Króliki posiadają układ pokarmowy, który przystosowany jest do trawienia suchego pokarmu (trawa, siano). Króliki potrzebują pożywienia dzięki któremu ich rozwój i system ochronny będzie prawidłowy. Pasza więc powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania królików na każdym etapie ich życia. Są to między innymi: proteiny stanowiące budulec, węglowodany oraz tłuszcze będące źródłem energii i ciepła, a także witaminy i minerały dbające o zdrowie zwierząt. Rośliny rosnące na łąkach oraz pastwiskach stanowią cenną paszę dla królików. Ale w śród nich występują również takie które są dla nich szkodliwe. Niżej wymienię kilka roślin które nadają się na paszę dla królików.
Ostrożeń polny. Ostrożeń polny, potocznie zwany ostem(oset), jest rośliną pospolitą w naszym kraju, która porasta głównie przy drogach, oraz przy brzegach wód i polach (gdzie jest uważany za pospolity chwast). Roślina ta może osiągnąć nawet 1,5 m wysokości. Posiada mocno rozgałęzioną łodygę, na której znajdują się lancetowate lub eliptyczne liście. Górna strona liścia jest błyszcząca a brzeg liścia zwykle kolczasty. Liczne koszyczki kwiatowe z fioletowymi kwiatami na szczytach pędów, pojawiają się w okresie od lipca do września. Jest to roślina nadająca się jako pasza dla królików, skarmia się go w stanie świeżym, ale przywiędły razem z innymi zielonkami. Oset nadaje się również do suszenia i kiszenia. Babka zwyczajna. Babka zwyczajna to zioło, które rośnie przy drogach, na łąkach oraz pastwiskach. Roślina posiada szerokie liście o kształcie jajowato-eliptycznym, blaszka liścia jest dwa razy dłuższa od ogonka. Kwiaty, które skromne zebrane są w długi, gęsty i walcowaty kłos. Jest bardzo chętnie zjadana przez króliki. Mniszek pospolity. Mniszek pospolity znany potocznie jako mlecz, rośnie praktycznie wszędzie. W maju jest go najwięcej, jest to okres kwitnienia. Kwiat mlecza ma kolor żółty, który jest osadzony na bezlistnej łodydze . Owocostanem jest dmuchawiec. Mlecz zawiera sok mleczny i dlatego jest chętnie zjadany przez króliki, jest doskonałym pokarmem dla samic karmiących potomstwo. Można go podawać w stanie świeżym bez obawy w każdej ilości. Trudno się go suszy więc na siano się nie nadaje. Podbiał pospolity. Żółte kwiaty podbiału są jednym z pierwszych oznak zbliżającej się wiosny. Po okresie przekwitnięcia kwiatki przechylają się ku dołowi i następuje rozwój liści. Liście są okrągławo-sercowate o szerokości 10-30 cm o brzegu z czerniawymi ząbkami, które są od spodu pokryte białą pilśnią. Doskonale nadaje się jako pasza dla królików. Jest dietetyczny, nie wywołuje wzdęć. Skarmia się go świeży wraz z innymi zielonkami skoszonymi z łąki. Sposobem jego przechowywania jest kiszenie. Pokrzywa zwyczajna. Można ją spotkać w wilgotnych lasach, zaroślach, przy drogach, runowiskach oraz innych siedliskach o wilgotnej glebie. Jej wysokość może osiągnąć 120 cm. Łodyga jest kanciasta porośnięta włoskami, które parzą. Liście nakrzyżległe, o grubych ząbkach, także posiadają parzące włoski. Z kwiatów rozwijają się orzeszki w kształcie jajowatym. Przy dotknięciu parzących włosków zawarta w nich substancja powoduje charakterystyczne oparzenia skóry. Pokrzywa jest dobrą paszą dla królików. Skarmia się ją świeżą po lekkim przewiędnięciu. Jej nasiona mogą stanowić dodatek do pasz miękkich.
Granulat - skoncentrowany pokarm dla królików, który składa się ze skompletowanych części roślin tzn: siana, ziaren, otrębów zbóż, oraz lucerny. Granulat uzupełniony jest niezbędnymi witaminami oraz minerałami. Granulat stanowi kompletny pokarm, ale z wyjątkiem młodych królików lub królików o specjalnych potrzebach, powinien być podawany dwa-trzy razy dziennie w małej ilości i w żadnym wypadku nie powinien być dostarczany królikom przez cały dzień. Najważniejsze jest to że podawany królikom granulat, musi być świeży i względnie bogaty w błonnik (minimum 18%). Nie powinniśmy zaopatrywać się w zapas granulatu na dłużej niż 6 tygodni oraz trzeba zwracać uwagę na datę ważności.
Granulat odpowiedni dla dorosłego królika, powinien zawierać:
włókno (błonnik): 20-25%
białko: 13-15%
tłuszcze 2%
Myślą przewodnią prowadzonej przez nas Polityki Jakości jest kierowanie się zawsze dobrem klienta
Wysoką jakość produkowanych wyrobów - środków żywienia zwierząt - pasz oraz dodatków paszowych osiągamy realizując przyjęte zasady.
o Dokładne rozpoznanie potrzeb i oczekiwań klientów. o Prowadzenie badań nad nową technologią i produkcją pasz oraz dodatków paszowych, aby coraz lepiej zaspokajać potrzeby klientów. o Przestrzeganie zawsze warunków umowy. o Prowadzenie skutecznych udoskonaleń w zakresie sterowania produkcji. o Przestrzeganie systemu HACCP. o Zapewnienie wysokiej jakości wyrobów poprzez ciągłą kontrolę surowców, procesu produkcyjnego i wyrobu gotowego. o Dokumentowanie wymagań jakościowych. o Podnoszenie kwalifikacji pracowników poprzez szkolenie oraz ulepszanie organizacji pracy. o Dostarczanie wyrobów w terminie i bez wad. o Wprowadzenie zgodności ze standardami światowymi. Dla zapewnienia wiarygodności naszych dążeń do wytwarzania wyrobu wysokiej jakości, wprowadzamy do przestrzegania system zarządzania jakością, zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001: 2000
|
|