Od autora
Skrypt niniejszy przeznaczony jest dla studentów Wydziału Leśnego A-kademii Rolniczych. Może on być również wykorzystywany przez studiujących te kierunki, dla których geodezja jest podawana w formie raczej encyklopedycznej, jak rolnictwo i ogrodnictwo.
Wszystkie zagadnienia geodezyjne zostały przedstawione w sposób prosty, zrozumiały i przystępny, ze specjalnym naświetleniem potrzeb leśnictwa.
Po krótkim wprowadzeniu w zadania geodezji przedstawiono sukcesywnie poszczególne działy pracy geodezyjnej od najprostszych do coraz bardziej złożonych. Dużo miejsca poświęcono pomiarom busolowym, gdyż ten sposób pomiaru wciąż jeszcze ma w leśnictwie szerokie zastosowanie.
Teodolit i praca nim, a także zagadnienia poligonizacji technicznej, jak również pomiary wysokościowe i sytuacyjno-wysokościowe omówiono dość szeroko z uwagi na ich częste stosowanie w pracach gospodarki leśnej.
Zagadnienia rachunku wyrównawczego przedstawiono w bardzo dużym skrócie, omawiając tylko najważniejsze pojęcia i zagadnienia tej części nauki geodezyjnej.
Ponieważ zagadnienie tyczenia i pomiaru tras ma w leśnictwie częstje zastosowanie, przeto ten dział pracy geodezyjnej również znalazł miejsce w niniejszym skrypcie.
Prace kartograficzne i obliczanie pól ZpowierzchniZ omówiono w zakresie takim, jak wymaga tego program studiów, a także potrzeby praktyki w zawodzie.
W końcowych częściach skryptu omówiono w dużym skrócie najważniejsze pojęcia dotyczące fotogrametrii zarówno naziemnej jak i lotniczej, która to gałąź wiedzy geodezyjnej rozwija się obecnie coraz bardziej i coraz częściej ma zastosowanie przy sporządzaniu map, w tym leśnych również. Omówiono też tak zwane lłwybrane działy geodezji11, a mianowicie: pośredni pomiar odległości, podstawowe osnowy geodezyjne, zasady odwzorowania Gaussa - Krflgera, oraz podstawowe zagadnienia katastru tak austriackiego jak i pruskiego.