51. stan
Świat, który znasz przestał istnieć. Nie ma rządu. Nie ma armii. Nie ma cywilizacji. Bunt komputerów, wojna z maszynami, upadek świata ludzi. Stany Zjednoczone upadły na kolana. Wojna z maszynami trwa od trzydziestu lat. Powoli rosną ośrodki skupiające ludzi i próbujące zdobyć władzę w okolicy. Przejąć kontrolę nad sąsiadami. Zbudować nowy kraj. Nowy, 51. Stan…
51. Stan to gra karciana osadzona w uniwersum Neuroshimy, bestsellerowej gry fabularnej wydawnictwa Portal. Gracze wcielają się w role przywódców jednej z czterech frakcji (Mutanci, Kupcy, Nowojorczycy lub Appalachianie) i próbują rozwinąć swoją potęgę. Budują nowe Lokacje, podpisują Umowy, starają się atakować słabszych sąsiadów, by dostarczyć do bazy Zdobycze.
Mechanika gry opiera się na nowatorskiej regule pozwalającej użyć każdej z kart lokacji w grze na jeden z trzech sposobów – gracz sam decyduje, czy posiadaną kartę (np. Stacji paliw) chce wystawić jako Lokację, czy chce ja napaść i wystawić jako Zdobycz czy też chce z nią nawiązać handel i wystawić ją jako Umowę. Olbrzymia ilość decyzji, jakie mają gracze, bogactwo fabularne, sprawiają, że gra jest nieprawdopodobnie emocjonująca i posiada bardzo wysoki współczynnik regrywalności.
Jak to działa?
Z każdą lokacją w grze gracze mogą nawiązać kontakt na jeden z trzech sposobów. Na przykład widzisz na horyzoncie starą "Radiostację" i:
- albo napadasz ją i kradniesz sprzęt,
- albo nawiązujesz z nią współpracę i będziesz mógł z niej korzystać co turę,
- albo budujesz tory, przyłączasz ją do siebie i masz ją na wyłączność na zawsze.
Słowem... jedna karta, trzy możliwości, dziesiątki decyzji! Autorem gry jest Ignacy Trzewiczek. Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy, czas rozgrywki nie przekracza godziny. Grafiki do gry wykonali znani fanom NS ilustratorzy, m.in. Mariusz Gandzel, Piotr Foksowicz, Tomasz Jędruszek.
Przykładowa opinia (Daniel 'ScripterYoda' Oklesiński, www.planszowki.polter.pl):
"Każdemu, kto chce zagrać w szybką grę, działającą sprawnie zarówno na dwie, jak i cztery osoby, coś niezbyt ciężkiego, ale bardziej skomplikowanego od Dominiona (poniekąd gorszego) mogę 51. Stan z czystym sumieniem polecić. Jak dla mnie najlepsza polska gra!"
Recenzje i video-recenzje
Oficjalna strona gry
Recenzja w serwisie Esensja
Recenzja w serwisie Ogryplanszowe.pl
Recenzja w serwisie Paradoks
Recenzja w serwisie Polter.pl
Recenzja w serwisie Poltergeist
Recenzja w serwisie Valkiria
Recenzja i wyróżnienie na blogu Kulkmann's G@mebox
Recenzja przekrojowa Board Times
Recenzje w Rebel Times #38
Recenzja w podcaście Planszostacja
Wideorecenzja w serwisie GamesFanatic.pl
Wideorecenzja "u Wookiego"
Wideorecenzja w serwisie GameTrollTV
Opis w serwisie BoardGameGeek (j. angielski)