Kolor: czerwono-żółty
Kwiat cięty: tak
Okres kwitnienia: VII-VIII
Rozstaw sadzenia: 20-30 cm
Termin sadzenia: IV-V
Wykopywanie: X
Wysokość rośliny: 120-160 cm
Jest rośliną tropikalną, dziko rosnącą w Afryce i w Azji. Najczęściej spotykany gatunek – glorioza Rotszylda jest pnączem występującym w środkowej Afryce. Osiąga wysokość 2m i wspina się dzięki wierzchołkom liści czepiającym się podpory. Podziemnym organem jest walcowata bulwa o długości nawet 20cm. Z pąka osadzonego na jej wierzchołku wyrasta pęd, silnie rozgałęziony w górnej części, pokryty dość gęsto jajowatymi liśćmi. Kwiaty są osadzone pojedynczo na szypułkach o długości 12-20cm i mają barwę czerwoną. Płatki są żółto obrzeżone, a u kilku odmian jednobarwne, cytrynowożółte. Kwitnienie rozpoczyna się 8-10 tygodni po posadzeniu bulw, trwa kilka tygodni i przypada w lipcu i sierpniu.
Uprawa
Glorioza jest rośliną ciepłolubną, dlatego sadzi się ją w miejscach osłoniętych od wiatru, słonecznych, w glebie próchnicznej, dość żyznej i niezbyt suchej. W roku poprzedzającym sadzenie bulw można glebę wzbogacić dobrze rozłożonym krowieńcem i kompostem. Bulwy sadzi się ułożone płasko, w rowkach o głębokości 8cm, zwracając pąki znajdujące się na wierzchołkach bulw w jednakowym kierunku. Odstępy między pąkami powinny wynosić 20 -30cm, aby rośliny mogły się swobodnie rozrastać Im większe są bulwy tym dłuższe i bardziej obfite jest kwitnienie.
Pielęgnowanie
Ważnym zabiegiem jest nie tylko systematyczne podlewanie roślin, ale także ustawienie podpór, przy których rośliny będą się wspinać. Pozostawione bez konstrukcji wspierającej (siatek, palików, itd.) będą się pochylały, sczepiały liśćmi i w końcu tworzyły kłębowisko pędów i liści prawie bez kwiatów. Najlepiej sadzić gloriozę przy płocie, pergoli czy altanie. Rośliny uprawiane z dużych bulw powinno się kilkakrotnie dokarmiać, jednak nie dłużej niż do początku sierpnia. Rośliny chore, słabo rosnące, z kwiatami odbarwionymi i zniekształconymi powinno się wykopywać i niszczyć. Są to objawy zawirusowania, którego nie da się zwalczyć innymi metodami.
Przechowywanie
Bulwy gloriozy są jednoroczne to znaczy mateczna bulwa zużywa swoje zapasy na budowę pędów, liści i kwiatów, a na jej miejsce tworzą się nowe bulwy, widlasto rozgałęzione, dzięki którym można gloriozę łatwo rozmnożyć. We wrześniu rośliny szybko zamierają i po ścięciu pędów ostrożnie wyjmuje się bulwy. Mateczne, już zużyte, oddziela się i wyrzuca, a nowe układa dwiema warstwami w skrzynce i przykrywa trocinami. Do wiosny przechowuje się bulwy w temperaturze 12-15oC i zwykle dopiero przed sadzeniem do gruntu rozdziela „widełki” w miejscu przewężenia.
Zastosowanie
Glorioza doskonale nadaje się na osłony, do tworzenia szpalerów i na kwiat cięty. Powinno się ścinać kwiaty rozwinięte, z dojrzałym pyłkiem (uwaga: brudzi odzież i ręce) i od razu wkładać do wody. Pojedyncze kwiaty mają krótkie szypułki, natomiast całe gałązki można
układać w dużym wazonie.