Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Geniusz Aleksandra Wielkiego, Nicholas Hammond

24-01-2012, 5:37
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 26 zł     
Użytkownik regian
numer aukcji: 2041600566
Miejscowość Szamotuły
Wyświetleń: 6   
Koniec: 16-01-2012 16:25:03
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Geniusz Aleksandra Wielkiego, Nicholas Hammond

Popularnonaukowa biografia poświęcona genialnemu wodzowi i twórcy największego imperium w dziejach świata.

„Zachowane do naszych czasów przekazy poświęcone dokonaniom Aleksandra Wielkiego zostały spisane trzy, pięć wieków po jego śmierci. Znajdujemy w nich nie tylko różne fakty, lecz także całkiem odmienne wyobrażenia o jego osobowości. Jest to albo wybitnie inteligentny i przenikliwy polityk, albo rozwiązły pijak, którym kieruje nieopanowana żądza podbojów. Współczesny pisarz wybiera z tych charakterystyk elementy odpowiadające jego własnej wizji osobowości Aleksandra, a tym samym wstawia jego portret w ramy obecnych wartości. Widać to szczególnie wyraźnie w naszych czasach, charakteryzujących się — by użyć słów Thomasa Carlyle'a — »brakiem wiary w wielkich ludzi«, gdyż w tym stuleciu tak bardzo odczuwamy, że nie ma polityków ani mężów stanu podobnego formatu. Być może bardziej intrygujące wyda się na przykład twierdzenie, że pałac perskich władców w Persepolis spalili w akcie wandalizmu pijany zdobywca i ateńska prostytutka, niż uznanie tego za świadomą decyzję polityczną [...] Ponieważ z kart tej książki wyłania się obraz człowieka, który w stopniu większym niż ktokolwiek inny wpłynął na dzieje cywilizacji, zatytułowałem ją Geniusz Aleksandra Wielkiego” (z przedmowy autora)

„Nadzwyczaj praktyczny, był przy tym był wizjonerem, co wynikało z głębokiej wiary. Pochodząc z rodu Temenidów, był spokrewniony z Heraklesem i Zeusem. Poczuwał się więc do tego, by jego rządy były godne takich przodków. Chciał być zarazem dobroczyńcą ludzkości. Sięgał wzrokiem poza horyzonty Greków i członków Związku Greckiego. Kiedy stanął na azjatyckiej ziemi, stwierdził, że przyjmuje Azję od bogów i modlił się, by jego nowi poddani chcieli go przyjąć jako swego władcę. Ujawniła się tu jego mistyczna wiara, że bogowie dali mu szczególne zadanie i pomogą mu je wykonać. Skutkiem tego duchowego wymiaru jego osobowości była niezwykła pewność siebie i wielka siła woli. Mógł dzięki niej nakłonić Macedończyków, by przyjęli jego wizję królestwa, a Azjatów przekonać, że szczerze zamierzał dać im równe prawa i wraz z nimi budować pokój i dobrobyt. Dzięki swej wyjątkowej osobowości mógł przeciągnąć na swą stronę po wygranej bitwie perskich dowódców i hinduskich władców, a azjatyccy żołnierze i dowódcy byli mu wierni. W Powieści o Aleksandrze Azjaci uważają Macedończyka za swego władcę. Opowieści o jego dokonaniach weszły do azjatyckich podań ludowych. Plutarch — przypuszczalnie za Aristobulosem — tak pisał o jego osobowości: »Wierząc, że pochodzi od bogów i ma zostać władcą całego świata, by zapanowała zgoda, i używając sił zbrojnych przeciw tym, których nie połączył światłem rozumu, wszystko podporządkował jednemu celowi, mieszając jakby w tyglu tryby życia, obyczaje, małżeństwa i upodobania ludzi. Kazał im uważać całą zamieszkaną ziemię (ojkumene) za ojczyznę, a jego wojska za swoją twierdzę i oparcie«”.
(fragment rozdziału 18)

FORMAT 164/263
OPRAWA miękka
ISBN[zasłonięte]978-8325-721-5
STRON 216
Wydawnictwo: Axis
Cena rynkowa: 32,00 zł.

Książka jest nowa.

Koszt wysyłki, listem priorytetowym, poleconym 6,20 zł.