Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Girard SZEKSPIR TEATR ZAZDROŚCI Unikat

28-01-2012, 0:37
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 119 zł     
Użytkownik codecis
numer aukcji: 2058842109
Miejscowość Allegro
Wyświetleń: 8   
Koniec: 25-01-2012 13:54:37

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Szekspir Teatr zazdrości

 

Rene Girard

 

Wydawnictwo KR 1996 rok

 

Stan dobry, przetarcie na grzbiecie okładki

 

UNIKAT,  TYTUŁ NIEDOSTĘPNY NA RYNKU

 

Szekspir. Teatr zazdrości to jedna z najważniejszych ostatnio publikowanych monografii poświęconych sztuce dramatycznej Wiliama Szekspira. Rene Girard - francuski antropolog, wybitny krytyk kultury współczesnej - proponuje spojrzeć na świat przedstawiony u Szekspira z perspektywy zazdrości i wywołanego przez nią mimetycznego naśladowania.
Girard przedstawia szekspirowskich bohaterów jako osoby owładnięte szałem zazdrości, podporządkowującej upragnione coś temu komuś, kto pozostaje z owym czymś w uprzywilejowanym związku. Zazdrość pożąda tego stojącego wyżej bycia, którym zdaje się obdarzony nie ten ktoś, ani nawet nie przedmiot pożądania, lecz ich związek: związek posiadacza z posiadanym. W ten sposób Girard przedstawia zazdrość jako świadectwo niedostatku bycia - świadectwo zawstydzające zazdrosnego. Zazdrość jest więc grzechem najtrudniejszym do wyznania.

Szekspir. Teatr zazdrości to subtelna analiza sytuacji człowieka owładniętego pożądaniem, które ujawnia mu niedostatki jego bycia, które powoduje, że człowiek uświadamia sobie własne braki, lecz wstydzi się je wyznać - przed sobą i przed innymi. W związku z tym musi stworzyć mechanizmy - psychiczne, kulturowe - dzięki, którym w jakiś sposób mogły powetować sobie owo uczucie niedostatku. Autor podejmuje próbę nazwania i rekonstrukcji sposobu działania tych mechanizmów.
Rene Girard nie uważa się za interpretatora. Przedstawiona tu praca to przedsięwzięcie bardziej elementarne: to próba odcyfrowania litery tekstu nigdy nie odcyfrowanego, tekstu mówiącego o rzeczach dla literatury podstawowych - podstawowych dla dzieła Szekspira: o pragnieniu, konflikcie, przemocy, ofierze.