Gra językowa Lasst uns einkaufen! - wersja z rozbudowaną instrukcją w języku polskim oraz dodatkową kostką do gry.
Lasst uns einkaufen! jest grą językową służącą do nauki nazw artykułów spożywczych w języku niemieckim oraz wyrażeń związanych z ich kupowaniem i różnym zastosowaniem.
Charakter gry: Bingo
Poziom trudności: A1-A2 lub wyższy
Gra oferuje możliwość prowadzenia rozgrywki na poziomie
A1, A2 lub wyższym (w zależności od obranego przez nauczyciela wariantu rozgrywki).
Do dyspozycji graczy jest 36 plansz z umieszczonymi po jednej stronie przykładowymi listami zakupów oraz zdjęciami różnych artykułów spożywczych po drugiej stronie. Zdjęcia artykułów spożywczych wraz z ich nazwami umieszczone zostały ponadto na załączonej talii 66 kart (karty te oprócz swojej pierwotnej funkcji mogą służyć również jako jako typowe karty obrazkowe o charakterze flashcards do nauki słownictwa).
Wariant rozgrywki w konwencji gry bingo: Każdy z uczestników gry otrzymuje po jednej lub po kilka plansz ze zdjęciami różnych artykułów spożywczych. Następnie osoba prowadząca grę losuje kolejno karty i w zależności od stopnia trudności rozgrywki pokazuje obrazki produktów spożywczych lub tylko odczytuje na głos ich nazwy innym uczestnikom gry, których zadaniem jest odnaleźć stosowne odpowiedniki na posiadanej przez siebie planszy/planszach. Wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy dopasuje wszystkie nazwy lub ilustracje produktów ze swojej planszy/plansz do pokazywanych obrazków lub odczytywanych nazw. W zależności od stopnia znajomości słownictwa i umiejętności językowych graczy możliwe są następujące warianty dopasowania kart do plansz:
- nazwa produktu - nazwa produktu
- zdjęcie - zdjęcie
- nazwa produktu - zdjęcie
- zdjęcie - nazwa produktu
Gra w robienie zakupów: Każdy z uczestników gry otrzymuje jedną planszę z listą zakupów oraz po kilka kart ze zdjęciami różnych produktów spożywczych. Zadaniem gracza jest skompletowanie kart ze wszystkimi artykułami spożywczymi znajdującymi się na jego liście zakupów. W tym celu pierwszy z graczy zadaje swojemu sąsiadowi pytanie o wybrany produkt spożywczy, który chce nabyć (na przykład:
Hast du die Milch?). Jeżeli pytany uczestnik gry jest w posiadaniu karty z tym produktem odpowiada twierdząco
Ja, ich habe sie. i przekazuje kartę osobie pytającej, natomiast w przypadku gdy nie ma takiej karty odpowiada:
Nein, habe ich nicht. Następnie osoba pytana zwraca się do innego gracza z zapytaniem o wybrany produkt spożywczy. O każdy z produktów spożywczych można pytać wiele razy i wielu osób, przy czym raz otrzymana karta z produktem spożywczym musi zostać przekazana innemu graczowi, który o nią zapyta. Wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy "zakupi" wszystkie artykuły spożywcze umieszczone na jego liście zakupów.
Inne proponowane sposoby wykorzystania gry opisane szczegółowo w załączonej instrukcji:
-układanie piramidy żywieniowej za pomocą kart z obrazkami produktów spożywczych,
-opowiadanie o zwyczajach żywieniowych własnych bądź innych osób,
-gra w "co można kupić w jakim sklepie",
-gra w kupowanie z użyciem wyrażeń takich jak:
trochę, dużo, mało, kilo, plasterek, pęczek, opakowanie, pudełko, kawałek, butelka, porcja, itd.
-gra w wyszukiwanie brakujących składników koniecznych do sporządzenia różnych dań,
-gra w komponowanie przepisów kulinarnych ze składników znajdujących się na wylosowanych kartach,
Cele językowe:
-nauka nazw produktów żywnościowych,
-nauka rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych,
-nauka słownictwa i wyrażeń związanych z robieniem zakupów,
-samodzielne budowanie wypowiedzi ustnej.
Cele kulturowe:
-poznawanie kultury związanej z jedzeniem i dokonywaniem zakupów
Przedział wiekowy: dzieci od 8 roku życia, młodzież, dorośli
Zastosowanie: Gra znajduje zastosowanie zarówno w trakcie zajęć w szkole jak i w warunkach domowych (zabawy z przyjaciółmi i rodziną, lub prywatne lekcje języka niemieckiego).
Dodatkowe korzyści: Gra językowa Lasst uns einkaufen! doskonali sprawności umysłowe takie jak pamięć, koncentracja i spostrzegawczość, sprzyja skutecznemu zapamiętywaniu oraz uczy aktywności i zdrowej rywalizacji, a jej ludyczny charakter pomaga w nawiązywaniu relacji społecznych z pozostałymi uczestnikami gry oraz wpływa pozytywnie na zredukowanie dystansu pomiędzy uczniem i uczącym.
Dodatkowa kostka: Gra wzbogacona została o nowe warianty rozgrywek dzięki zastosowaniu dodatkowej kostki rozszerzającej zakres edukacyjny gry.
Rozszerzona instrukcja: Do gry dołączono rozbudowaną instrukcję w języku polskim zawierającą:
- wprowadzenie metodyczne dla nauczycieli, rodziców oraz samych graczy,
- rozbudowane scenariusze rozgrywek,
- propozycje zabaw i ćwiczeń edukacyjnych,
- przeznaczony do kopiowania praktyczny słowniczek nazw artykułów spożywczych używanych w grze wraz z tłumaczeniem na język polski i transkrypcją fonetyczną.
Instrukcja w języku polskim to również udogodnienie dla osób nie znających języka obcego w stopniu wystarczającym do zapoznania się z oryginalną, obcojęzyczną wersją instrukcji, a także możliwość samodzielnego pokierowania zabawami językowo-edukacyjnymi z dziećmi lub rówieśnikami.
Gra opracowana została w oparciu o kryteria
Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (Gemeinsamer Europäische Referenzrahmen) - poziom
A1-A2 Zestaw zawiera: -36 plansz z umieszczonymi po jednej stronie przykładowymi listami zakupów oraz ilustracjami różnych artykułów spożywczych po drugiej,
-66 kart z ilustracjami produktów spożywczych i ich nazwami,
-16-stronicową instrukcję w języku niemieckim opisującą blisko dziesięć różnych sposobów wykorzystania gry, a ponadto prezentującą przepis na typowe niemieckie danie
Kartoffelsalat oraz quiz dotyczący ciekawostek związanych z tradycjami kulinarnymi Niemiec,
-dodatkową kostkę do gry,
-rozbudowaną instrukcję w języku polskim. Format 21,5x14,5 cm
Opakowanie: eleganckie kartonowe pudełko, folia
ISBN 978
[zasłonięte][zasłonięte]36136
Wydawnictwo ELI