WSZELKIE SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE CEN, ZAMÓWIEŃ, KOSZTÓW PRZESYŁEK, UBEZPIECZEŃ, ORAZ RABATÓW ZNAJDZIESZ KLIKAJĄC NA PONIŻSZY LINK:
Strony informacyjne - CENY, KOSZTY PRZESYŁKI, UBEZPIECZENIA, RABATY
CERTYFIKATY - WAŻNE!!! PRZECZYTAJ - NIE DAJ SIĘ NABRAĆ!!!
Na tej aukcji prezentuję Państwu piękny, intensywnie czerwony rubin.
Gemmologiczny opis prezentowanego kamienia
Rodzaj kamieni - Rubin
Kształt - Okrągły, brylantowy szlif
Wymiary - 2.50х2.50 mm
Waga - ~ 0.08 karata
Pochodzenie - Birma
Kolor - slpR 6/5 (Mocno nasycony, ton srednio siemny, lekko purpurowoczerwońy)
slpR 6/4 (Srednio nasycony, ton srednio siemny, lekko purpurowoczerwońy)
slpR 5/5 (Mocno nasycony, ton sredniy, lekko purpurowoczerwońy)
slpR 5/4 (Srednio nasycony, ton sredni, lekko purpurowoczerwońy)
Stopień czystości - VS-VVS ( Małe inkluzje niewidoczne dla oka - Bardzo małe inkluzje niewidoczne dla oka)
Szlif - Doskonały
Blask - Doskonały
Przetwarzanie - Ogrzewanie
Ogólna ocena - Doskonała
Grupa krystalograficzna- sześciokątRysa - biała
Pleochroizm– silny, zmienny; obserwowane barwy: purpurowoczerwona - pomarańczowoczerwona. Luminescencja– wyraźna, nadaje rubinom szczególnego kolorytu, podwyższając ich walory estetyczne. Znane są okazy wykazujące fluorescencję o barwie jasnożółtej i kremowożółtej. Inkluzje– liczne, ich rodzaj wskazuje na pochodzenie kamieni: np. dla rubinów birmańskich charakterystyczne są krótkie igiełki rutylu; dla tajlandzkich – brak rutylu; pakistańskie zwykle zawierają kryształy flogopitu, chlorytu, monacytu, spinelu, rutylu, magnetytu i pirytu. Wrostki rutylu wywołują zjawisko asteryzmu – rubin gwiaździsty oraz efekt kociego oka.Występowanie- Jako składnik bogatych w glin skałach metamorficznych, także jako minerał kontaktowy w marmurach dolomitowych i kalcytowych. Sri Lanka – (Ratnapura, Rakwana), Tajlandia– (Chanthaburi, Battambang), Pakistan – (pakistańska część Kaszmiru), Tanzania– (Longido), Kenia, Australia– (Queensland),Birma– ( Mandalay,Mogok), Afganistan– (okolice Jagdalak).Znak zodiaku- LewMiesiąc- czerwiecPlaneta- SłońceOkazja- 15 i 40 rocznica
Szczególnie poszukiwane są kamienie wykazujące asteryzm, powodowany igiełkowatymi wrostkami rutylu, które są niesłychanie rzadkie.Najbardziej znany okaz Gwiazda Północy – 116ct znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej (USA).Do wyjątkowych rzadkości należą również kamienie wykazujące efekt kociego oka.Najbardziej poszukiwane są kryształy o barwie czerwonej z delikatnym niebieskim odcieniem (tzw. „czerwień krwi gołębiej”).Rubiny, a w szczególności te, pochodzące z Birmy, przekraczające 3 ct są jednymi z najdroższych i najrzadszych kamieni szlachetnych na całym świecie. Cenione za ich piękno, rzadkość występowania i trwałość. Szczególna właściwość rubinu to jakość jego koloru, który najbardziej określa wartość kamienia. Idealnym kolorem rubinu i zarazem najbardziej poszukiwanym jest wysoko fluorescencyjny czerwony o najwyższej intensywności. Popyt na te klejnot o najwyższej jakości od wieków był duży. Najpiękniejsze okazy wydobywane są w kopalniach birmańskich przeszło już 500 lat. Rubiny i szafiry należą do tej samej odmiany korundu. Mają taką samą krystalograficzną strukturę sześciokątu. Podstawowy wzór chemiczny jest taki sam dla obu tych drogocennych kamieni - Al2O3. Wynika to z obecności tych samych minerałów takich, jak chrom, żelazo, wanad i tytan, które są odpowiedzialne za szeroką gamę kolorów. Swoją czerwoną barwę rubin zawdzięcza obecności chromu. A czerwony korund znany jest jako rubinowy, wszelkie inne odmiany koloru nazywamy szafirem. W praktyce jednak, ustalenie, który kamień jest rubinem, a który szafirem, nie zawsze jest proste, ponieważ nie istnieją ogólne normy w skali międzynarodowej przyjęte dla koloru rubinu. Gemmolog może opisać ten sam kamień jako purpurowo czerwony rubin lub jako purpurowo czerwony szafir, gdyż granica pomiędzy nimi nie jest wyraźna i takie przypadki wcale nie należą do rzadkości. Poddawanie rubinów i szafirów procesom ogrzewania jest powszechnie stosowane i akceptowane. Ma na celu poprawę przejrzystości oraz koloru kamienia. Techniki takie, jak palenie, wrzucanie do ognia, czy wrzątku, wykorzystywanie specjalistycznych pieców elektrycznych i gazowych mają na celu wzmocnienie walorów kamienia. Zabieg przy wykorzystaniu którejś z wymienionych technik jest trwały, a poddane mu kamienie nie wymagają później specjalnej opieki.
Rubiny spełniające ścisłe normy gemmologiczne nie są powszechnie dostępne. Kamienie, odznaczające się wysoką przejrzystością należą do rzadkości. Takie pokłady rubinów znajdują się przede wszystkim w Birmie, Wietnamie, Tanzanii, Kenii, Tajlandii i Kambodży. Rubiny o mniejszej wartości wydobywa się także w Kolumbii, Afganistanie, Pakistanie, Indiach oraz w USA.
Krótki opis:
Birma - Najbardziej znany z wydobycia rubinów jest dystrykt Mogok. Birmańskie rubiny słyną na całym świecie ze swojej, wyjątkowej, czerwonej, fluorescencyjnej barwy. Ten szczególny kolor birmańskich rubinów zwany jest „czerwień krwi gołębiej”. Wiele rubinów z tej części świata ma charakterystyczny jasnoczerwony kolor z odcieniami niebieskiego lub różowego. Ceny tych rubinów utrzymują się stale na wysokim poziomie i są jednymi z najdroższych na świecie.
Zdarza się, że birmańskie rubiny są dużo droższe od diamentów!!! Mniej, niż rok temu, cena na aukcji w Domu Aukcyjnym Christie wzrosła dwukrotnie za każdy karat. W lutym 2006 Laurence Graff w Londynie zapłacił rekordową cenę 425.000$ za karat w St. Moritz, przebijając tym poprzedni rekord, wynoszący 275.000$. Wskazuje to na fakt, iż wartość rubinów ciągle rośnie. Rubin Graffa mający 8.26 karatów został oprawiony w 18 karatowe złoto tworząc przepiękny pierścień sygnowany znamienitą marką Bvlgari.
Tanzania - tanzańskie rubiny ze złóż Songea są dużo ciemniejsze, niż opisywane wyżej birmańskie rubiny. Z tego względu są bardziej użytkowe i łatwiejsze w zdobyciu. Najlepiej wyglądają w żarzącym się, sztucznym lub naturalnym, późno popołudniowym świetle. W swietle porannym wyglądają na bardziej ciemniejsze. Rubiny z tych kopalni są zazwyczaj bardziej przejrzyste i mniej skarzone rysami. Charakterystyczny, wpadający w granat kolor tanzańskich rubinów jest mylący i wprawia w zakłopotanie wielu jubilerów. Kolor większości klejnotów dąży do jaśniejszego, gdy rozmiar jest zmniejszany. Tak więc kolor rubinu Songea jest najlepszy wtedy, gdy sam kamień jest mały. Pomimo, że paleta odcieni tych rubinów jest mniejsza, niż rubinów pochodzących z innych kopalni, właśnie te subtelne różnice w kolorze znacznie wpływają na ich wartość.
Madagaskar - W ostatnich kilku latach, odkryto nowe złoża rubinów w okolicach Andilameny i Vatomandry. Rubiny pochodzące z tych kopalni różnią się składem mineralnym i gemmologicznymi własnościami. Ze złóż Vatomandry wydobywa się kamienie o delikatnym, naturalnym kolorze pomarańczowo-czerwono-różowym, który nie wymaga stosowania sztucznych zabiegów ogrzewania.
Złoże w Andilamena jest większe. Rubiny z tych kopalni, nie poddane obróbce, są bardziej fioletowe i mało przejrzyste. Zastosowanie zabiegu ogrzewania, zdecydowanie poprawia przejrzystość tych kamieni i zmienia ich kolor na czystą czerwień,podobną do rubinów pochodzących z Tajlandii i Birmy. Serce kopalni znajduje się około 85 km na północ, blisko parku narodowego, a Andilamena jest jedynym miastem w tej okolicy. W wielu miejscach na Madagaskarze są jeszcze nie odkryte złoża różnych, drogocennych kamieni, brak dróg powoduje, że nie są one wydobywane na szeroką skalę. Prawdopodobnie, Madagaskar w nadchodzących latach pozostanie głównym źródłem pozyskiwania rubinów i pomimo, że znaczna część zasobów nie jest eksploatowana, to złoża zostały odnalezione i możliwe, że w przyszłości rozpocznie się wydobycie na terenach, które są obecnie niezamieszkałe. Rubin był najbardziej cenionym klejnotem na świecie przez tysiące lat. Powiadano, że był najbardziej drogocennym spośród 12-u klejnotów stworzonych przez Boga. To właśnie rubin, "władca klejnotów", był przyczepiony do szyi Aarona na żądanie samego Boga. Rubin pomaga zachować spokój i pogodę ducha. Chroni swojego właściciela przed różnymi obrażeniami ciała. :)))