Grecka Feta. Najbardziej znany tradycyjny grecki ser, waga 190g, krojony w kostkę z dodatkiem ziół, przypraw i oliwy – opakowanie pojemnik plastikowy
Opis produktu
Miękki biały ser wytwarzany z mleka owczego i koziego.
Składniki : pasteryzowane mleko owcze i kozie, sól, kultury mlekowe, podpuszczka, roztwór oleju (olej słonecznikowy 75%, oliwa z oliwek 25% ), suszone pomidory, czerwony pieprz, bazylia.
Wartości odżywcze: tłuszcz 23%, proteiny 14.9%, węglowodany 6%, wilgotność 56%, wapń 397mg/100g, kaloryczność 290.6kcal
Waga : 190g, Waga po odsączeniu 100g
Uwaga !!! Przesyłki z produktami nabiałowymi, w szczególności w okresach letnich zawierają specjalny wkład chłodniczy.
Właściwości fety
Ser feta jest jednym z najstarszych greckich produktów. Miękki biały ser wytwarzany z mleka owczego i koziego, konserwowany w solance. Zawiera więcej wapnia i fosforu niż ser z mleka krowiego, przez co gwarantuje nam zachowanie na długo zdrowych i mocnych kości. Ser feta jest najczęściej składnikiem sałatek, jednak można też go z powodzeniem stosować jako dodatek do kanapek czy dań na ciepło, choćby pierogów czy naleśników.
Najlepsza feta to ta, która pochodzi z Grecji. Oryginalna grecka feta to odciśnięty twaróg z mleka owczego z domieszką koziego, konserwowany w solance. Taka mieszanka daje jej pierwsze miejsce w rankingu najzdrowszych serów. Mleko owiec z farm na północy Grecji zawiera bakterie, które chronią przed zatruciem wywołanymi przez pasożyty. Mleko kozie i owcze zawierają więcej wapnia i fosforu niż mleko krowie. Współdziałanie tych pierwiastków daje nam gwarancję do zachowania na bardzo długo zdrowych i mocnych kości.
Zastosowanie
Feta stanowi głównie dodatek do sałatek, jednak można też wykorzystać to, że doskonale się topi i stosować ją do dań na ciepło, np: pierogów oraz naleśników.
Feta jest dobrym źródłem białka i tłuszczu zwierzęcego oraz sodu.
Sposób produkcji
Ser ten produkuje się z mieszanki pasteryzowanego mleka owczego z mlekiem kozim. Mleko kozie stanowi około 5-10% mieszanki. Proces produkcji składa się z dwóch etapów. Najpierw mleko poddawane jest procesom m.in. pasteryzacji i krzepnięciu. W wyniku tego powstaje ser, który następnie przetrzymywany jest w zalewie solonej przez okres 2 miesięcy, zalewa ta powoduje, iż ser jest wilgotny.
Według mitologii greckiej sztuka wyrobu sera została przekazana ludziom przez bogów Olimpu. Jedna z legend głosi, iż pierwszym "producentem" sera był jeden z cyklopów, który hodował owce, a ich mleko wykorzystywał do robienia sera. Ser odkrył podczas swojej niekończącej się podróży Ulisses. Kiedyś ser ten był produkowany przez zamoczenie kwiatów ostu w mleku lub przez "ubicie" konarów drzewa figowego z mlekiem-soki tego drzewa powodowały krzepnięcie mleka.