Jeśli chcesz się przekonać jak piszą współczesne księżniczki, przeczytaj książkę Georgii Byng. Autorka „Niezwykłej księgi hipnotyzmu Molly Moon” jest córką księcia Stafforda i trzeba przyznać, że pod jej piórem akcja płynie wartkim strumieniem.
Trudno dłużej zatrzymać wzrok na okładce książki. Hipnotyczny, odblaskowy, spiralny wzór powoduje po dłuższym wpatrywaniu się zawrót głowy. Trzeba czym prędzej przejść do lektury pierwszego rozdziału. Molly o znamiennym nazwisku Moon znaleziono pewnego dnia w tekturowym pudełku i przyniesiono do Sierocińca Hardwick House. Dziewczynka jest sierotką XXI wieku, jej światem marzeń jest świat reklam – pełen uśmiechniętych, pięknych, zamożnych, zadowolonych z życia ludzi. Molly jest ich dokładnym przeciwieństwem. Mimo jednak, że brak jej zewnętrznego piękna, posiada rzadki dar umiejętności hipnotycznych, który niebawem odkryje.
Dlaczego warto w zimny wieczór uciec do biblioteki i szperać w książkach? Można bowiem natknąć się na niezwykłe książki, na przykład na Księgę Hipnotyzmu, a czemuż by nie? Molly przywiódł do biblioteki smutek, upokarzające życie w sierocińcu , opuszczenie, zawód po rozmowie z przyjacielem i zdaje się, że jeszcze coś więcej, pewna magiczna siła, o której zarówno bohaterka, jak i czytelnicy dowiadują się w finale opowieści.
Siła zaangażowania w naukę hipnotyzmu jest tak wielka, jak dojmujące wrażenie odrzucenia przez wychowawców i dzieci. Powtarza się więc wielokrotnie wykorzystywany w baśniach motyw dziecka pokrzywdzonego przez los, a jednocześnie Wybrańca, który zgłębia magiczne, tajemnicze księgi diametralnie zmieniające jego życie. W galerii dzieci czytających zachłannie niezwykłe księgi są Harry Potter, bohater książek J. K. Rowling, Luelle księżniczka z „Córka Czarownic” Doroty Terakowskiej, Bastian z „Niekończącej się opowieści” Michaela Endego.
Molly to sierotka z dużą dozą inicjatywy. Uświadomiwszy sobie, jak wielką siłę posiada, rozpoczyna zmianę swojego otoczenia-wychowawców, dokuczliwych dzieci. Obsuwa się lawina spełniających się życzeń, marzeń, pragnień. Pierwszy udany eksperyment to zahipnotyzowanie mopsicy Petuli, potem przychodzi kolej na nauczycieli wraz z dyrektorką Sierocińca, panną Adderstone, kobietą o sadystycznych skłonnościach. Edna, okrutnie gotująca kucharka, po hipnotycznej przemianie zapała miłością do kuchni włoskiej, Pani Adderstone zamieni się w potulną kobiecinkę gotową na każde wezwanie Molly, wszystkie dokuczliwe dzieci zostaną ukarane. Po dokonaniu słodkiej zemsty, wymierzeniu dziecięcej sprawiedliwości, Molly zaczyna spełniać swoje najskrytsze marzenia. Na zbliżającym się konkursie talentów występuje w roli urzekająco śpiewającej młodej gwiazdy, rozpoczyna wielką karierę. Dziewczynka w sposób nadspodziewanie sprawny rozwija swój business plan, zdobywa menadżera i staje się osobowością medialną. Wraz z popularnością pojawia się coraz więcej problemów, z którymi Molly nie potrafi już sobie poradzić i w krytycznym momencie przygody Molly ulegną zaskakującej odmianie.
Książka napisana jest prostym, współczesnym, często potocznym językiem. Czyta się ją szybko, z poczuciem odbywania magicznej przygody, która mimo szeregu przeszkód do pokonania, kończy się dobrze. Dla młodszych i mniej wymagających czytelników niż odbiorcy cyklu Harrego Pottera. Choć fabuła rozwija się dzięki magii, czarom, jest bardzo mocno osadzona we współczesnym świecie, czasem jakby żywcem wyjętym z kolorowych czasopism i przez to nieco traci na uroku, którym nęci nas klasyczna baśń.
|