Nabywcom naszych elektrowni fotowoltaicznych mającym problem z nadprodukcją energii elektrycznej, a także użytkownikom tanich taryf energetycznych od niezależnych dostawców energii polecamy:
Bardzo prostą w instalacji i obsłudze gruntowa pompę ciepła znanej na całym świecie firmy DERON (ChRL) model DE 92 W/S
moc cieplna 42 kW (A20/W55)
moc elektryczna pobierana 9,2 kW
parametry pompy kliknij tutaj
wyposażenie w podzespoły światowych marek:
*dwie sprężarki scroll firmy Copeland
*zawór rozprężny firmy Emerson
*zawór czterodrożny firmy SAGInoMIYA
*wskaźniki firmy FUCO
*prosta automatyka firmy DERON,
*dotykowy panel obsługi firmy DERON (na zdjęciu)
*wymienniki ( parownik i skraplacz ) ze stali nierdzewnej
*czynnik transportujący ciepło: R417a
*kolor obudowy: czarna perła
*polskojęzyczna instrukcja obsługi kartą gwarancyjną bezpośredniego importera do UE: ASAT Sp. z o.o.
/gwarancja 5 lat, okresowe przeglądy płatne po drugim roku/
*kopia certyfikatu CE
UWAGA: wyposażenie nie obejmuje pomp obiegowych dolnego i górnego źródła i czujników przepływu.
Praktyczny pobór energii systemu (wraz z pompami obiegowymi) ok. 10 kW (3 fazy)
Sprawdzony praktycznie COP=3,0 dla całego systemu przy parametrach: wyjście 55 st. C; dolne źródło 6/3 st. C
Możliwość obejrzenia w działaniu identycznej pompy (woj. małopolskie) po telefonicznym uzgodnieniu.
Kalkulator porównujący koszty ogrzewania w różnych technologiach kliknij
Masz pytania? Dzwoń teraz ! ASAT tel. 32 2654 112
Informacje ogólne na temat energetyki prosumenckiej:
czyli wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własne z możliwością odsprzedaży nieskonsumowanych nadwyżek do sieci publicznej.
Przedsiębiorcy: (firmy i osoby prowadzące działalność gospodarczą)
Jeżeli w ciągu dnia jest zużywana znaczną ilość energii elektrycznej (oświetlenie, komputery, ogrzewanie, klimatyzacja lub inne energochłonne urządzenia) i denerwują Cię coraz to wyższe faktury za energię, energetyka prosumencka to właściwy dla Twojego przedsiębiorstwa sposób na znaczącą redukcję kosztów działalności. Przykładowo własna elektrownia o mocy 10 kWp wyprodukuje w ciągu roku do 10 MWh energii, co pomoże zaspokoić, być może nawet w całości, potrzeby energetyczne Twojej firmy, a w połączeniu z racjonalną gospodarką energetyczną oraz odpowiednio dobraną taryfą u najtańszego dostawcy energii znacząco zredukuje wydatki. Najlepszą strategią do której powinieneś dążyć powinno być wykorzystanie wyprodukowanej energii w 100% na potrzeby własne. Jeżeli jednak będziesz miał okresową nadwyżkę, to możesz oddać ją do sieci energetycznej sprzedając operatorowi w cenie rynkowej. Dodatkową korzyścią dla firm może być przychód za sprzedaży zielonego certyfikatu*** ( ok. 20 gr/kWh – listopad 2013), który przysługuje koncesjonowanym wytwórcom energii niezależnie od tego czy zużywają ją na własne potrzeby czy odsprzedają do sieci energetycznej. Dlatego zwrot z inwestycji dla firm może być znacznie szybszy ( nawet do 50%) niż dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej.
Posiadanie własnego źródła energii ma jeszcze inne, być może najważniejsze ekonomicznie znaczenie. Umożliwia bowiem korzystanie z bardzo tanich taryf pozaszczytowych. Nieliczni wiedzą, że energię elektryczną wraz z przesyłem można płacić nawet po ok. 15 groszy netto za 1 kWh. Czasem wystarczy tylko reorganizacja w taki sposób, aby energochłonna aktywność działa się głównie lub wyłącznie w okresach pozaszczytowych. Częściej jednak użyteczne będzie wtedy własne dodatkowe źródło zasilania. I właśnie tu własna elektrownia świetlna jest wielce uzasadniona. Fotowoltaiczna produkcja energii elektrycznej doskonale pasuje do profilu energetycznego większości przedsiębiorstw przemysłowych, biur i sklepów.
Reasumując korzyści z firmowej fotoelektrowni są wielorakie:
· częściowe zaspokajanie własnego zapotrzebowania na energię
· możliwość korzystania z tanich taryf pozaszczytowych
· dofinansowanie w postaci „Zielonego Certyfikatu” ( przysługuje również do energi wyprodukowanej i zużytej na potrzeby własne)
· możliwość sprzedaży nadwyżki energii po cenie rynkowej
· w przypadku inwestycji w system gromadzenia i zarządzania energią uzyskane korzyści zwielokratniają: od uniezależnienia od dostaw energii sieciowej do możliwości magazynowania energii wyprodukowanej lub tanio zakupionej.
· możliwość skorzystania z dofinansowania do 30% przez NFOŚiGW kliknij
Opisane wyżej warunki dla przedsiębiorców będą obowiązywały, niestety, wyłącznie do czasu wejścia nowej ustawy o OZE, która przewiduje zmianę systemu wsparcia na aukcyjny, w którym fotowoltaika jest bez szans w konkurencji ze współspalaniem biomasy i wiatrakami. Dlatego, aby zapewnić sobie 15 letnie wsparcie w postaci zielonego certyfikatu, przedsiębiorcy powinni się spieszyć z inwestycją, aby zdążyć przed wejściem nowej ustawy o OZE.
Osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej:
Od 11 września 2013 r. mogą produkować na własne potrzeby energię elektryczną bez koncesji i akcyzy oraz odsprzedawać jej nadwyżkę Operatorowi Sieci Dystrybucyjnej bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej.
Jeżeli posiadasz własny dach lub powierzchnię gruntu możesz zainwestować we własną fotoelektrownię, która da same korzyści:
· oszczędność na zakupie energii elektrycznej oraz cieplnej
· możliwość kupowania bardzo taniej energii pozaszczytowej*
· możliwość sprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii po cenie 80% średniorocznej ceny energii za rok poprzedzający.
· w przypadku inwestycji w system gromadzenia i zarządzania energią uzyskane korzyści zwielokrotniają się od uniezależnienia od dostaw energii sieciowej do możliwości magazynowania energii wyprodukowanej lub tanio zakupionej.
· możliwość sfinansowania inwestycji kredytem z dotacją z NFOŚiGW
*Niewielu konsumentów energii wie, że w taryfach pozaszczytowych (noc , popołudnie, stanowiących czasowo conajmniej 50% czasu trwania tygodnia) np. w taryfach G12 (G12e , G12w) u wybranych dostawców można ją kupować bardzo tanio nawet za ok. 20 gr/kWh brutto kliknij. W połączeniu z fotowoltaiką i sprzedażą wyprodukowanej nadwyżki np. w cenie 16 gr/kWh, przypomina to, co do zasady, działanie wielkiego akumulatora energii o sprawności akumulacji 84%. ( dla firm bez koncesji, ale płatników VAT, sprawność akumulacji wyniesie ok. 105%)
Jest to prognoza w pełni uzasadniająca podjęcie inwestycji, z której zwrot wyniesie od 7 do 12 lat w zależności od wybranej technologii i sposobu zarządzania produkowaną i kupowaną energią.
Najszybszy zwrot z inwestycji ( ok. 5-6 lat) zapewnia połączenie elektrowni fotowoltaiczej z pompą ciepła i z najtańszą taryfą pozaszczytową. Koszt inwestycji jest w takim przypadku znaczący, ale możliwy do sfinansowania bardzo tanim (1%) kredytem z dotacją NFOŚiGW z programu PROSUMENT kliknij . W 2014 roku można otrzymać do 100 tys. zł na jedno źródło lub do 150 tys. zł na dwa żródła energii odnawialnej ( elektrownia fotowoltaiczna+pompa ciepła)
**/ cena brutto wraz z przesyłem (opłatą dystrybucyjną zmienną i opłatą jakościową) może wynosić nawet poniżej 0,2 zł/kWh w niektórych taryfach pozaszczytowych u wybranych dostawców
*** aby otrzymać „zielony certyfikat” konieczna jest bezpłatna (do 5 MW) koncesja
****Czynniki warunkujące szybszy zwrot dla koncesjonowanych inwestorów firmowych to: własne stałe dzienne zużycie energii elektrycznej, inwestycja rozliczana w cenach netto, zielony certyfikat stanowiący ok. połowy wartości wyprodukowanej energii.
Możesz sporo zaoszczędzić , a nawet zarabiać !
Od zaraz !
|