Granatowiec wielkoowocowy
(Punica granatum )
gatunek drzewa lub krzewu należący do rodziny krwawnicowatych (Lythraceae).Występuje na Bliskim Wschodzie, w Indiach, na wybrzeżu Morza Śródziemnego i w krajach Kaukazu. Jedna z najstarszych roślin hodowlanych Bliskiego Wschodu. Najstarsze wzmianki o uprawie pochodzą z Sumeru sprzed ponad 3000 lat p.n.e.
W Biblii granat wymieniony jest kilkadziesiąt razy. Owoce tej rośliny dostarczały ożywczego soku, skutecznie gaszącego pragnienie. Skórka z owoców granatu i kora drzewa służyły jako barwniki do tkanin. Owoc granatu, z charakterystyczną koroną na szczycie, którą tworzą powiększone i zdrewniałe działki kielicha, posłużył za prototyp korony królewskiej, a także ozdobę berła królewskiego. Ze względu na dużą ilość nasion owoc stał się symbolem płodności, obfitości i zgody. Kształty kwiatów i owoców były często odwzorowywane w ornamentach zdobniczych strojów.Granat dorasta do wysokości kilku metrów - poprzez odpowiednieprzycinanie łatwo uformować krzew o oczekiwanej wielkości.Jest rośliną zrzucającą liście na zimę - jest to okresspoczynku potrzebny do prawidłowego rozwoju i zawiązywaniaowoców - temperatura nie powinna być wtedy wyższa jak kilka stopni. Można granat w tym czasie przetrzymać w pomieszczeniu nieoświetlonym - np w garażu.Jak ktoś bardzo chce to może do utraty liści nie dopuszczać, ale trzeba wiedzieć, że drzewko będzie wprawdzie ładne w zimieale osłabione i prawdopodobnie nie będzie owocować.Sadzonka ma wysokość około 25 cm i powstała z ukorzenieniapędu od dorosłej rośliny co widać na dołączonym zdjęciu.
Oferowana roślinka ma wysokość około 20 cm i powstała z ukorzenienia. Zdjęcie jest bieżące
WARUNKI POWODZENIA UPRAWY
Nie zalewać roślinki bo genetycznie jest ona do suszy świetnie przygotowana - doniczka musi mieć odpływ, a w spodku nie możestać woda. Podlewać rzadko - jak ziemia przeschnie, ale lepiejjak roślinka wyraźnie się przewraca.Polecam zanurzenie całej doniczki na kilka minut w wodzie - polewaniez góry jest nieskuteczne bo woda nie wsiąka w podłoże, a przepływamiędzy ścianką a resztą - pojawia się na podstawce co czyni pozór, że roślinka podlana - ale ziemia jest dalej sucha.Wodę stosować najlepiej deszczową, a jeśli kranówę to odstaną przez min dobę.Nawozić w okresie wegetacji co tydzień np. florovitem (najtańszy).W zimie (od listopada do lutego) 2-3 razy rzadziej - podlewanieteż ograniczyć - byle roślinka nie uschła.Dobrze byłoby raz dziennie - najlepiej wieczorem popryskać roślinkę.Przynajmniej raz w kwartale przemyć trzeba listki by fotosyntezaprzebiegała prawidłowoUsuwać części stare i chore - żółknący listek jest nie do uratowania,trzeba go usunąć, bo jest siedliskiem chorób.W zimie min 0
Aby roślinka nie wyrosła za wielka zanim trafi do kupcamęczę ją w małym pojemniku z celowo wyjałowioną ziemią.Po zakupie trzeba ją pilnie przesadzić - nie naruszającbryły korzeniowej - do donicy o dwa razy większej pojemności z ogrodniczą glebą uniwersalną. Nie jest to trudne, bo plastykowe pudełko łatwo rozciąć.Konieczne standardowe nawożenie można rozpocząć ale najszybciej po miesiącu.
Achtung!
Kupując więcej roślinek koszt ich wysyłki priorytetem w jednej paczce też wynosi 6 zł