OLIWKI KALAMATA DRYLOWANE 360 gr
Bardzo starannie wybrane oliwki, o bogatym smaku i teksturze, 100% naturalna zalewa z soli morskiej,octu winnego i oliwy.
• Region: gaje oliwne Mesenii-Peloponnese
• Rozmiar: L
• Zbierane ręcznie
• Szczególnie wysoka jakość, bogaty, naturalny smak
• Bez konserwantów i dodatków chemicznych
• Bardzo mięsiste, chrupiące i smaczne
• Wyprodukowane i pakowane z wyjątkową starannością
Opakowania 360gr
Historia regionu
Miasto Kalamata położone jest pomiędzy zatoką Meseńską a stromymi zboczami Taygetos, najwyższej góry na obszarze południowej Grecji. Obszar ten jest niezwykle urokliwy, jako że łączy w sobie dziesiątki kilometrów piaszczystych plaż, malowniczych gór, wąwozów oraz strumieni. Nadmienić również należy, że poza pięknymi krajobrazami, obszar zatoki Meseńskiej obfituje w różnorodne odmiany owoców i warzyw, które to dają rokrocznie urodzajne plony głównie dzięki zbawiennemu wpływowi klimatu śródziemnomorskiego.
Bogactwo tejże krainy oraz strategiczne położenie względem morza sprawiały, że obszar rzeczonej zatoki był przez wiele wieków celem podbojów oraz wypraw wojennych.
Pierwsze ślady bytności ludzkiej na obszarze zatoki datuje się na rok 2.600 przed naszą erą. W czasach starożytnych miasto nosiło nazwę Phares i było jednym z przystanków podróżników na drodze pomiędzy Pylos a Spartą. Miasto było także świadkiem czterech Wojen Meseńskich, które to rozgrywały się pomiędzy 743 a 459 rokiem przed naszą erą. Miasto oraz tereny je okalające przekazał Meseńczykom Filip Macedoński po bitwie pod Cheroneą (338 rok przed naszą erą). Obszar ten był również jednym z obozów Bizantyjczyków w okolicach wieku siódmego. Jego położenie wykorzystywano głównie podczas prowadzenia walk ze Słowianami. Miasto okupowane było również przez Franków oraz Turków. Okresem spokoju dla krainy był czas rządów Konstadinosa Palaiologosa, ostatniego z imperatorów Bizancjum. Miasto rozwijało się głównie pod kątem rolnictwa, niemniej jednak stawało się również stopniowo centrum handlowym i eksportowym dla osad ludzkich zlokalizowanych na zachodzie kraju. Do Kalamaty odnoszono się nawet jako do “Marsylii Peloponezu”. Kalamata odegrała również istotną rolę w przygotowaniach to Rewolucji Greckiej w roku 1821.
Jest to żyzny i urodzajny obszar z bogatą historią, który wręcz zapiera dech w piersi bogactwem zabytków historycznych oraz archeologicznych. Wiele z nich stanowi kluczową rolę dla tożsamości narodowej Greków.
|