Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

GEOGRAFIA WOJENNA WOJNA KARTOGRAFIA MAPY PARUCKI

12-07-2012, 17:07
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 39.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2442798227
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 15   
Koniec: 03-07-2012 19:53:42

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 1967
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
BIBLIOTEKA WIEDZY WOJSKOWEJ
SERIA X
ZYGMUNT PARUCKI
Zarys geografii wojennej<



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
ZYGMUNT PARUCKI

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ (MON), WARSZAWA 1967
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 3000 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, TWARDA, PŁÓCIENNA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 240
WYMIARY - 21 x 15 x 1,5 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,334 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -


BIBLIOTEKA WIEDZY WOJSKOWEJ
SERIA X
ZYGMUNT PARUCKI
Zarys geografii wojennej
WARSZAWA 1967
ZYGMUNT PARUCKI
Zarys geografii ujojeimej
WYDAWNICTWO MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ
Obwolutą, ofctadkę 1 stronę tytułową
projektował MIECZYSŁAW WIŚNIEWSKI
Redaktor MICHAŁ WRÓBLEWSKI
Redaktor techn.: Helena Malczewska
Frinted in Poland
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Warszawa 1967. Wydanie I





PRZEDMOWA

W polskiej literaturze wojskowej, a nawet światowej, brak jest obszerniejszej pracy dotyczącej podstawowych problemów geografii wojennej. „Zarys geografii wojennej" jest próbą wypełnienia tej luki w naszej literaturze fachowej i stanowi dorobek wieloletnich badań i pracy autora.
O wartości pracy decyduje fakt, że zostały w niej przedstawione zasadnicze problemy i zagadnienia geografii wojennej z uwzględnieniem nowych elementów, mających zasadniczy wpływ na sztuką wojenną.
Na pracę składa się siedem rozdziałów odpowiadających głównym zagadnieniom teoretycznym tej dziedziny wiedzy wojskowej.
W pierwszym rozdziale pt. „Ogólne wiadomości z geografii wojennej" autor omawia znaczenie geografii wojennej w warunkach współczesnej wojny, którą charakteryzuje duży rozmach przestrzenny działań, spowodowanych olbrzymim rozwojem techniki wojennej. W rozdziale tym został również określony stosunek geografii wojennej do innych nauk, zwłaszcza do różnych dziedzin nauki wojennej. Należy podkreślić fakt szerokiego potraktowania przez autora zagadnień związanych z metodami i zakresem badań geografii wojennej, zwłaszcza że ta dziedzina była dotychczas w literaturze wojskowbgeograficznej prawie zupełnie omijana. Bardzo ciekawy materiał stanowią rozważania poświęcone osiągnięciom . polskiej myśli wojskowogeograficznej na przestrzeni dziejów. Dotychczas nie ukazała się na ten temat żadna praca; posiadamy przecież na tym polu poważne osiągnięcia, a jeśli chodzi o geografią wojenną wojny partyzanckiej
możemy się szczycić opracowaniami pionierskimi na skalę światową.
Rozdział drugi, poświęcony teatrom wojny i teatrom działań wojennych, zawiera podstawowe pojęcia z tej dziedziny na tle kształtowania się ich w procesie historycznym. Podjęcie tej tematyki posiadającej podstawowe znaczenie dla geografii wojennej jest ważne ze względu na zmiany, jakie w ostatnich czasach dokonały się w poglądach na istotę teatrów wojny i teatrów działań wojennych. Przegląd ważniejszych teatrów działań wojennych na europejskim teatrze wojny ułatwia Czytelnikowi zorientowanie się w sytuacji militarnej naszego kontynentu i zrozumienie roli, jaką odgrywa w zabezpieczeniu pokoju nasz naród.
Rozdział trzeci, omawiający wpływ warunków naturalnych na bojową działalność wojsk, stanowi jedną z najstarszych dziedzin badań wojskowogeograficznych. Mimo bogatych tradycji pracy naukowo-badawczej w tym zakresie istnieje wiele zagadnień, które wymagają nowej oceny, ze względu na zmieniający się na skutek nowej techniki bojowej wpływ poszczególnych elementów środowiska geograficznego na działania wojenne. Przy omawianiu wpływu czynników geograficznych na działania wojenne zostały uwzględnione również nowe aspekty tego zagadnienia w związku z możliwością użycia broni jądrowej i środków masowego zniszczenia. Warto zwrócić uwagę — co zresztą czyni autor — na konsekwencje, jakie wyniknąć mogą z niedoceniania wpływu czynników geograficznych na działania wojenne. Najlepszym tego dowodem i jednocześnie przestrogą są przykłady z niedalekiej przeszłości. Zostały one skrzętnie wybrane i szeroko omówione przez autora. Także przecenianie wpływu czynników środowiska geograficznego jest równie niebezpieczne jak jego niedocenianie. Należy pamiętać, że poszczególne elementy środowiska geograficznego jedynie ułatwiają lub utrudniają bojową działalność wojsk. Nie są natomiast elementem mającym decydujący wpływ na ich przebieg.
Rozdział czwarty został poświęcony ludności i osadnictwu. W badaniach wojskowogeograficznych temat ten rozpatrywany jest w wielu płaszczyznach. Obejmują one zagadnienia związane
z mobilizacją sił zbrojnych, z zasobami siły roboczej, układem sił klasowych i społecznych oraz wpływem rozmieszczenia ludności na działania wojenne itp. Autor uwzględnił wszystkie aspekty tego tematu, ilustrując je przykładami dotyczącymi państw wchodzących w skład militarnego ugrupowania NATO. Badania wojskowodemograficzne mogą w. dużym stopniu ułatwić określenie tzw. politycznej dostępności teatru, czyli stosunku ludności do walczących wojsk. Znajomość rozmieszczenia ludności stanowi podstawowy warunek należytego planowania jej ewakuacji w warunkach wojny nuklearnej. Z tych względów rozdział ten zasługuje na szczególną uwagę.
Rozdział piąty dotyczy operacyjnego przygotowania teatru działań wojennych. Autor przedstawia w historycznym rozwoju -od czasów starożytnych do najnowszych — budowę obiektów i urządzeń wojskowych oraz cywilnych, które stwarzały najkorzystniejsze warunki użycia wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Rozbudowa takich obiektów uzależniona jest głównie od położenia strategicznego poszczególnych państw oraz ich możliwości ekonomicznych. Jako przykład tych współzależności posłużyła autorowi Polska międzywojenna. Rozdział ten zawiera również przygotowanie teatru działań wojennych w warunkach wojny rakietowo-jądrowej.
W rozdziale szóstym pt. „Ekonomiczne przygotowanie teatru wojny i teatru działań wojennych" poruszone zostały zagadnienia związane z lokalizacją produkcji przemysłowej, zwłaszcza przemysłu zbrojeniowego, w tym przemysłu jądrowego oraz innych gałęzi przemysłu, których produkcja posiada istotny wpływ na materiałowe zaspokojenie potrzeb wojny. Dopełnieniem teoretycznych wywodów autora na ten temat jest charakterystyka produkcji przemysłowej głównych państw kapitalistycznych: Stanów Zjednoczonych, Niemieckiej Republiki Federalnej, Wielkiej Brytanii i Francji. Na zakończenie przedstawiony został problem zaopatrzenia żywnościowego w warunkach współczesnej wojny. Jest on niezmiernie ważny, gdyż w, obecnej chwili wiele krajów nie posiada samowystarczalności w zakresie wyżywienia, a dowóz we współczesnej wojnie może być łatwiej zdezorganizowany niż w wojnach poprzednich.
Ostatni, siódmy rozdział poświęcony został surowcom strategicznym. Problem zaopatrzenia w surowce strategiczne był ważny, w każdej wojnie. Szczególnego jednak znaczenia nabiera w warunkach współczesnej wojny, kiedy przemysł posiada duże zapotrzebowanie na najróżnorodniejsze surowce mineralne i prawie wszystkie państwa uzależnione są w mniejszym lub większym stopniu od ich przywozu z zagranicy. Autor szczególną uwagę zwrócił na prawidłowości geograficznego rozmieszczenia, ogólną charakterystykę oraz zaopatrzenie w surowce strategiczne głównych państw kapitalistycznych.
W sumie praca stanowi bardzo pożyteczne studium; chociaż omawia tylko zasadnicze problemy i zagadnienia na pewno zainteresuje każdego wojskowego, lub parającego się tą problematyką, poza tym może stanowić podstawę do dalszych szczegółowych opracowań i uzupełnień, zwłaszcza do regionalnych prac wojskowogeograficznych.
gen. dyw. Tadeusz TUCZAPSKI





WSTĘP

Geografia wojenna w warunkach współczesnej wojny, kiedy wzrasta przestrzenny rozmach działań bojowych, posiada coraz większe znaczenie. Masowe zastosowanie broni rakietowo-jądro-wej pozwala bowiem w krótkim czasie przenieść działania wojenne na dowolne obszary kuli ziemskiej. Geografia wojenna jako nauka badająca wpływ przestrzennego zróżnicowania warunków naturalnych, czynników politycznych, społecznych, gospodarczych i wojskowych poszczególnych państw, teatrów wojny i teatrów działań wojennych na działania bojowe oraz przygotowanie i prowadzenie wojny — może oddać duże usługi nie tylko wojsku, lecz również czynnikom cywilnym odpowiedzialnym za obronność kraju.
Od należytej oceny wpływu warunków naturalnych oraz znajomości rozmieszczenia poszczególnych elementów politycznych, gospodarczych i wojskowych zależeć może w dużym stopniu podjęcie słusznych decyzji dotyczących obronności kraju, a w czasie wojny — przedsięwzięć mogących mieć duży wpływ na przebieg działań wojennych.
Zmiany, jakie wnoszą do nauki wojennej nowe środki wałki zbrojnej, dotyczą innej niż dotychczas oceny położenia wojsko-wogeograficznego poszczególnych państw, teatrów wojny i teatrów działań wojennych. Obszary, które w przeszłości ze względu na swe położenie geograficzne: odległości od głównych teatrów wojny oraz naturalnych granic (wysokie góry, morza) były stosunkowo zabezpieczone przed obcą inwazją — mogą obecnie-stać się teatrem działań wojennych.
Inne niż dotychczas znaczenie posiada również lokalizacja głównych rejonów gospodarczych kraju. Nie ma już tzw. „rejonów bezpieczeństwa", położonych zwykle z dala od granic, poza zasięgiem samolotów, w których skupione mogły być najważniejsze obiekty przemysłowe, mające zasadnicze znaczenie dla obronności kraju. Zmiany te dotyczą również wielu czynników gospodarczych, demograficznych i społecznych.
Wraz ze zmianami w charakterze wojny dokonały się przeobrażenia w nauce geografii wojennej. Przede wszystkim przekształciła się ona z wiedzy stosowanej w samodzielną dyscyplinę naukową posiadającą własny przedmiot i metody badań.
Zmiany zachodzące w zakresie badań geografii wojennej nie zawsze były należycie dostrzegane i oceniane przez dowódców wojskowych, dla których posiadają w głównej mierze wartość praktyczną oraz przez geografów cywilnych na ogół nie zaznajomionych dostatecznie z problematyką współczesnej nauki wojennej. Z tych względów przedstawienie w krótkim zarysie głównych zagadnień współczesnej geografii wojennej wydaje się celowe i pożyteczne.
Praca obejmuje zagadnienia związane -i przedmiotem, zakresem i metodami badań geografii wojennej oraz problematykę teatrów wojny i teatrów działań wojennych. Teatry wojny i teatry działań wojennych rozpatrywane są głównie z punktu widzenia wpływu warunków środowiska geograficznego na bojową działalność wojsk, znaczenia czynnika ludzkiego oraz działalności gospodarczej na przygotowanie i prowadzenie wojny.
Przykłady ilustrujące poszczególne stwierdzenia dotyczą prawie wyłącznie krajów kapitalistycznych, a więc przyszłych ewentualnych agresorów. Należyte bowiem ich poznanie jest jednym z ważnych elementów przygotowań obronnych własnego kraju.
Materiały źródłowe, na których może oprzeć się geograf wojskowy, są na ogół trudno dostępne i wymagają gruntownego sprawdzenia ich wartości. Wynika to z tego, że na całym świecie wszystkie państwa starają się dane dotyczące czynników wojsko-wogeograficznych swego kraju zachować w jak największej tajemnicy. Materiały, na których oparte są prace geografa wojskowego, są różnorodne. Należą między innymi do nich samodzielne badania terenowe, wszelkiego rodzaju opracowania geograficzne, statystyczne oraz mapy.
Teoretyczne podstawy tej pracy oparte zostały na publikacjach wojskowogeograficznych zamieszczanych w wojskowych czasopismach radzieckich, amerykańskich, angielskich, francuskich i zachodnioniemieckich. Wartość ich jest różnorodna. Najbardziej cenne są publikacje radzieckie. Związek Radziecki od wielu już lat przoduje w tej dziedzinie nauki wojennej. W pracy wykorzystane" zostały również opracowania ogólnogeograficzne i roczniki statystyczne poszczególnych państw.
Dotychczas w światowej literaturze wojskowej nie ma obszerniejszej pracy zajmującej się podstawami nauki geografii wojennej. Niniejsza praca jest próbą przedstawienia przynajmniej w zarysie jej rozwoju oraz obecnego stanu.



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI