Opis
Geowłókniny stosowane są w budownictwie drogowym od kilkudziesięciu lat. W naszym kraju jest to produkt ciągle jeszcze mało znany, szczególnie, jeśli chodzi o zastosowania "przydomowe." Mało kto wie, że geowłókniny używa się w systemach drenarskich, jako ochronę folii pod oczkiem wodnym, czy jako warstwę separacyjną i stabilizacyjną pod ogrodowe ścieżki czy podjazdy pod garaże.
Geowłóknina sama w sobie nie jest warstwą drenującą, ale jest materiałem, który znakomicie sprawdza się jako filtr w systemach odwodnieniowych. Coraz częściej można spotkać gotowe rury drenarskie owinięte geowłókniną. W takim zastosowaniu ma ona za zadanie przepuszczenie wody do środka rury i zablokowanie przedostawania się do niej cząstek gruntu, który może zapchać cały system odprowadzania wody. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest owinięcie geowłókniną całego systemu drenażowego, tj. rury i kruszywa. Pozwala to na wydajniejsze wykorzystanie drenażu (większa powierzchnia chłonna) oraz przedłuża jego żywotność.
Przy zastosowaniu geowłókniny w podbudowie podjazdów oraz parkingów chodzi głównie o to, aby spełniała ona dwie wynikające z siebie nawzajem funkcje: separację gruntów oraz stabilizację podbudowy. Jeśli chcemy mieć w ogrodzie ścieżki wyłożone żwirem (lub innym kruszywem kamiennym) warto użyć geowłókniny, gdyż daje nam to pewność, że po pewnym czasie użytkowania kamień nie zostanie przemieszany z ziemią (podłożem). Dzięki temu dróżki takie nie zanieczyszczą się (nie zabłocą) i nie będzie konieczne uzupełnianie kruszywem powstałych kolein. Podobnie wygląda sytuacja przy użyciu geowłókniny jako wzmocnienia podbudowy pod ciekami/podjazdami z płyt chodnikowych lub kostki brukowej.
Geowłóknina rozgranicza podbudowę z kruszywa i słaby grunt, a tym samym umożliwia osiągnięcie wyższego stopnia zagęszczenia oraz większej nośności podbudowy. Zastosowanie geowłókniny zapobiega także występowaniu kolein i wysadzaniu kostki przy przemarzaniu gruntu. Do używania geowłókniny nie jest potrzebna fachowa wiedza ani specjalistyczne narzędzia, a rolki włókniny ważą po kilka, kilkanaście kilogramów, więc może je unieść jedna osoba.
Zastosowanie
Geowłóknina Eurovent® GEOTEX znajduje zastosowanie w kilku obszarach budownictwa mieszkalnego i przemysłowego. Jest wykorzystywana przy budowie boisk sportowych, chodników, ścieżek rowerowych., odwodnieniach pionowych, rozsączających i nawadniających.
Jako warstwa filtracyjna zapewnia długotrwałą filtrację, wykorzystywana m.in. przy sadzeniu roślinności nad brzegami rzek i zbiorników wodnych, wspomagania nawadniania roślinności przy drogach i ulicach, zapobiegania wymywaniu piasku podkładowego przy pracach brukarskich.
Jako warstwa drenażowa stosowana przy drenażu ścian fundamentowych budynków mieszkalnych i przemysłowych, przy drenażu samych fundamentów budynków.
Jako warstwa separacyjna wykorzystywana przy budowie dróg leśnych, dojazdowy, chodników, ścieżek rowerowych, parkingów.
Wysoka jakość produktu Eurovent® GEOTEX daje jego nabywcom spokój, pewność i gwarancję trwałości.
|