Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Glińska- "Geta" Witalisa z Blois

17-12-2014, 18:01
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 19.99 zł     
Użytkownik sredniowieczna
numer aukcji: 4809884801
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 1   
Koniec: 17-12-2014 17:52:52

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2012
Kondycja: bez śladów używania
Tematyka: Pozostałe
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

Klementyna Glińska- "Geta" Witalisa z Blois. Komedia elegijna na tle prądów intelektualnych w XII-wiecznej Francji
Wydawnictwo: Sup Lupa

Seria :nd

Rok wydania : 2012

Wydanie : bd

Nakład : bd

ISBN : 978-83-[zasłonięte]962-1-4

Stron : 316

Format : 150 x 235 mm

Oprawa : miękka

 

Opis:

 

Książka Geta Witalisa z Blois. Komedia elegijna na tle prądów intelektualnych w XII-wiecznej Francji jest rezultatem badań przeprowadzonych w ramach grantu przyznanego autorce przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej w roku 2009. W skład publikacji wchodzą: studium nad komedią elegijną Geta Witalisa z Blois (data powstania szacowana na lata 1125–1130) oraz edycja krytyczna tekstu komedii wraz z polskim przekładem.

Studium nad Getą przedstawia utwór w kontekście prądów intelektualnych tzw. renesansu XII wieku. Oprócz interpretacji i analizy tekstu, przeprowadzonych za pomocą metody historycznej, filologicznej i retorycznej, obejmuje ono również ujęcie komparatystyczne, prezentujące wątki filozoficzne i światopoglądowe, które pozostawiły swój ślad w utworze. Pierwszy rozdział studium dotyczy kwestii genologicznych: jego celem jest zdefiniowanie istoty badanego tekstu poprzez, po pierwsze, krytykę teorii „teatralności” tekstu, po drugie, ukazanie tekstu jako kompozycji stworzonej zgodnie z regułami XII-wiecznej, zretoryzowanej sztuki poetyckiej. Ostatecznie, rekonstrukcja terminologii oraz analiza kompozycji tekstu prowadzi do wniosku o narracyjnym, figuratywnym oraz performatywnym charakterze komedii, co więcej, jeśli wziąć pod uwagę poglądy XII- i XIII-wiecznych teoretyków, o jej podporządkowaniu dziedzinie filozofii. Drugi rozdział książki przynosi analizę retoryczną dwu pierwszych części kompozycji oraz charakterystykę autokreacji poety. Kolejny rozdział monografii zarysowuje kontekst filozoficzny i ideowy Gety, tj. panoramę sporów „renesansu XII wieku”: „bataille des septs arts” (dobra i zła sława poetów orleańskich; pokrewieństwo i opozycja między logiką a retoryką), spór o dialektykę, spór o uniwersalia, krytykę XII-wiecznego neoplatonizmu. Ostatnia część książki skupia się przede wszystkim na opisie warsztatu poetyckiego Witalisa z Blois jako twórcy poezji owidiańskiej, skoncentrowanej na wątkach miłosnych, parodiującej elementy poezji heroicznej, elegijnej i inspirowanej neoplatonizmem.

Celem studium jest kompleksowe i wielowymiarowe przedstawienie tekstu znanego polskiemu czytelnikowi wyłącznie z opublikowanej w latach 60. monografii gatunku autorstwa Juliana Lewańskiego. Zdecydowanie aktualizuje ono stan badań nad komedią w Polsce, uwzględnia najnowszą literaturę przedmiotu, odnosi się krytycznie do wcześniejszych opracowań, ponadto, włącza się w aktualną dyskusję na temat teatralności gatunku, proponując nowy sposób definiowania istoty tekstu komedii. Analiza porównawcza techniki pisarskiej Witalisa oraz wykładu XII- i XIII-wiecznych poetrii (podręczników poetyki), ponadto, przedstawienie tła filozoficznego komedii, pozwala na ukazanie tekstu w szerokim kontekście średniowiecznych dyskusji nad istotą poezji i jej związków z etyką i filozofią. Tym samym monografia „Gety”, zarysowując obraz epoki renesansu XII-wieku, pozwala przyjrzeć się źródłom kultury, która kształtowała gusta i warsztat pisarski w średniowiecznej Polsce: Gall zw. Anonimem, Wincenty Kadłubek pozostają jeszcze pod bezpośrednim jej wpływem, późniejsi ‘litterati’ nie tylko uczą się z poetrii, ale też przepisują tekst „Gety”, który stanowi dla nich m.in. poetycki argument w polemikach antydialektycznych.

 

Spis treści:


Wykaz skrótów
Wstęp
Komedia
Poeta
Dialektyka
Amores
Konkluzja
Aneks
Edycja i przykład
Bibliografia
Indeks nazwisk


Stan książki bardzo dobry, nowa, okładka zgodna ze zdjęciem. Zobacz inne moje aukcje. Dane do przelewu otrzymasz w liście od Allegro informującym Cię o wygraniu aukcji (na samym dole).