Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

>POLSKA DO WYMIANY P.Czapliński wyd.WAB<

19-01-2012, 14:55
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 37.50 zł     
Użytkownik p_baginski
numer aukcji: 1998724655
Miejscowość Internet
Wyświetleń: 21   
Koniec: 13-01-2012 21:43:23
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

;
 
TYLKO NA NASZYCH AUKCJACH WSZYSTKIE KSIĄŻKI SĄ WYSYŁANE PROSTO Z MAGAZYNU WYDAWNICTWA WAB, DLATEGO MASZ GWARANCJĘ ŻE SĄ NAJLEPSZEJ JAKOŚCI!!!



PRZEMYSŁAW CZAPLIŃSKI

"POLSKA DO WYMIANY.
PÓŹNA NOWOCZESNOŚĆ
I NASZE WIELKIE NARRACJE"


kategoria:                  humanistyka

seria:                          z wagą

data premiery:           kwiecień 2009

wydanie:                    I  

oprawa:                      twarda

format:                       12,3 19,5 cm

liczba stron:               384

cena:                          49,90




1989 rok stanowi niewątpliwie cezurę. Według Francisa Fukuyamy to koniec historii, dla Marii Janion – zmierzch paradygmatu romantycznego i literatury politycznie zaangażowanej. Przemysław Czapliński pisze o kresie wielkich narracji – opowieści zbiorowych o tożsamości, władzy, wolności, konfliktach i sposobach ich rozwiązywania. Po złamaniu monopolu komunistycznego nastąpiło bowiem rozszczepienie głosów. Małe narracje, które okazały się swoistym fenomenem literatury lat dziewięćdziesiątych, znalazły się w stanie kryzysu, jako że nie zapewniają równości ekspresji i nie pomagają – tym, którzy tego by chcieli – w reintegracji społecznej. Dlatego Czapliński wiele uwagi poświęca wyzwaniom polskiej literatury w ponowoczesności. Wskazuje m.in. na potrzebę stworzenia nowego instrumentarium pojęciowego do prowadzenia dyskursu. Akcentuje przy tym nierozerwalny związek pomiędzy literaturą a polityką, które wzajemnie na siebie oddziałują.
Polska do wymiany podejmuje także kwestię tworzenia zrębów tożsamości zbiorowej w sytuacji kurczenia się „stałego lądu” tradycyjnego patriotyzmu. To swoisty przewodnik po polskiej prozie współczesnej.



FRAGMENT WSTĘPU:

Czym jest późna nowoczesność w Polsce? Z punktu widzenia historyka literatury najprostsza odpowiedź brzmi: to czas „wymiany wielkich narracji”. W pierwszym okresie, przypadającym na lata dziewięćdziesiąte, proces ów wyraźnie przyspieszał. Dominowały opowieści prywatne, które pozwalały jednostce wyznaczyć sobie miejsce w społeczeństwie. Ale przełom XX i XXI wieku to okres spowolnienia. W miejsce ponowoczesnej deklaracji: „Każdy ma swoją opowieść” ustaliła się inna zasada: „Istnieją opowieści wspólne i każdy powinien w nich znaleźć swoje miejsce”. Wszystko, co razem z odejściem wielkich narracji zdawało się znikać – zbiorowe opowieści o socjalizmie i kapitalizmie, o dobrej i złej polityce, o swoich i obcych w społeczeństwie, o tradycji polskiej i lękach związanych z przyszłością – musi zostać wypowiedziane jeszcze raz. Literatura wydaje się w tym procesie zarówno lustrem odbijającym zbiorową komunikację, jak i projektorem wymyślającym zupełnie nowe opowieści. Powrót do wielkich opowieści ujednolicających społeczeństwo nie jest już możliwy. Ale społeczeństwo to właśnie nieustająca wymiana narracji. Nikt nie wie, jak będziemy siebie opowiadać za lat dwadzieścia, ale wiemy, że od tych opowieści zależy, jak będzie wyglądało życie społeczne.




Czytając z rzadko spotykaną wnikliwością literackie teksty, nie traci nigdy z oczu Całości – jako w tej samej chwili: całokształtu literatury, historii czy polityki, gmachu kulturowych kontekstów i odniesień, a także stanu umysłów współczesnych Polaków. Jego krytycznoliterackie rozważania są więc jednocześnie diagnozą, jaką stawia dzisiejszej Polsce, i pasjonującym sprawozdaniem z procesów rozumienia – tekstów i świata, w którym powstały.
Jerzy Jarzębski


Przemysław Czapliński (ur. 1962) – badacz literatury polskiej XX i XXI wieku, krytyk literacki, eseista, tłumacz. Publikował m.in. na łamach „Polityki” i „Gazety Wyborczej”. Zasiadał w jury Nagrody Literackiej NIKE, aktualnie juror Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Nagrody Silesius. Współtwórca Zakładu Antropologii Literatury na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2002 roku profesor zwyczajny. Jest laureatem Nagrody im. Ludwika Frydego (1997), Nagrody Kościerskich (1998), Nagrody Prezesa Rady Ministrów (1999) oraz Nagrody im. Kazimierza Wyki (2000). Autor wielu książek: Poetyka manifestu literackiego 1918–1939 (1997), Ślady przełomu. O prozie polskiej 1976–1996 (1997), Literatura polska 1976–1997. Przewodnik po prozie i poezji (wraz z Piotrem Śliwińskim), Efekt bierności. Literatura w czasie normalnym (2004), Powrót centrali. Literatura w nowej rzeczywistości (2007).




>POLSKA DO WYMIANY   P.Czapliński  wyd.WAB<


Dodano 2[zasłonięte]009-12 15:52
ZE WZGLĘDU NA REMANENT W MAGAZYNIE WYDAWNICTWA WAB, KSIĄŻKI ZAKUPIONE W DNIACH 23.12.2009 - 01.01.2010 BĘDĄ WYSYŁANE OD 04.01.2010.