aliantów, ale mógł również trafić jako strażnik do jednego z obozów zagłady. Należał do skazanych na śmierć, ale przeżył. Przez sześć lat towarzyszył mu strach o rozmiarach przekraczających naszą wyobraźnię. Po wojnie nie uwolnił się od ciężaru dylematów moralnych, przed którymi postawił go okrutny los. Scenariusz ocalenia jest przejmującą opowieścią syna o życiu ojca oraz historią jednostki, która dzięki szczęściu, inteligencji i woli przetrwania uniknęła zmiażdżenia przez tryby wielkiej Historii.
FRAGMENT:
Na owej moralnej pustyni, jaką były Niemcy, usiłował rozbić swe samotne obozowisko. Tu miał wytężyć swe zdolności samozachowawcze. Jak linoskoczek balansujący w powietrzu, bez siatki asekuracyjnej w dole – za jedyne atuty mając młodość i desperację – wiedział, że najmniejsze potknięcie oznacza lot w czeluść. Przez lata ojciec kluczył i mylił ślady, by na koniec stanąć przed krańcową samotnością i samozaprzeczeniem – rabiniczny uczeń pomiędzy rekrutami SS.
Czytałam każde słowo z przerażeniem, współczuciem, zachwytem... Michael Skakun wykonał wspaniałą literacką robotę. Jego książka to świadectwo, które na zawsze pozostanie żywe. Cynthia Ozick
Wstrząsająca opowieść o wielkiej odwadze, zimnej krwi i o tym, jak ważne jest szczęście. Henry Kissinger
Dramatyczna i uderzająca relacja! Arthur Miller
Michael Skakun (ur. 1953 w Jaffie) – pisarz, tłumacz, dziennikarz, konsultant takich instytucji jak Centem for Jewish History w Nowym Jorku czy United States Holocaust Memorial Council; współorganizował obchody jubileuszu Isaiaha Berlina oraz pięćdziesięciolecia planu Marshalla. Student i współpracownik słynnego amerykańskiego krytyka literackiego Alfreda Kazina. Scenariusz ocalenia to pierwsza książka Skakuna, obecnie autor pracuje nad nową: Tattered Silk: A Eurasian Odyssey.
W serii z drzewem dotychczas ukazały się książki: Anity Haliny Janowskiej Krzyżówka Magdaleny Samozwaniec Z pamiętnika niemłodej już mężatki Andrew Tarnowskiego Ostatni mazur. Opowieść o wojnie, namiętności i stracie Andy Rottenberg Proszę bardzo Philipa Marsdena Dom na kresach. Powrót
|