WSZELKIE SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE CEN, ZAMÓWIEŃ, KOSZTÓW PRZESYŁEK, UBEZPIECZEŃ, ORAZ RABATÓW ZNAJDZIESZ KLIKAJĄC NA PONIŻSZY LINK:
Strony informacyjne - CENY, KOSZTY PRZESYŁKI, UBEZPIECZENIA, RABATY
CERTYFIKATY - WAŻNE!!! PRZECZYTAJ - NIE DAJ SIĘ NABRAĆ!!!
Opal to minerał z gromady krzemianów.
Opale powstają w wyniku działalności wody w skorupie ziemskiej. Jest to produkt procesów hydrotermalnych niskich temperatur, metasomatycznych i wietrzeniowych.
Opal szlachetny należy do najcenniejszych, najdroższych kamieni szlachetnych.
Opale szlachetne odkryto późno, w starożytnej Grecji czasów Arystotelesa nie były jeszcze znane. Wzmianki o jubilerskich opalach pojawiły się pod koniec istnienia starożytnej Grecji, kamień ten był dobrze znany Rzymianom , którzy importowali go z Indii i okolic dzisiejszej Rumunii. Co najmniej od XI wieku działały kopalnie wyjątkowej klasy opali szlachetnych na terenie ówczesnych Węgier, a dzisiejszej Słowacji. Kopalnie te zresztą istniały aż do 1920 , a wiele opali węgierskich zostało włączonych w skład klejnotów cesarskich Habsburgów przechowywanych do dziś w Wiedniu. Po wyczerpaniu się złóż indyjskich i węgierskich, odkryto nowe wielkie złoża w Meksyku i Australii, ale eksploatację w obu krajach złóż rozpoczęto dopiero pod koniec lat 70. XIX wieku.
Opal zawiera zwykle od 4 do 9 procent wody. Zawartość tlenku glinu, tlenku żelaza, i alkalii jest zmienna.
Wartość kamieni zależy od ich wielkości, atrakcyjności zabarwienia lub wzoru barwnego, oraz tzw. gry barw, czyli opalescencji. Efekt, który powoduje opalizację, polega na zjawisku załamania, rozszczepienia i odbicia światła na małych kulkach krzemionki znajdujących się wewnątrz mineraloidu. Warunkiem koniecznym do wywołania takiego efektu jest obecność „uporządkowanych” struktur trójwymiarowych (rodziny równoległych płaszczyzn), zaś intensywną grę barw warunkuje najgęstsze ułożenie elementów tworzących owe płaszczyzny odbłysku.
Za najcenniejsze i najbardziej poszukiwane uznaje się powszechnie opale czarne, ponieważ ciemne tło najlepiej uwidocznia barwne refleksy świetlne.
Wadą opali jest ich duża wrażliwość na zmiany temperatury oraz postępujący stale proces dehydratacji, który może spowodować pękanie kamieni. W zależności od pochodzenia trwałość opali jest zmienna. Opale pochodzące z Meksyku, Brazylii i Australii wydają się dość trwałe. Opale etiopskie, o barwie czekoladowej są bardzo atrakcyjne, jednocześnie bardzo kruche, w wyniku nawet najmniejsze zmiany temperatury mogą ulec uszkodzeniu.
Informacje podstawowe o opalach
Kolor: biały, zielony, niebieski, czarny, czerwony, pomarańczowy, żółty, fioletowy, różowy, szary.Współczynnik załamania światła: 1.44 - 1.46 Wzór chemiczny: SIO2nH2OTwardość: 5.5 - 6.0Gęstość: 2.65 - 3.0Układ krystalograficzny: amorficzny, bezpostaciowyŁupliwość: brakRysa: białaPrzełam: muszlowyPołysk: szklisty, perłowy, woskowyWystępowanie: Czechy, Słowacja, Meksyk, Honduras, Australia, Brazylia, Tanzania.
Gemmologiczny opis prezentowanego kamienia
Rodzaj kamienia - Opal
Kształt - Owal
Wymiary - 14.00 x 10.10 x 6.80 mm
Waga - 4.06 karata
Kolor - oY 4/6 (Bardzo mocno nasycony, ton srednio jasny, pomarańczowa żółty)
Stopień czystości - VVS (Bardzo małe inkluzje niewidoczne dla oka)
Szlif - Doskonały
Blask - Doskonały