PRZEDMOWA
Jedną z dziedzin techniki, w której wyniki pracy, zastosowanie tych lub innych metod produkcji i osiągnięta jej jakość zależą w poważnym stopniu od narzędzi produkcji — jest geodezja.
W przeciwieństwie do stosunkowo bogatej literatury zagranicznej, szczególnie wydawnictw radzieckich, w naszym piśmiennictwie zawodowym odczuwało się poważną lukę w zakresie pełnego omówienia zagadnień, wchodzących w zakres instrumentoznawstwa. Wydawnictwo: In-strumentoznawstwo Geodezyjne, jest przewidziana jako praca poświęcona wyłącznie omówieniu konstrukcji sprzętu geodezyjnego, metodom badania i oceny jego dokładności oraz zasadom racjonalnego użytkowania i konserwacji. Ma ona w swoim założeniu służyć nie tylko potrzebom wykonawstwa geodezyjnego oraz szkolnictwa zawodowego. Analizując błędy instrumentalne pod kątem zabezpieczenia wymaganej dokładności pomiaru wydawnictwo to powinno stać się pomocą przy modernizacji sprzętu geodezyjnego, pobudzić w tej dziedzinie ruch racjonalizatorski i wynalazczości, umożliwić konstruktorowi i producentowi podnoszenie w miarę potrzeby dokładności tego sprzętu, szczególnie instrumentów precyzyjno-optycznych - konstruować sprzęt automatyzujący niektóre czynności obserwatora w celu zwiększenia wydajności pracy i zabezpieczenia wymaganego sztandartu dokładności,
Takie ujęcie tematu jest w pełni uzasadnione rolą i znaczeniem., jakie posiada sprzęt geodezyjny jako podstawowy środek produkcji. Z drugiej strony bynajmniej nie laboratoryjne warunki pracy w terenie, w którym sprzęt ten, szczególnie precyzyjno-oplyczne instrumenty geodezyjne, narażony jest na szkodliwe wpływy atmosferyczne i zanieczyszczenie, roz-regulowywanie i rozrektyfikowywanie — zmuszają do wyjątkowo troskliwej i fachowej opieki. Podnieść poziom gospodarki sprzętem, przez umiejętne posługiwanie się nim przedłużyć okres zużycia, zlikwidować do przypadkowego minimum wszelkiego rodzaju awarie, zabezpieczyć niezbędną dokładność pomiaru przy zastosowaniu najekonomiczniejszego sprzętu, wszystkie te zadania są niewykonalne bez gruntownej znajomości budowy sprzętu, przede wszystkim dokładnych instrumentów precyzyjno-optycznych.
Mgr inż. Jerzy Szymoński