The Golden Horde jest grą strategiczną czasu rzeczywistego, stworzoną przez autorów Ancient Wars: Sparta przy użyciu tego samego silnika (AWE Engine). Niniejszy produkt osadzono w realiach historycznych i zgodnie z nazwą związano z czasami istnienia Złotej Ordy. Mowa konkretnie o początkowym okresie egzystencji tego wielkiego euroazjatyckiego państwa, czyli połowie XIII wieku. Scenariusz nie jest jednak liniowy i w zależności od podjętych działań można dotrzeć do rozmaitych zakończeń – niekoniecznie zgodnych z historią.
Przystępując do zabawy wybieramy jedną z trzech średniowiecznych frakcji. Mongołowie są niezwykle mobilni i dysponują znakomitą jazdą (łucznicy konni), siły ruskie potrafią świetnie wykorzystywać w walce warunki naturalne, a zachodnioeuropejscy rycerze w habitach są skuteczni w oblężeniach i posiadają najlepsze opancerzenie. Każdej ze stron konfliktu przypisano indywidualną ścieżkę rozwoju oraz unikalnych bohaterów pokroju Aleksandra Newskiego, Batu-chana i Hermanna von Salzy. Postaci takie pozytywnie wpływają na skuteczność bojową towarzyszących im oddziałów, a także posiadają specjalne zdolności i mogą być wyposażone w przeróżną broń. Warto zauważyć, iż dzięki przejmowaniu w trakcie bitew technologii militarnych zwyciężonych wrogów istnieje sposobność do późniejszego wykorzystywania ich w trakcie własnych działań.
Rozgrywka toczy się na mapach o sporej wielkości, usianych drzewami, jeziorami, rzekami, ośnieżonymi górami etc. Warunki terenowe wraz ze zmieniającymi się porami roku i czynnikami pogodowymi można przy odrobinie wprawy wykorzystać w pokonaniu znacznie potężniejszego przeciwnika. Zaimplementowano też opcję zastawiania groźnych pułapek. Drogą do sukcesu nie zawsze jest tylko brutalna siła, gdyż należy również wykazywać się zdolnościami dyplomatycznymi. Można nawet przekupić wrogie oddziały lub przekonać je do zmiany wiary. Całości dopełnia naturalnie wyglądające i funkcjonujące wirtualne środowisko, a zatem np. podłożenie ognia w lesie, sąsiadującym z palisadą, powoduje również zapłon tejże.