Gloria Victis
(Rok 1863)
Z serii: “Biblioteczka Uniwersytetów Ludowych - 40”
Eliza Orzeszkowa
Nakład Gebethnera i Wolffa Warszawa
Rok wydania 1947 r.
Oprawa miękka
Książka zszyta
Stron 46
Stan: dobry minus
(wewnątrz raczej czysta – 2 kartki poplamione, kartki zżółknięte,
ślad zagięcia rogów i zacieku na 2 kartkach, strona tytułowa naderwana, okładka i grzbiet uszkodzone i przybrudzone)
„Gloria victis” w tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza „Chwała zwyciężonym”. Autorka ma tu na myśli powstańców – bojowników o wolność i niepodległość Polski, wszystkich tych, którzy wzięli udział w walkach. Fakt upadku powstania styczniowego (1863, niniejsza data stanowi także podtytuł utworu – „Rok 1863”), nie oznacza, że wojownicy zostali pokonani, spełnili swoją powinność wobec ojczyzny, odnieśli moralne zwycięstwo. To świadczy o ich wielkości.
Pisarka mówi o bohaterstwie, męstwie i odwadze powstańców, o tym z jaką zaciekłością usiłowali bronić ojczystej ziemi. Wiele oddziałów, podobnych temu, któremu przewodził Romuald Traugutt na Polesiu litewskim, stacjonowało wówczas w innych lasach, a ich zadaniem było rozgromienie oddziałów wroga. Były to bojówki partyzanckie.
Orzeszkowa w „Glorii victis” opiewa heroizm walczących, oddaje hołd powstańcom i powstaniu styczniowemu. Historię „przyozdabia” w wieniec chwały. Ową chwałę poległych głosi wiatr, zniekształcając szum strumienia czasu „vae victis – biada zwyciężonym” oznaczającego zapomnienie. Piaszczysty kurhan kryjący ciała zabitych od dawna popadł w niepamięć. Nikt go nie odwiedzał, prócz leśnej zwierzyny i dzikich ptaków. Nazwiska martwych żołnierzy utonęły w czasie.
Książka pochodzi z mojej biblioteki.
Zobacz inne moje aukcje. Zapraszam!!!
|