Wysokiej klasy gramofon japońskiej firmy
TOSHIBA SR-F440
gwarancja pół roku
Gramofon wyprodukowany w czasach w których liczyła się jakość i brzmienie, a nie szybki zysk. Współczesne gramofony z talerzami z płyty mdf i plastikowymi ramionami nie brzmią, a i technicznie trudno im doczekać końca gwarancji. Tutaj nie oszczędzano na niczym. Wysokiej jakości materiały, chromowane elementy, całkowicie metalowy mechanizm automatyki, duży ciężki niemagnetyczny talerz- to wszystko sprawia, że mamy tutaj wysokiej klasy w pełni automatyczny gramofon z napędem direct drive i ramieniem typu S który zadowoli wyrafinowanego melomana jak i zaczynającego przygodę z winylami amatora. Zawieszenie ramienia to solidny metalowy kardan z regulowanymi łożyskami. Przeciwwaga zawieszona na tłumiku drgań. Regulowany antyskating sprężynowy wyskalowany osobno dla igieł sferycznych i eliptycznych. Jednym słowem bezkopromisowa konstrukcja ze złotych czasów czarnej płyty.
Jak pisałem gramofon ten wyposażony jest w napęd bezpośredni Direct Drive (oś silnika jest osią talerza). To rozwiązanie eliminuje całkowicie wpływ wibracji napędu talerza na dźwięk słyszany w głośnikach. Prędkość ustawiana jest ręcznie przy użyciu precyzyjnego stroboskopu (pitch control).
Ciężki aluminiowy talerz osadzony jest na stożkowym trzpieniu silnika-konstrukcja taka zapewnia najwyższą precyzję mocowania talerza i jego stabilność.
Bardzo precyzyjne ramię zakończone jest głowicą 1/2" Głowice tego typu stosowane są w gramofonach z ramieniem typu S m. innymi firm Sansui, Pioneer, Denon, Teac, Yamaha, Sony, Technics, Thorens i wielu innych. System ten jest to na tyle popularny ,że umożliwia zamocowanie dowolnej wkładki o rozstawie 1/2 cala. Ma też duże możliwości regulacji.
Chassis wykonano kompozytu tworzywa z metalem. Całość spoczywa na dużych ,amortyzowanych stopach. Pokrywa bez ubytków, wypolerowana maszynowo, zawiasy trzymają b. mocno.
Stan optyczny gramofonu określam jako -6/6 ,techniczny 6/6. Gramofon przeszedł gruntowną renowację polegająca m.innymi na regulacji wszystkich elementów mechanicznych (zarówno automatyka wewnętrzna jak i ramię), wymianie smarów na syntetyczne, czyszczeniu, wymianie smaru w windzie, ustawieniu wkładki w/g szablonu. Założone nowe (niemagnetyczne) śruby mocujące wkładkę. Pokrywa została wypolerowana maszynowo. Sprzęt umyty, zdezynfekowany i zakonserwowany przy użyciu profesjonalnej chemii f-my Tassini. Przeprowadziłem także recabling. Zastosowałem wysokiej jakości niemiecki przewód KLOTZ + metalowe pozłacane złącza RCA. Zakonserwowane została także slipmata oraz nóżki. Dołączyłem dobrej jakości przewód masowy + nowe pozłacane widełki. Całość lutowana lutem z dodatkiem srebra. Operacja ta wpłynęła b. pozytywnie na brzmienie i poziom przydźwięku oraz zakłóceń. Gramofon po tych operacjach wygląda jak prosto ze sklepu ,a gra znacznie lepiej (kable, regulacje, smary syntetyczne)
Zapytano mnie: skoro wszystko jest jak nowe dlaczego nie robiłem nic z wkładką i igłą?
Odpowiedz jest prosta: wkładka i igła jest tak indywidualną sprawą jak muzyka. Przecież nie mogę do slipmaty przykleić komuś na stałe Floydów kiedy ten ktoś słucha Weekendu:) Każda muzyka, każde ucho, każdy gust wymaga innej wkładki!!! Nie oszukujmy się-każda igła w używanym sprzęcie wymaga wymiany niezależnie od tego jakie bajki pisze o niej sprzedający. To tak jakbyśmy kupili używany samochód i nie wymienili oleju:)
W moich gramofonach wkładki i igły są używane i sprawne w 100% (wkładki w zasadzie się nie zużywają, a igły są sprawdzane mikroskopowo i odsłuchiwane-jeśli igła jest zużyta lub uszkodzona wymieniana jest na nową). Wkładki ustawione zgodnie z szablonem. Jeśli tylko komuś odpowiada brzmienie samej wkładki, a chce mieć w 100% nowy sprzęt to może w każdej chwili za kilkanaście, kilkadziesiąt zł wymienić samą igłę( ta operacja nie wymaga żadnych umiejętności i nie ingeruje w ustawienia sprzętu). Jeśli kupujący wyrazi takie życzenie to mogę gramofon uzbroić w nową wkładkę/igłę zgodnie z gustem i zasobnością portfela nabywcy (szczegóły do omówienia).
Jeśli ktoś jednak połknie winylowego bakcyla to przekona się, że cała zabawa z gramofonami to poszukiwanie wymarzonego brzmienia polegająca na eksperymentowaniu ze zmianą wkładek, posiadaniu kilku, często zamocowanych do headshelli aby było łatwo wymieniać. Czasy Fryderyka i MF100 jako nierozłącznej pary na szczęście mamy już za sobą:)
Na gramofon (oczywiście poza igłą) udzielam 6 miesięcznej gwarancji (w razie usterki naprawiam nieodpłatnie niezależnie od przebiegu;)
Gramofon nie wymaga żadnej obsługi czy konserwacji!!!
Gramofon wysyłany jest w stanie rozmontowanym (przeciwwaga, headshell, talerz, slipmata, pokrywa). Wszystkie gramofony są profesjonalnie pakowane i docierają do kupujących w idealnym stanie. Mimo tego, że zmontowanie sprzętu jest intuicyjne ,proste i nie wymaga żadnych zdolności manualnych chętnie pomogę w tej czynności i doradzę jak prawidłowo ustawić wszelkie parametry.
Typ: automatyczny
Napęd: bezpośredni (direct drive)
Silnik: wielocewkowy, bezszczotkowy silnik sterowany mikroprocesorowo
Talerz: 321mm aluminium odlewany ciśnieniowo,toczony,wyważany dynamicznie
Predkości: 33 i 45 obr/min
Odstęp od wibracji: 74dB
Kołysanie dzwięku: 0.027%!!!
Ramię: typ S
Offset 22 st.
Długość efektywna: 220mm
Efektywna masa ramienia: 11 g
Zakres nacisku igły: 0-3g
Wymiary: 418 x 120 x 378
Masa 7,3 kg
Nie jestem złomiarzem i nie sprzedaję sprzętu z zagranicznych "wystawek". Gramofony, muzyka i mechanika precyzyjna oraz elektronika to moja pasja. Sprzętem tego typu zajmuję się ponad 30 lat. Wyremontowałem już wiele gramofonów i innego sprzętu. Wiele jeszcze czeka na swoją kolej.
Kilka moich wcześniejszych projektów:
Starałem się dosyć rzeczowo opisać sprzęt jednak w przypadku pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu przez gg 178500,
tel. 601[zasłonięte]050 w godz. 9-21 lub mailem [zasłonięte]@interia.pl
Chętnie pomogę ,doradzę w spr. gramofonów, wkładek, przedwzmacniaczy, sprzętu audio itp.
Pozdrawiam, życzę zadowolenia z zakupu i zapraszam do przeczytania "o mnie".