Granat – grupa minerałów zaliczana do gromady krzemianów.Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa granatus = granat, owoc granatu, co wskazuje na podobieństwo kamieni do ziaren owocu granatu. W grupie granatów można napotkać wszystkie odcienie barw z wyjątkiem barwy niebieskiej. Najczęściej spotykanymi są odcienie barwy pomarańczowoczerwonej, czerwonej i fioletowoczerwonej, zwykle kojarzone z piropem i almandynem.
Granaty bardzo często tworzą między sobą kryształy mieszane, stąd tak duże ich zróżnicowanie. Wszystkie krystalizują w układzie regularnym – najbardziej rozpowszechniona jest postać dwunastościanów rombowych i dwudziestoczterościanów deltoidowych. Tworzą skupienia ziarniste, zbite, i naskorupienia. Są przezroczyste, przeświecające. Niektóre kryształy wykazują specjalne efekty optyczne: asteryzm, efekt kociego oka. Część zmienia barwę w zależności od rodzaju oświetlenia. Są kruche, ale stosunkowo twarde.
Ze względu na skład chemiczny dzielą się na
- glinowe: – pirop, grossular, hessonit, spessartyn, almandyn, rodolit.
- żelazowe – andradyt: (melanit, schorlomit, ivaaryt), demantoid, majoryt, calderyt).
- chromowe – uwarowit, knorringit
- wanadowe – goldmanit, (yamatoit)
- cyrkonowe – (kimzeyit)
- Rzadkie odmiany granatu to: – goldmanit, hydrogrossular, kimzeyit, knorringit, majoryt
Zastosowanie
- znajdują zastosowanie jako materiał ścierny,
- mają znaczenie naukowe
- należą do wysoko cenionych kamieni kolekcjonerskich
- ładne i czyste kamienie bywają stosowane do wyrobu biżuterii i ozdób
Granat - wspomaga regenerację krwi i układu krążenia. Granat sprawia, ze cieszy nas aktywność, napełnia nas energią, odwagą i spontanicznością, a także dobrym samopoczuciem i życzliwością. Idealny na zatrucia, załamania nerwowe i niedoczynność tarczycy. Sprzyja regeneracji sił umysłowych. Pomaga odnieść sukces.