Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

GOMBROWICZ - IWONA - 1958 - PIERWODRUK

06-07-2015, 7:45
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 550 zł     
Użytkownik 2slonecznik
numer aukcji: 5487372774
Miejscowość ŁÓDŹ
Wyświetleń: 10   
Koniec: 06-07-2015 08:01:11
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam na mojej kolejnej aukcji antykwarycznej!

Do sprzedania kolejny skarb z mojej „Kolekcji białych skarbów”.

Dziś oferuję teatralne arcydzieło „Iwona księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza. Jest to oryginalny pierwodruk (I wydanie) z 1958 roku. Książkę wydała warszawska oficyna wydawnicza Państwowy Instytut Wydawniczy, specjalizujący się w klasyce literatury polskiej. Druk wykonały poznańskie Zakłady Graficzne im. Marcina Kasprzaka. Nakład dzieła wynosił: 3253 egzemplarze.

Witold Gombrowicz (1[zasłonięte]904-19) należy do pisarzy wyjątkowych w dziejach literatury. Treść jego utworów, konstrukcja i ekspresja językowa są oryginalne, wyjątkowe i niespotykane w świecie prozy. Całkowicie niezrozumiany przez krytykę ukuł własną tradycję, kulturę i historię literacką. Twórczość Gombrowicza na trwałe weszła do kanonów literatury polskiej.

Laureat literackiej Nagrody Nobla Czesław Miłosz napisze o Gombrowiczu:

„Dzieło Gombrowicza nie może być mierzone upływem kilku dziesięcioleci. Jest pomnikiem prozy polskiej, częścią tej całości, do której należą też Pasek i Sienkiewicz. Trzydzieści lat po śmierci autora wolno jedynie zapytać, jak ma się Polska dzisiejsza do tej, z którą się zmagał, chcąc zamiast pojęcia ojczyzny wprowadzić pojęcie synczyzny. Czy jest ta sama, czy do tamtej podobna, czy też zupełnie inna? Na to pytanie nie ma chyba odpowiedzi, tym bardziej, że w żadnym utworze literackim Polska ostatnich lat nie ukazała się 'w jestestwie swoim'.”

„Iwona księżniczka Burgunda” jest pierwszym tekstem dramatycznym Gombrowicza. Proces tworzenia dzieła zbiegł się w czasie z czuwaniem przy łóżku nad chorym ojcem (lata 1933-35), co oczywiście nie pozostało bez wpływu na treść i formę utworu. W ten sposób powstała sceniczna groteska o zniewoleniu formą, obyczajem i ceremoniałem. Gombrowicz stworzył w „Iwonie” nie tylko satyryczny obraz społeczeństwa, które krępuje i obezwładnia jednostkę, ale wyszedł poza społeczne uwarunkowania i próbował zdiagnozować sytuację człowieka uwikłanego w relacje ze światem zewnętrznym. Filozoficzne ale oryginalne i ciekawe podejście! Warto sięgnąć po tę sztukę Gombrowicza!

Po raz pierwszy „Iwona księżniczka Burgunda” została opublikowana we fragmentach w 1938 roku w literackim miesięczniku „Skamander”. Licytowane dzieło jest pierwszym wydaniem samoistnym z 1958 r. i jedynym jakie ukazało się za życia autora. Wydanie momentalnie znikło z księgarń, a o reedycji można było tylko pomarzyć. Światowa i polska prapremiera teatralna sztuki odbyła się w 29 listopada 1957 roku na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie w reżyserii Haliny Mikołajskiej. W rolę Iwony wcieliła się Barbara Krafftówna.

„Iwona księżniczka Burgunda” jeszcze latach 60-tych XX wieku zabłysnęła na tyle, że poczyniono starania do przyznania Gombrowiczowi literackiej Nagrody Nobla.

Licytowane dzieło stanowi piękny przykład współgrania dzieł wybitnych artystów: literackiego kunsztu Gombrowicza i malarskiego talentu Tadeusza Kantora (1[zasłonięte]915-19), który zaprojektował obwolutę i 5 ilustracji umieszczonych na rozkładanych tablicach, nawiązujących do treści dzieła, aczkolwiek stanowiących odrębną całość i wartość samą w sobie. Piękne i niespotykane! „Iwona księżniczka Burgunda” jest jedyną pozycją książkową ilustrowaną przez Tadeusza Kantora. Kantor zauroczony twórczością Gombrowicza tworzy wielkie spektakle m.in. „Umarłą klasę”, gdzie siłą symbolu poraża widza i ukazuje doniosłość i potęgę dzieła.

Książka jest oryginalnej oprawie papierowej z obwolutą. Obwoluta otarta na krawędziach, podklejona od spodu bibułką introligatorską, na zewnątrz w dwóch miejscach widać ślady czarnego mazaka. Sama książka w stanie bardzo dobrym. Na ostatniej karcie stempel kontroli jakości. Rozkładane ilustracje Kantora zachowane w stanie nienaruszonym. Na odwrocie każdej tablicy z ilustracjami umieszczone tytuły rycin. Stan książki co najmniej dobry. Efektowny choć niewielki wolumin.

Choć do dziś zachowało się wiele dzieł Gombrowicza z wydanych jeszcze w XX w. to pierwodruki (szczególnie te wydane za życia autora) stanowią prawdziwą rzadkość.

Zapraszam wszystkich bibliofilów do licytacji! Gratka dla znawców, kolekcjonerów i koneserów sztuki! Ten skarb może być Twój!

Zdjęcia przedstawiające licytowane dzieło: