Informacje na stronie "O mnie" są częścią opisu aukcji.
Grafika Andrzeja Gordona
oryginał, z lat prawdopodobnie 80-tych
technika: rysunek tuszem (? faktura matowa, szorstka) na papierze kartonowym
sygnatura pod kompozycją
wymiar arkusza +/- 35x50cm,
oprawa: bez oprawy lub za zwrotem kosztów oprawię w antyramę.
Załączone fotografie wykonane niefachowo, są jedynie poglądowe.
Kupujący pokrywa koszt wysyłki, podany w opisie jest orientacyjny, koszt rzeczywisty według stawki poczty/kuriera podam po zakończeniu licytacji.
O Autorze:
Andrzej Gordon - legenda środowiska artystycznego.
Ur. 1945 r. w Bydgoszczy. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. J. Studnickiego (malarstwo) i prof. A. Rudzińskiego (grafika). Dyplom uzyskał w 1970 roku. Zmarł w 1992 r. w Gorzowie. (www.mosart.pl).
Cytat ze strony wimbp.gorzow.pl:
"Renata Ochwat tak charakteryzuje szczytowy okres twórczości Andrzeja Gordona: Do konkretyzacji stylu artysta dochodzi w końcówce lat 70. Wtedy powstają „Postaci z dziwną głową” - zagadkowe, o niejasnej proweniencji, korpusy ludzkie z głowami przyjętymi wprost z antycznych bestiariów, kojarzącymi się z bożkiem Panem albo postaciami z orszaków boga Bachusa. Tajemnicze postaci w fazie początkowej pozbawione są wyraźnych cech płciowych, często zamiast stóp mają kopyta, a szpony zastępują dłonie. Później dziwne postaci nabierają wyraźnych cech męskich, stają się demonami rozbuchanej męskości. Następuje kolejna ewolucja palety - artysta wybiera gorące, niekiedy przechodzące w karminy czerwienie, pomarańcze, głębokie brązy idące w bardzo mocne fiolety, czerń kontrastowaną przez biel.(...) W 1980 roku dochodzi do głośnej i kontrowersyjnej wystawy. Artysta prezentuje „Ukrzyżowania” - obrazy i rysunki z jednej strony odnoszące się do klasycznego ujęcia tego tematu w sztuce, a z drugiej eksplorujące aspekt do tej pory dość rzadki - krzyżowane kobiety. Samo przygotowanie wystawy było kłopotliwe - najpierw były problemy z przygotowaniem katalogu, artysta odrzucił bowiem kilka wersji tekstu. Potem doszła konsternacja oglądających. Tak trudne w recepcji, nawet dla bywałych w salonach koneserów, okazały się te prace niezmiernie efektowne i działające na różne emocje. (Andrzej Gordon - Malarz mistrzowskiej klasy”, „Lamus” 2005, nr 14) Stanisław Krzysztof Stopczyk w książce „Malarstwo polskie od realizmu do abstrakcjonizmu” uznał Andrzeja Gordona za jednego z najważniejszych polskich przedstawicieli kierunku zwanego „nową figuracją” i umieścił wśród takich twórców jak Antoni Fałat, Wiesław Szamborski i Marek Sapetto. Gordon był jedną z najważniejszych postaci gorzowskiego środowiska artystycznego. Jego malarstwo łączyło w sobie profesjonalną technikę i fantazję twórczą z odwagą w podejmowaniu tematów tabu. Jego obrazy i rysunki o tematyce erotycznej do dziś fascynują. Był mistrzem kreski. Miał niezwykłą inwencję twórczą. Malował szybko, ale intensywnie przeżywał proces twórczy. Spalał się wewnętrznie. Zmarł w wieku 47 lat."
Gorąco polecam :-)
Masz pytania, propozycje w sprawie aukcji - napisz lub zadzwoń: 660 [zasłonięte] 555.
Zapraszam także na inne moje aukcje
Dodano 2[zasłonięte]014-12 22:48Ważne: w przypadku zakończenia licytacji poniżej ceny minimalnej, rozważę najwyższą ofertę, licytujących proszę o kontakt. AT