GEODEZJA II, ANDRZEJ JAGIELSKI - 2014R.
wydawnictwo: Wydawnictwo Geodpis
ISBN: 978-83-
[zasłonięte]926-3-7
wydanie: 2014
format: 160X225, str. 528, oprawa MIĘKKA
Słowo wstępne Oddając do dyspozycji Czytelników trzecie wydanie podręcznika
Geodezja II, staraliśmy się uwzględnić zarówno wiadomości z zakresu klasycznej geodezji, jak również istotne zmiany z zakresu nowych technik pomiarowych, przepisów prawnych i standardów aktualnie obowiązujących w geodezji i kartografii. Szczególnie radykalne zmiany, będące efektem wprowadzenia w życie ustawy z dnia 4 marca 2010 r.
o infrastrukturze informacji przestrzennej (Dz. U. z 2010r. Nr 76, poz.489
), nastąpiły w zakresie standardów technicznych. Z artykułu 35 tej ustawy wynika, że określone akty wykonawcze związane z informacjami przestrzennymi tracą moc obowiązującą i są uznawane jako uchylone od dnia 8 czerwca 2012 r. Dotyczy to szczególnie istotnego dla wcześniejszej praktyki geodezyjnej przepisów rozporządzenia MSWiA z dnia 17 maja 1999 r.
w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu (Dz. U. Nr 49, poz. 493) oraz rozporządzenia MSWiA z dnia 24
marca
1999
r.
w sprawie standardów technicznych dotyczących geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie. Rozporządzenia te jako przepisy wykonawcze zachowały moc jeszcze przez okres 24 miesięcy od dnia wejścia w życie wspomnianej ustawy, po czym zostały uchylone. Z tego powodu od dnia
8
czerwca
2012
r. instrukcje z serii O, G, K przestały być obligatoryjnymi standardami technicznymi.
W myśl kluczowej dla funkcjonowania zawodowego geodetów, wielokrotnie poprawianej ustawy z dnia 17 maja 1989 r.
Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 193 poz. 1287) na podstawie zawartych w tekście ustawy delegacji, zamiast instrukcji jako standardy techniczne obowiązują odpowiednie rozporządzenia ministerialne. Ich wykaz został podany w ust. 1.7.2. W porównaniu z wymaganiami instrukcji przepisy rozporządzeń wprowadzają wiele istotnych zmian. Z tego względu warto zalecić Czytelnikom pobranie na własny użytek z witryny „Internetowy System Aktów Prawnych” (
http://isap.sejm.gov.pl) pełnych tekstów wyżej wspomnianych ustaw oraz rozporządzeń związanych tematycznie z przerabianymi w szkole zagadnieniami.
Podręcznik
Geodezja II składa się z szesnastu rozdziałów, z których część obejmuje podstawowe wiadomości z takich działów geodezji ogólnej jak: czynniki decydujące o jednolitości prac geodezyjnych na terenie Polski, kwestie związane ze szczegółowymi i pomiarowymi osnowami geodezyjnymi, począwszy od aktualnie stosowanych technologii ich zakładania, poprzez projektowanie, stabilizację punktów, pomiar i obliczenie.
Głównie z myślą o nauczaniu w technikum geodezyjnym, gdzie rachunek wyrównawczy nie stanowi odrębnego przedmiotu, lecz jest połączony z geodezją, w podręczniku znalazł się rozdział dotyczący wyrównania obserwacji oraz rozdział poświęcony metodom obliczeń geodezyjnych i, w którym niejako „odświeżyliśmy” nieco zapomniany w ostatnich latach, lecz dogodny do prowadzenia obliczeń geodezyjnych, rachunek krakowianowy, którego twórcą był profesor UJ w Krakowie Tadeusz Banachiewicz (1
[zasłonięte]882-19).
Trzecią grupę zagadnień ujętych w tej książce stanowią wiadomości dotyczące niwelacji trygonometrycznej i tachimetrii. Ostatnia część podręcznika została poświęcona mapom ze szczególnym uwzględnieniem wektorowej mapy zasadniczej, generowanej w systemie teleinformatycznym na podstawie założonych uprzednio baz danych.
Pragnę w tym miejscu ponowić serdeczne podziękowania dla Pana Profesora Józefa Belucha z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za życzliwą ocenę, cenne korekty i wskazówki dotyczące I wydania w tego podręcznika, uwzględniane także w jego dalszych edycjach.
Andrzej Jagielski
zobacz spis treści
zobacz fragment książki