Obecnie prowadzi się intensywne badania nad zastosowaniem w leczeniu nowotworów i rezultaty wydają się być bardzo obiecujące. Związki zawarte w Graviola niszczą linie komórek nowotworowych, a także szereg bakterii, grzybów i pasożytów. Wstępne badania wykazały, znaczącą aktywność Annona muricata przeciwko m.in. nowotworom piersi, płuc, prostaty, jelita grubego i trzustki. Dodatkowo obniżają ciśnienie i działają uspokajająco. Badania kliniczne wykazują duża aktywność przeciwdepresyjną liści Graviola.
Aktualnie FDA wyraziła zgodę na stosowanie Graviola jako środka wspomagającego pracę układu odpornościowego.
Graviola zawiera unikalne składniki, dostępne wyłącznie w gatunkach z rodziny Annonaceae, zwane anektogeninami o strukturze alkaloidów.
----
GRAVIOLA (Annona muricata), Flaszowiec miękociernisty drzewo rosnące w południowej i północnej części Ameryki, wliczając Amazonię. W medycynie naturalnej używane są wszystkie część tego drzewa, liście, kora, korzenie i owoce. Graviola ma długą i bogatą historię w medycynie naturalnej, stosowanej wśród rdzennych mieszkańców. W peruwiańskich Andach, herbata liściasta jest używana na katar (zapalenie błon śluzowych), pokruszony materiał siewny jest używany do zabijania pasożytów.
W peruwiańskiej dżungli korę korzenie i liście stosuje się przy cukrzycy oraz jako środek uspokajający i przeciwskurczowy. Tubylcy z Gujany używali liści lub herbaty z kory jako środek uspokajajacy i wzmacniający serce. W brazylijskiej Amazonii herbata liściasta jest używana na problemy wątrobowe, a olej z liści i niedojrzałych owoców miesza się z oliwą z oliwek i stosuje zewnętrznie na nerwobóle, reumatyzm i bóle stawów. . Graviola ponadto niszczy komórki rakowe!! Badania nad tą cudowną rośliną trwają juz od 1940 roku.
SKŁAD:
Roślina zawiera m.in. anektogeniny annonaceowe, wit. B1 i B2 oraz C. Chinoliny i izochinoliny, annopentocynys, annomuriciny, koreksiminę i retikulinę
DZIAŁANIE: Anektogeniny annonaceowe, znajdują się tylko w rodzinie Annonaceae (do której należy Graviola). Udokumentowano działanie tych substancji w szerokim zakresie: hamują powstawanie guzów, działają przeciwpasożytniczo, owadobójczo i przeciwbakteryjnie. Trzy niezależne laboratoria niedawno stwierdziły, że acetogeniny są wspaniałymi inhibitorami enzymu odpowiadającego za procesy mające miejsce jedynie na błonach komórek nowotworowych. Dlatego są toksyczne dla komórek nowotworowych, ale nie mają toksyczności dla zdrowych komórek. Graviola zabija komórki nowotworowe, również te które uodporniły się na leki stosowane podczas terapii, dlatego jest tak bardzo pomocna w walce z rakiem.
ZASTOSOWANIE:
rak (wszystkie rodzaje), szerokie spectrum wewnętrznych i zewnętrznych zakażeń bakteryjnych i grzybicznych, pasożyty wewnętrzne, stres, zaburzenia nerwowe, wysokie ciśnienie krwi.
INNE ZASTOSOWANIE:
depresja, łagodzi konwulsje, ruchy spazmatyczne, rozszerza naczynia krwionośne,
zmniejsza częstość akcji serca, spowalnia wzrost nowotworów, wszawica
DAWKOWANIE:
Dobowa dawka gravioli nie została jednoznacznie określona, zazwyczaj zaleca się przedział od 600mg do 3 gram
PRZECIWWSKAZANIA I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE:
Interakcje: brak zgłoszonych interakcji, jednak może nasilać działanie leków na nadciśnienie oraz leków na serce i przeciwdepresyjnych.
Graviola nie powinna być przyjmowana w ciąży, gdyż pobudza aktywność macicy.
Wykazano działanie hipotensyjne, dlatego gravioli nie powinno sie stosować przy niskim ciśnienieniu. Gravioli nie powinny przyjmować dzieci.
Antybakteryjne właściwości gravioli przy dłuższym stosowaniu mogą wyniszczyć pozytywną florę bakteryjną przewodu pokarmowego.
Należy przyjmować probiotyki jeśli kuracja trwa powyżej 30 dni.Jednorazowe duże dawki mogą spowodować nudności i wymioty.
Badania na szczurach, którym podawano wyciąg z kory w dawce 100mg / kg wykazały wzrost dopaminy, noradrenaliny oraz aktywność oksydazy, jak również zahamowanie uwalniania serotoniny u szczurów poddanych stresowi.
W przypadku senności lub nadmiernego spokoju należy zminiejszyć dawkę. Graviola może powodować zaburzenia ruchu i obajwy podobne do choroby Parkinsona.