Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

GRANATNIK POLSKI WZ 36 . 46MM

31-05-2012, 3:45
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 158.50 zł      Aktualna cena: 158.50 zł     
Użytkownik kurak-64
numer aukcji: 2330644423
Miejscowość Jarosław
Licytowało: 13    Wyświetleń: 502   
Koniec: 17-05-2012 21:25:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Oferuję do sprzedaży pustą skorupę do polskiego wrześniowego granatnika wz 36 kalibru 46mm.Przedmiot CAŁKOWICIE I NIEODWRACALNIE POZBAWIONY WSZELKICH CECH NIEBEZPIECZNYCH I ZAKAZANYCH TYLKO EKSPONAT KOLEKCJONERSKI-wyprzedaż kolekcji.Stan ukazują załączone zdjęcia .

Granatnik 46 mm wz. 30 (Granatnik 46 mm wz. 36)– polski granatnik z okresu międzywojennego. Opracowana na początku lat trzydziestych, przez polskich inżynierów, nowoczesna broń wsparcia dla małych pododdziałów piechoty (pluton, kompania).


Historia konstrukcji

Prace konstrukcyjne nad granatnikiem rozpoczęto w 1927 r. w centralnej Szkole Strzelań w Toruniu, a następnie kontynuowano je w Instytucie Badań Materiałów Uzbrojenia w Warszawie. W rezultacie tych prac powstał granatnik wz. 30, który zaczęto produkować w firmie Perkun w Warszawie.

Dalsze prace konstrukcyjne mające na celu udoskonalenie granatnika były prowadzone do 1935 r. Ostatecznie w 1936 r. po badaniach kwalifikacyjnych przyjęto udoskonalony granatnik oznaczony jako wzór 36.

Konstrukcja granatnika

Granatnik posiadał gładkościenną lufę, której tylna część była osadzona na podstawie zwanej stopą, a przednia opierała się na składanym w czasie marszu dwójnogu. Nad lufą umieszczono regulator gazowy, połączony z otworkiem przelotowym z tylna częścią lufy. Donośność granatnika, będąca funkcją ciśnienia gazów prochowych w lufie, była sterowana pierścieniem nastawczym, regulującym wielkość otworu przelotowego, a w rezultacie ilością gazów prochowych odprowadzanych z przestrzeni zapociskowej lufy przez rurę regulatora do atmosfery. Przyrządy celownicze granatnika składały się z muszki (umieszczonej na zgrubieniu wylotowym lufy) i celownika ramkowego (mocowanego na regulatorze gazu). Broń posiadała poziomicę. Odpalanie realizowano za pomocą spustu typu kurkowego umieszczonego przed stopą. Do strzelania stosowano pociski konstrukcyjnie zbliżony do moździerza piechoty typu rozpryskowego wz. 1935, sygnalizacyjne wz. 1931 i ćwiczebne.

Cechą niespotykaną w innych granatnikach był stały kąt podniesienia lufy. Zasięg strzału był regulowany przez zmianę objętości dodatkowej komory połączonej z komorą nabojową.

kliknij, aby powiększyćZdjęcia przedmiotu


GRANATNIK POLSKI WZ 36 . 46MM