Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Golden Age Project EQ-573

13-03-2015, 10:35
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 899 zł     
Użytkownik musictoolz
numer aukcji: 5081410132
Miejscowość Warszawa
Zostało sztuk: 2    Wyświetleń: 21   

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



MUSICTOOLZ Sp. z o.o.

ul. Harfowa 5
02-389 Warszawa


+48 22 [zasłonięte] 89
[zasłonięte]@musictoolz.pl


Pracujemy w dni powszednie w godzinach od 9 do 17

facebook.com/musictoolz
twitter.com/musictoolz

Golden Age Project EQ-573

 

Układ elektroniczny klasy A zastosowany w EQ-573 jest podobny do korektora znanego z klasycznego modułu Neve 1073. Udostępniono jednak dodatkowe częstotliwości środkowego i górnego pasma. Tor sygnałowy oparty jest wyłącznie na elementach dyskretnych (oporniki, kondensatory, induktory i tranzystory). Charakter brzmienia jest ciepły, dynamiczny i bardzo muzyczny. Ten rodzaj brzmienia znamy od lat z niezliczonej ilości płyt nagrywanych w praktycznie wszystkich gatunkach muzycznych. 

W korektorze EQ-573 częstotliwości nastawiane są skokowo, w zakresie od 33 Hz do 20 kHz. Każda sekcja może być uruchamiana indywidualnie. Dostępna jest również opcja Bypass, która ułatwia szybką ocenę uzyskanych efektów.

Korekcja dołu i góry działa na zasadzie filtra półkowego, natomiast korekcja środka to filtr dzwonkowy. 

Zakres korekcji wynosi +/- 15dB dla niższych częstotliwości, a dla filtra high wynosi +/-18dB. 

EQ-573 nie może być wykorzystany jako samodzielny korektor. Jest on przewidziany jako uzupełnienie przedwzmacniacza GAP PRE-573, który ma do tego celu zainstalowane specjalne gniazdo Insert. Łącząc w ten sposób preamp PRE-573 i EQ-573 w obudowie lunchbox systemu 500, niewielkim kosztem otrzymujemy świetnie brzmiący odpowiednik słynnego modułu Neve 1073.


- Układ elektroniczny typu vintage. Tor sygnałowy nie zawiera żadnych układów zintegrowanych.

- Trójzakresowy equalizer z dwuinduktorową korekcją środkowego pasma

- Induktorowy filtr górnych częstotliwości

- Skokowy wybór częstotliwości

- Zakres regulacji do +/-18dB

- Duży wybór obsługiwanych częstotliwości, od 33 Hz do 20 kHz

- Każda sekcja korektora może być uruchamiana indywidualnie

- Funkcja Master Bypass

- Tantalowe kondensatory

- Uziemienie układu typu gwiaździstego

- Świetne brzmienie sprawdzające się z każdym źródłem i w każdym gatunku

- Solidna jakość wykonania gwarantująca wiele lat bezawaryjnej pracy

- Zaprojektowane jako uzupełnienie preampu GAP PRE-573


Opis układu elektronicznego

Główny tor sygnałowy EQ-573 zawiera dwa stopnie wzmocnienia, z których każdy używa trzech tranzystorów, kilka oporników i kondensatorów. W sumie cały tor to tylko sześć aktywnych elementów. Nie ma nawet porównania z ogromną ilością tranzystorów zawartych w jednym układzie zintegrowanym! Układy filtrów zawierają dodatkowe podzespoły pasywne. Pierwszy stopień wzmocnienia obsługuje filtry LF i HF, a drugi stopień - filtr MF, skąd sygnał trafia do filtra górnoprzepustowego.

Filtr MF i filtr górnoprzepustowy wykorzystują induktory i kondensatory, tak samo jak w klasycznych korektorach typu LC (rezonansowych). Oba induktory posiadają kilka uzwojeń, żeby można było osiągnąć odpowiednią szerokość filtra (parametr Q) dla każdej częstotliwości.

Ze względu na przeznaczenie EQ-573 jako uzupełnienie preampu PRE-573, posiadającego gniazdo insert, można było pominąć w konstrukcji korektora stopień wejściowy i wyjściowy, co zmniejszyło koszt urządzenia.

Praca z  EQ-573

Jak wiadomo, korzystanie z korektora nie jest specjalnie skomplikowane. Podajemy natomiast kilka wskazówek, które maksymalnie ułatwią obsługę EQ-573:

- Na początku trzeba zainstalować moduł w obudowie systemu 500. Na rynku dostępnych jest wiele modeli lunchboxów - EQ-573 powinien bez problemu współpracować z większością z nich. Należy się upewnić, że w momencie instalowania lub wypinania modułu, od obudowy odłączone jest zasilanie. 

- Przed zamontowaniem modułu, należy wpiąć dołączony kabel insertowy z tyłu urządzenia. Drugi koniec kabla należy wpiąć w wejście Insert preampu PRE-573, z którym korektor ma współpracować.

- Instalując EQ-573 i PRE-573 w obudowie lunchbox, należy upewnić się, że kabel łączący oba moduły przebiega swobodnie i nie ulegnie uszkodzeniu przez inne moduły.

- Zworka INSERT w PRE-573 powinna zostać odbezpieczona, żeby połączenie między modułami zaczęło działać. Zworka ta znajduje się z tyłu modułu na płytce układu, tuż obok gniazda Insert.

- Boczną osłonę urządzenia można zdemontować, żeby ułatwić sobie dostęp do połączeń i zworek. Wystarczy odkręcić cztery śrubki, którymi osłona jest przytwierdzona.

 - Najlepszym sposobem poznania korektora jest eksperymentowanie z ustawieniami w zależności od źródła dźwięku. W porównaniu do oryginalnej konstrukcji 1073, mamy do dyspozycji więcej częstotliwości i w związku z tym większe możliwości kreowania brzmienia.

- Filtry LF i HF są typu półkowego, czyli wpływają na całe pasmo poniżej (LF) lub powyżej (HF) wybranej częstotliwości. Praca filtra zaczyna się stopniowo poniżej (LF) lub powyżej (HF) ustawionej częstotliwości i powoli wzrasta do maksymalnego podbicia lub obcięcia. Krzywa zadziałania filtra środka (MF) jest typu dzwonkowego, czyli obcinamy lub podbijamy naokoło wybranej częstotliwości.

- Ustawiając częstotliwość w pozycji "Off", filtr nie podbija ani nie obcina, natomiast sygnał cały czas przechodzi przez układ filtra. Wciśnięcie przełącznika "Bypass" odłącza korektor całkowicie z toru sygnałowego (oprócz jednego opornika), co czyni bardzo łatwym porównywanie sygnału wyjściowego i po korekcji.

- Induktorowy filtr High Pass posiada dosyć stromą krzywą zadziałania o skuteczności 18 dB na oktawę. W połączeniu z półkowym filtrem LF można uzyskać bardzo ciekawe rezultaty.

Uwagi dodatkowe

- Maksymalne wzmocnienie i podbicie różni się trochę w zależności od wybranej częstotliwości

- Podłączenie EQ-573 do preampu PRE-573 spowoduje delikatną zmianę wzmocnienia sygnału i brzmienia

- Podczas kręcenia potencjometrami mogą być słyszalne kliki, w szczególności w przypadku filtra HF. Jest to normalne zjawisko i wynika z zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

- Induktory i układy filtrów są wrażliwe na pole elektromagnetyczne. Jeśli pojawią się problemy z szumem lub brumieniem, należy spróbować przestawić urządzenie w inne miejsce, możliwie jak najdalej od wszelkich zasilaczy. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy lunchbox z zamontowanym EQ-573 znajduje się bardzo blisko innego urządzenia, które zasilane jest zasilaczem transformatorowym.

Gwarancja

EQ-573 został zaprojektowany i wyprodukowany z myślą o jak najdłuższej, bezawaryjnej pracy. Jednak w każdym urządzeniu elektronicznym podzespoły mogą się czasami zepsuć. W przypadku awarii, należy skontaktować się ze sprzedawcą. Okres gwarancji zależy od dystrybutora w danym kraju. Dystrybutor współpracuje ze sprzedawcami sprzętu Golden Age Project w zakresie ewentualnych napraw i części zamiennych.

Korektor wymaga podłączenia do GAP PRE-573 poprzez dedykowane złącze insertowe, nie działa jako samodzielne urządzenie.