Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

GENEZA ROZWÓJ WODOCIĄGÓW KANALIZACJI MIASTA KRAKÓW

01-11-2014, 15:53
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 49.99 zł      Aktualna cena: 39.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4725873108
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 5   
Koniec: 01-11-2014 15:34:22

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Historia miast, regionów
Stan: Używany
Okładka: twarda z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 1986
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
KAZIMIERZ DOHNALIK

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - DRUKARNIA NARODOWA, KRAKÓW 1984
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 3000 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
BARDZO DOBRY MINUS JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, TWARDA + OBWOLUTA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 523
WYMIARY - 25,5 x 20,5 x 3,5 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 1,358 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA
KOSZT WYSYŁKI 10 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

Autor, doc. mgr inż. Kazimierz Dohnalik — urodzony 17 lipca 1908 roku we Lwowie, absolwent Wydziału Mechanicznego (oddział elektrotechniczny) Politechniki Lwowskiej, a obecnie emerytowany docent w Instytucie Kształtowania Środowiska w Krakowie.
W latach 1[zasłonięte]933-19 inżynier ruchu i kierownik oddziału stacji pomp Wodociągu Lwowskiego a następnie w latach 1[zasłonięte]945-19 kolejno: kierownik Wydziału Produkcji, Dyrektor i Naczelny Inżynier Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie. Ogółem w eksploatacji wodociągów 33 lata. Równocześnie projektant i budowniczy rozbudowy wodociągu krakowskiego i kanalizacji w latach 1[zasłonięte]949-19 oraz pełnomocnik Ministra dla budowy wodociągów w Mielcu i w Rzeszowie.
Członek komisji doradczych d/s wodociągów i kanalizacji, wieloletni koreferent, ekspert i rzeczoznawca w tej branży.
Założyciel (1949 r) i pierwszy kierownik Biura Projektów Budownictwa Komunalnego w Krakowie, z którym współpracuje w charakterze rzeczoznawcy przez 20 lat. Od 1958 r. organizator placówki Instytutu Gospodarki Komunalnej, której kierownictwo przejmuje w 1966 roku. Od roku 1968 docent, kierownik, koordynator i w obecnym Instytucie Kształtowania Środowiska do dnia dzisiejszego stały doradca i pracownik tegoż Instytutu.
Autor ponad 130 prac naukowo—badawczych, wydawnictw, publikacji, recenzji i referatów z dziedziny eksploatacji i automatyzacji systemów wodociągowych i kanalizacyjnych oraz gospodarki wodno-ściekowej.
Do dnia dzisiejszego powszechnie uznany i szanowany Autorytet powojennego pokolenia budowniczych, projektantów i pracowników ruchu wodociągów i kanalizacji w Polsce.
„Autor doświadczony w swej dziedzinie fa chowiec a przy tym znany już z kilku prac n temat wodociągów krakowskich, dołożył bar dzo wiele trudu dla zgromadzenia bogate dokumentacji i przedstawienia — po ra pierwszy w sposób tak szczegółowy rozwoji wodociągów i kanalizacji w Krakowie. Jegi osoba gwarantuje przy tym fachowość i rze telność opracowania.
Ze względu zatem na wagę tematu, któr dotychczas był opracowywany w sposól wyrywkowy, bądź tylko popularny i skro towy, uważam opublikowanie obszernegi opracowania K. Dohnalika za wskazań i wielce pożyteczne zarówno dla specjalistó w dziedzinie inżynierii sanitarnej i wodnej jak i dla historyków Krakowa.
(z oceny pracy wykonanej prze prof. dr hab. Jana Maleckiego






Wydano nakładem:
Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział w Krakowie
Opiniodawcy:
prof. dr hab. Jan Małecki, prof. mgr inż. Tadeusz Gabryszewski
Opracowanie techniczne Andrzej Noworyta





Przedmowa

Oddana do rąk czytelników monografia pt.: Geneza i rozwój wodociągów i kanalizacji m. Krakowa (1[zasłonięte]882-19), opracowana przez długoletniego dyrektora naczelnego i technicznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji m. Krakowa doc. mgr inż. Kazimierza Dohnalika, jest opracowaniem wyjątkowym w historii polskiej techniki zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Poprzedzona jest tylko jedną podobną monografią pt.: „Wodociągi i kanalizacja m. st. Warszawy, opracowaną przez zespół pracowników i wydaną w r. 1938.
Autor opracował monografię sięgając niejednokrotnie do archiwalnych dokumentów, w których znajdował się początek zagadnienia zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków m. Krakowa, początkowo ściśniętego murami fortecz-nymi, a następnie rozwijającego się gwałtownymi skokami do czasów współczesnych.
Tematyka rozwoju miasta została naszkicowana w rozdziale 1.
Bardzo interesujący jest rozdział 2 monografii, który zawiera bogatą treść i przegląd badań, studiów i projektów będących, podstawą realizacji zaopatrzenia w wodę m. Krakowa na przestrzeni ponad 100 lat (od r. 1870). Wartość tych materiałów polega przede wszystkim na tym, że podają one historię tych prac, które na początku rozwoju nowoczesnego zaopatrzenia w wodę były prowadzone, analizowane i realizowane lub odrzucane. Ma to dużą wartość poznawczą i dydaktyczną — zapoznanie się z trudnościami obiektywnymi pozwoli niewątpliwie uniknąć i obecnie wielu pomyłek i błędnych czy nieuzasadnionych oraz nieprzemyślanych do końca rozwiązań.
Rozwój urządzeń do produkcji wody w Krakowie przedstawiony został w rozdziale 3. Obejmuje on historię budowy i rozbudowy urządzeń i obiektów do ujmowania i uzdatniania wody od początku do r. 1982, począwszy od pierwszego „kompleksu (wodociągu) bielańskiego", uruchomionego w r. 1901, przez rozbudowę ujęć i urządzeń dla m. Nowa Huta (od r. 1952), przez budowę „kompleksu (wodociągu) Rudawy" (od r. 1955) do obecnie budowanego i rozbudowywanego najnowszego „kompleksu (wodociągu) Raby" (od r. 1974). Przegląd tej ostatniej dokumentacji daje stosunkowo dokładny obraz współczesnych rozwiązań tego typu zakładów wodociągowych tzw, dalekiego zasięgu, z transportem wody z odległości ok. 30 km, z przekroczeniem działu wód, ze zbiornikami zapasowo-wy-równawczymi o dużej pojemności, ze specjalistycznym uzbrojeniem i wyposażeniem zabezpieczającym dostawę wody do miasta możliwie, bez zakłóceń. Jest to dobra szkoła i nauka dla czytelnika i fachowca.
Równie interesujący jest rozdział 4, dotyczący sprawy rozprowadzania i zużycia wody oraz gospodarki wodociągowej m. Krakowa. W rozdziale tym mieści I się więc opis sieci wodociągowej i jej rozwoju w ciągu lat oraz wielkość i zmiany 1 w rozprowadzaniu i zużyciu wody w ciągu minionego okresu eksploatacji wodociągu, jak również omówienie całej gospodarki wodociągowej w mieście tak dynamicznie się rozwijającym, jakim jest Kraków.
Rozdział 5 omawia sprawy związane z kanalizacją m. Krakowa, tj. z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków miejskich od początku do dni ostatnich, przy czym początek kanalizacji (lokalnej) sięga XIV wieku. Kanalizacja m. Krakowa ( rozwinęła się jako system centralnego odprowadzania ścieków znacznie później, przyjmując nowoczesny kształt dopiero z początkiem bieżącego stulecia, ale dopiero w okresie po II. wojnie światowej nabrała rozmachu, budując i rozbudowując tak sieć, jak i oczyszczalnie ścieków, których przed ostatnią wojną w Krakowie nie było.
Historia kanalizacji opisana w monografii jest znacznie szczuplejsza, niż historia wodociągów, autor nie dysponował bowiem wystarczającymi danymi ( historycznymi i technicznymi.
Monografia opracowana przez doc. Kazimierza Dohnalika jest dziełem bardzo poważnym i cennym tak pod względem merytorycznym, jak i historycznym. Czytelnik a właściwie studiujący to dzieło ma do dyspozycji bogaty materiał, dotyczący nie tylko rozwiązań projektowych, ale również prac badawczo-studyj-nych, umożliwiający zapoznanie się z biegiem i rozwojem twórczej myśli technicznej od pierwszych kroków w kierunku rozwiązań zagadnień dostawy wody i odprowadzania ścieków w nowoczesnjm kształcie.
Autor bardzo pracowicie zebrał ogromny i bogaty materiał dokumentacyjny, można powiedzieć, że nawet za dużo szczegółów technicznych i opisowych w swej monografii umieścił. Jeżeli jednak monografia ma służyć nie tylko interesującym się historią, ale również współczesnym czy przyszłym projektantom, budowniczym i eksploatatorom, wówczas można uznać całość opracowania za poprawną i odpowiadającą zapotrzebowaniu i wymaganiom.
Na zakończenie należy podkreślić zasługi inicjatorów i realizatoiów tego wydawnictwa, których wspólnym i harmonijnym działaniom zawdzięczać można podjęcie, opracowanie, sfinansowanie i wydanie tak cennego opracowania.
Wydawnictwo zapoczątkowała inicjatywa Sekoji Zaopatrzenia w Wodę Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, Oddziału w Krakowie pod przewodnictwem dr inż. Krzysztofa Słyszą, poparta bardzo skutecznie, również finansowo, przez Zarząd Oddziału Krakowskiego PZITS i jego prezesa dr inż. Stanisława Rybickiego — a następnie podjęta i realizowana do końca przez Załogę i Dyrekcję Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, których pracę, myśl techniczną i codzienny, ciągły trud nad utrzymaniem tak niezbędnej dla życia miasta dostawy wody dla aglomeracji krakowskiej można w przybliżeniu poznać z kart tego opracowania.
I wreszcie jeszcze raz należy wyrazić autorowi uznanie i wdzięczność za włożony trud i pracę ku pamięci dotychczasowych dokonań i ku pożytkowi przyszłych korzystających z monografii czytelników.

Prof. zw. Tadeusz Gabryszewski
Kraków, grudzień 1984





Od autora

Predyspozycję do zbierania materiałów związanych z przeszłością i dokumentacją aktualnego okresu działalności przedsiębiorstwa miałem zawsze. Gdy zamysł niniejszej pracy powstał w gronie członków zarządu Oddziału Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych — Oddział w Krakowie, wysuniętą propozycję autorstwa opracowania podjąłem z dużą chęcią biorąc równocześnie pod uwagę, że 21 lat bezpośredniej pracy w przedsiębiorstwie, oraz następne 12 lat współpracy z przedsiębiorstwem poprzez prowadzone na terenie zakładów prace badawcze, koreferaty i opinie do projektów rozbudowy dają wystarczającą legitymację do podjęcia tego zadania.
Dotychczasowy dorobek przedsiębiorstwa w zakresie opracowań monograficznych obejmuje:
— T. Jaszczurowski „Opis Wodociągu Miejskiego Stół. Król. Miasta Krakowa", Rok 1906.
— Wodociąg Stół. Król. Miasta Krakowa. Sprawozdanie Zarządu Wodociągowego za lata 1[zasłonięte]901-19. Rok 1926. (74 str.)
— K. Dohnalik. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. „60 lat w służbie mieszkańców miasta Krakowa — 1[zasłonięte]901-19" Kraków 1961. (str. 56x2).
— Praca zbiorowa. 70 lat Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie. Kraków 1971 (str. 75).
O ile dwie pierwsze pozycje miały formę suchych, zwięzłych sprawozdań technicznych, o tyle dwie następne reprezentowały typ opracowań monograficznych przedstawiających skrótowo historię rozwoju przedsiębiorstwa z uwzględnieniem tematyki organizacyjnej, gospodarczej, kadrowej i socjalnej.
Wymienić również należy dwie publikacje dotyczące wodociągów i kanalizacji zabytkowego Krakowa, a mianowicie:
— E. Ligęza: „Wodociągi dawnego Krakowa do połowy XVII wiekW(. Kraków 1971. Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
— Praca zbiorowa: „Kanały zabytkowego Krakowa". Krajowa Agencja Wydawnicza, Oddział Kraków 1976 r.
Opracowanie niniejsze jest właściwie historią wodociągów i kanalizacji m. Krakowa. I rzeczywiście w zamyśle autora było podanie przebiegu wydarzeń w procesie rozwoju urządzeń sanitarnych współczesnego miasta w powiązaniu ze związkami przyczynowymi i myślą przewodnią, która decydowała o kierunkach rozwoju.
Ponieważ „historia" dotyczy okresu 100 lat, okresu który w rozwoju techniki zajmuje znaczącą pozycję, będzie dla fachowców w dziedzinie inżynierii sanitarnej i wodnej interesującym przeglądem rozwoju technologii w branży wodociągów i kanalizacji. Dla pracowników przedsiębiorstwa, zainteresowanych w poznaniu własnego przedsiębiorstwa, stanowić będzie źródło miarodajnych informacji uzasadniających w wielu przypadkach decyzje poprzednich pokoleń. Wreszcie może być wykorzystana przez historyków Krakowa w problemach rozwoju gospodarki komunalnej miasta.
Opracowanie oparto na autentycznych materiałach i dokumentach archiwalnych, dostępnych publikacjach oraz notatkach i wspomnieniach własnych. Zgromadzona wielka ilość wiadomości zaczerpniętych wprost ze źródeł i celowość ich wyeksponowania zadecydowały o kronikarsko-sprawozdawczym charakterze pracy.
Dyrekcja Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w osobach mgr inż. Stanisława Maloty oraz mgr inż. Wojciecha Studnickiego odniosła się z dużą życzliwością i zainteresowaniem do zamierzeń autora, udostępniając wszystkie potrzebne do opracowania materiały, za co na tym miejscu składam gorące podziękowanie. Szczególnie zaś imienne podziękowanie przekazuję p. Marii Janas, która osobiście z dużą sympatią dla sprawy, jako pracownik o 30-letnim stażu organizowała poszukiwania i dostawę wskazywanych przez autora dokumentów. Jeszcze raz p. Marii uprzejmie dzękuję.
Załączone w tekście fotografie są reprodukcjami archiwalnych dokumentów i stąd w zależności od stanu tych dokumentów zdjęcia są mniej lub więcej dobre. Natomiast zdjęcia terenowe pochodzą w części z dokumentacji fotograficznej zachowanej w Dyrekcji Przedsiębiorstwa, w części dodokumentacji autora oraz
z archiwum Biura Projektów Budownictwa Komunalnego. W „historii" nie poruszano w zasadzie spraw personalnych. Jedynie na tym miejscu pragnę wymienić obsadę dyrekcji Przedsiębiorstwa na przestrzeni tych 80 lat, gdyż predyspozycje i kąt widzenia tych osób pozostawił jakieś reminiscencje na kierunkach rozwoju całego systemu.
Przedstawiona powyżej tabela ilustruje przebieg zmian osobowych na stanowiskach dyrektora i głównego inżyniera. Niezależnie od omawianych stanowisk umieszczono rubrykę zatrudnienia w przedsiębiorstwie, która częściowo daje obraz polityki kadrowej.
Z pewnością nie zarejestrowałem wszystkich zdarzeń. Jednakże poza osiągnięciami nie ukrywałem sytuacji trudnych, w których znajdowało się i znajduje przedsiębiorstwo. Starałem się przekazać jego dzieje wiernie, a ocenę dorobku przedsiębiorstwa pozostawiam Czytelnikom.

Autor
Kraków 1983 r.





Piśmiennictwo

Rozdział 1
1. 1. Gmina Stół. Król. miasta Krakowa: „Sprawozdanie o projekcie przekopu
Wisły pod Krakowem". Nakładem Gminy miasta Krakowa. Kraków 1904.
2. 2. Bystroń J. St.: „Rozwój Wielkomiejski Krakowa". Miesięcznik „Ziemia",
Nr 6, czerwiec — sierpień 1923.
3. 3. Rolle inż.: Kraków — Rozszerzenie granic 1[zasłonięte]909-19". Nakładem Gminy
Stół. Król. m. Krakowa 1931.
4. 4. Świat i Życie. Zarys encyklopedyczny. Tom II str. 394- Tom VI str. 1008.
„Książnica Atlas". Lwów-Warszawa 1[zasłonięte]934-19.
5. 5. „Program inwestycyjny stół. król. miasta Krakowa na okres 1937/38-1943/44 r.
Nakładem Zarządu Miejskiego w stół. król. m. Krakowie. 1938. Bibl. M.P.W. Ik. poz. 638.
6. 6. Rej duch J. i zespół: „Ziemia krakowska w liczbach". 1[zasłonięte]935-19 - 1965,
Kom. Woj. PZPR.
7. 7. „W Krakowie trzeba uregulować gospodarkę wodną". Dziennik Polski z dn.
10-ll.X.1965 r.
8. 8. „Jak piętrzyć wodę w Wiśle bez podtopienia Krakowa". Dziennik Polski
z dn. 29.IV.1966 r.
9. 9. Zinkow J. Małecki J.: „Kraków — trasy podmiejskie". Wyd. Artystyczno-
-Graficzne Kraków 1966.
10. 10. „Kraków 2000". Wypowiedzi uczestników sesji plenarnej Rady Naukowej
Kraków 2000 odbytej dn. 18 maja 1973 r. Wydawnictwo Literackie, Kraków 1974.
11. 11. Prezydent miasta Krakowa. „Krakowski Zespół Miejski: Miejscowy plan
zagospodarowania przestrzennego na okres perspektywiczny, Synteza". Kraków marzec 1977. Do użytku wewnętrznego. Nakład 1000 egz.
12. 12. Krakowski Zespół Miejski: „Plan zagospodarowania przestrzennego na okres
perspeksywniczny". Kraków 1977 r. Nakład 1000 egz.
13. 13. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica Instytut Geodezji
Górniczej i Przemysłowej, Krakowskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne, Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Krakowie: „Katalog dawnych map wielkoskalowych Krakowa XV1-X1X wieku" Państw. Wydawnictwo Naukowe — Warszawa — Kraków 1981.
14. 14. Pełka Zb.: „Dokąd zmierzamy". Dziennik Polski Nr 127 z dn. 30.VI.1983.
15. 15. Kraków — Plan miasta. Państw. Przeds. Wydawnictw Kartograficznych.
Warszawa 1981 r.
Rozdział 2
Tadeusz Jaszczurowski, Kierownik Miejskiego Biura Wodociągowego opracował i wydał w 1906 r. „Spis broszur, artykułów, notatek dziennikarskich, ważniejszych pism odnoszących się do wodociągów miasta Krakowa", który na 20 stronach A5 zestawił około 600 pozycji za okres 1880--1905 r. W wykazie piśmiennictwa przedstawionym tutaj wskazano jedynie na pozycje niezbędne dla odtworzenia historii rozwoju poszukiwań, badań i projektów dla zaopatrzenia Krakowa w wodę.
16. 1. Kołodziejski W. Sprawozdanie z robót przygotowawczych dla zaopatrzenia
Krakowa w wodę. Rok 1872. Biblioteka Jagiellońska Nr 708.
17. 2. Lutostański J:. Wnioski w sprawie zaopatrzenia Krakowa w wodę. Druk
jako manuskrypt. Bibl. Jagiell. 5171.
18. 3. Kluger Wł.: Sprawozdanie z poszukiwań wody gruntowej to okolicach Miasta
Krakowa tudzież opis projektu wodociągu zdrojowego z Regulic. 1883.
19. 4. Kluger Wł.- „Opis ostateczny trasy dokonanej w r. 1883. Porównanie pro-
jektu najnowszego z projektem przedłożonym w r. 1883". (30.1.1884) Rękopis — Bibl. MPWiK poz. 162.
20. 5. Opid A.: „Porównanie wodociągów Regulickiego i Tatrzańskiego dla miasta
Krakowa" Kraków. Nakładem autora 1884. Bibl. MPWiK poz. 156.
21. 6. Brochocki A.: „W sprawie zaopatrzenia miasta Krakowa w zdrojową wodę
do picia". Ktaków. Nakładem K. Bartosiewicza 1885. Bibl. MPWiK poz. 115.
22. 7. Friederich K.: „Opinia o zaopatrzeniu w wodę król. głów. miasta Krakowa
tudzież oznaczenie potrzebnej dla miasta Krakowa ilości wody". Kraków. Czcionkami drukarni „Czasu" Fr. Kluczyckiego. 1886. Bibl. MPWiK poz. 129
23. 8. Tuszyński J.: Kilka słów z powodu opinii in. K. Priedericha dotyczącej
projektu wodociągów krakowskich ze źródeł Regulickich. Odbitka z „Przeglądu Technicznego" Warszawa. 1887. Bibl. MPWiK poz. 153.
24. 9. Kołodziejski W.: „Sprawa wodociągów miasta Krakowa" Nakładem wy-
dawnictwa „Nowej Reformy" Kraków 1888. Bibl. MPWiK poz. 110.
25. 10. Kołodziejski W.: „Sprawa wodociągów miasta Krakowa" Odbitka z „No-
wej Reformy" Nr 168. 1888. Bibl. MPWiK poz. 113.
26. 11. Komisja Wodociągowa: „Zdanie sprawy i wnioski w przedmiocie budowy
wodociągu Regulickiego". Kraków. Nakładem Rady Miasta Krakowa. 1889. Bibl. MPWiK poz. 157.
27. 12. Uderski E. rząd. upow. inżynier cywilny w Krakowie: Projekt Wodociągu
Regulickiego dla stół. król. miasta Krakowa. 1890. (łącznie z ofertą na wykonanie i „dostarczenie kapitału").
28. 13. Tuszyński inż., J. Nałęcz: Szkic projektu na wodociąg parowy dla stół.
król. miasta Krakowa. Lwów 1889. Nakładem projektanta Autografia 2 ark. w tem. „Widok zbiorników tłocznych w stoku skały na Bielanach umieszczonych obok gościńca".
29. 14. Dr Domański St.: W obronie wodociągu Regulickiego. Rok 1893.
30. 15. Rotter J.: „Obecny stan sprawy wodociągowej i wnioski zmierzające do jej
posunięcia". Raport przedstawiony na posiedzeniu Rady miasta Krakowa. Kraków. Nakładem Rady Miasta Krakowa. 1893. Bibl. MPWiK poz. 117.
31. 16. „Sprawozdanie, rzeczoznawcy prof. dr St. Zaręcznego w sprawie tzw.
wód wgłębnych okolic Krakowa." Nakładem Komisji Wodociągowej w Krakowie.
32. 17. „Sprawozdanie hygieniczne z badań wykonanych przez podkomisję wodocią-
gową w ciągu roku 1894 przez O. Bujwida". Nakładem Komisji Wodociągowej w Krakowie.
33. 18. Ingarden R.: „Wyniki badań wód gruntowych dokonanych w ciągu roku
1894 w okolicy Krakowa. Kraków. Nakładem Komisji Wodociągowej w Krakowie. 1896.
34. 19. RotterJ.: Sprawozdanie ogólne o wyniku prac w kierunku badania wód wgłę-
bnych w okolicy Krakowa i wnioski zmierzające do dalszego posunięcia sprawy wodociągu. Nakładem Komisji Wodociągowej w Krakowie 1895. Poz. spisu 13-16 Bibl. MPWiK poz. 131.
35. 20. Bujwid O.: Wyniki badań wody gruntowej okolic Krakowa przez podkomisję
wodociągową w r. 1894-95 dokonanych. Odbitka z „Kosmosu" zeszyt I-III z r. 1896. Bibl. MPWiK poz. 137.
36. 21. Ingarden R.: Sprawozdanie techniczne z wyniku robót wodociągowych doko-
nanych w latach 1[zasłonięte]895-18. Nakładem Gminy miasta Krakowa. Kraków 1897.
37. 22. Bujwid Odo: „Badanie wody ze studzien próbnych w Bielanach i Budzyniu".
Nakładem Gminy miasta Krakowa. 1897. Bibl. MPWiK poz. 136.
38. 23. Rotter J.: Sprawozdanie ogólne z wyniku prac wodociągowych dokonanych
w latach 1895, 1896 i 1897. Wnioski. Nakładem Gminy miasta Krakowa 1897. Bibl. MPWiK poz. 133.
39. 24. „Projekt na wodociąg stół. król. miasta Krakowa". Kraków w maju 1898 r.
R.Ingarden c.k. nadinżynier i kierownik miejskiego biura wodociągowego. Bibl. MPWiK poz. 223.
40. 25. „Sprawozdanie Komisji Wodociągowej zawierające tak spostrzeżenia, które
się odnoszą do funkcjonowania wodociągu od czasu jego otwarcia aż po koniec 1904 r,jak i daty cyfrowe, które się łączą z jego budową". Nakładem Gminy miasta Krakowa. Kraków 1905. Bibl. MPWiK poz. 161.
41. 26. Sprawozdanie Zarządu Wodociągowego z poszukiwań wody wgłębnej w latach
1[zasłonięte]906-19.
42. 27. „Sprawozdanie Komisji Wodociągowej miasta Podgórze o wstępnych pertrak-
tacjach z miastem Krakowem celem zaopatrzenia Podgórza w wodę z wodociągu Krakowskiego". Podgórze w lipcu 1908 r. Drukarnia W. Hillenbranda w Bochni. Bibl. MPWiK poz. 166.
43. 28. Wodociąg stół. król. miasta Krakowa: „Projekt ujęcia wodociągowego na
prawym brzegu Wisły. W roku 1909. Nakładem Gminy miasta Krakowa. Bibl. MPWiK poz. 123.
44. 29. „Sprawozdanie Komisji Wodociągowej Król. wolnego m. Podgórza o projekcie
budowy wodociągu dla miasta Podgórza". 1911. Makładem Gminy miasta Podgórza. Bibl. MPWiK poz. 202.
45. 30. Dziakiewicz W.: Projekt budowy wodociągu dla miasta Podgórza. Bibi.
MPWiK poz.
46. 31. Ingarden R.: „Brak wody w Krakowie". Rok 1917. Nakładem Zarządu
Wodociągowego w Krakowie.
47. 32. Jaszczurowski T.: „O wodociągach Krakowskich". Rok 1917. (odpowiedź
na art. Ingerdena wrzesień 1917). Drukowano jako manuskrypt. Bibl. MPWiK poz. 616.
48. 33. Prof. Dr. Matakiewicz M.: „Orzeczenie w sprawie wydatności terenu wo-
donośnego Budzyńsko-Cholerzyńskiego. Rok 1917. Bibl. MPWiK poz. 685 (na zaproszenie wodociągu z dn. 6.X.1917 wydaje opinię we Lwowie, dnia 7 listopada 1917 r.)
49. 34. Dr Kuźniar W.: (Z Przeglądu Gazowniczego i Wodociągowego Nr 10-12
1926) „Wodociąg Krakowski a Projekt Wodociągu Tatrzańskiego". Rok 1926. Bibl. MPWiK poz. 118.
50. 35. Prof. Dr Nadolski O.: Opinia techniczna o zamierzonych i koniecznych in-
westycjach wodociągowych i kanalizacyjnych w król. stół. Mieście Krakowie. Rok 1937.
51. 36. Inż. Gleitsmann z Dresna: „Opinia odnośnie możliwości wykorzystania
wód gruntowych". Rok 1942. Maszynopis.
52. 37. Inż. H. Scherer rzeczoznawca z Drezna: „Opinia o możliwościach zaopatrze-
nia miasta z wód gruntowych okolic Krakowa". Rok 1944. Maszynopis.
53. 38. Dr E. Panów, Dr S. Sokołowski: „Sprawozdanie z badania geologicznego
doliny Prądnika w miejscu projektowanego zbiornika wodnego pod Ojcowem". Rok 1946.
54. 39. Sprawozdanie z konferencji rzeczoznawców odbytej dnia 23 lipca 1946 r
w sprawie rozbudowy wodociągu miasta Krakowa.
55. 40. Prof. dr Pomianowski: „Pismo odnośnie zmiany stanowiska w stosunku
do problemu rozszerzenia ujęcia wody dla zasilania wodociągów w Krakowie". 1945 r.
56. 41. Jaszczurowski T.: „Udział krakowskiego Toui. Technicznego w sprawie
budowy wodociągu miejskiego w Krakowie". Czasopismo Techniczne nr 11 -12/ /1947 r. Kraków.
57. 42. Czarnecki J.: dyr. Państw. Inst. Geologicznego „Szczegółowe sprawozdanie
hydrogeologiczne. Układ geologiczny". 1949 r.
58. 43. Notatki prasowe
a.) Breit C.: „O dobrą wodę dla mieszkańców Krakowa" Echo krakowskie, 30 stycznia 1954 r.
b.) Breit C: „Plany, projekty, konferencje — a wiślana woda, którą raczą krakowian wodociągi — jak była tak jest o przykrym smaku i zapachu". Echo krakowskie, 25 lutego 1954 r.
c.) Solska S.: „Chodzi o zwykłą wodę" Trybuna Ludu, marca 1954 r.
d.) Przemówienie Sekretarza Kom. Woj. W. Titkowa na II Zjeździe PZPR Trybuna Ludu, 5 marca 1954 r.
59. 44. Biuro Projektów Bud. Kom. w Krakowie. „Ujęcie wody z rzeki Rudawy".
Projekt techniczny. Filtry posp. i pompowania wody płucznej. Autorzy: mgr inż. Duma M. mgr inż. Wł. Strigl. 5.V.1954 r.
60. 45. Dr inż. Krajewski R.: „Opinia w sprawie hydrogeologicznych danych do
założeń projektu ujęcia wód dla M.N.H." — 8.IV.1956 r.
61. 46. Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie. Katedra Geologii Kopalnianej:
„Sprawozdanie z badań nad wodonośnoicią jury w rejonie Nowej Huty na podstawie głębokich wierceń". Rok 1956.
62. 47. Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Krakowie: Projekt techni-
czny wodociągu dla Nowej Huty. Ujęcie wody i osadnik wstępny w Raciboro-wicach — część technologiczna. Główny projektant: mgr inż. M. Duma, projektanci: St. Kozanecki, inż. E. Musiał, inż. Siruk Wł. 28.VI.1957 r.
63. 48. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Katedra Geologii Kopalnianej:
„Złoże wodne Rakowice-Bieńczyce-Czyżyny (wysoki taras Wisły na wschód od Białuchy koło Krakowa). Rok 1958.
a) Dane hydrogeologiczne do projektu rozbudowy ujęcia w Mistrzejowicach;
b) Elaborat uzupełniający do założeń rozbudowy.
64. 49. Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego.
„Studium nad zaopatrzeniem w wodę Krakowa z karpackich dopływów Wisły". Autorzy: mgr inż. M. Duma, mgr. inż. J. Migała, mgr inż. St. Rybicki. Kraków 1961 r.
65. 50. Wojewódzka Komisja Planowania Gospodarczego w Krakowie. Pracownia
Planów Regionalnych. J. Migała: — „Stiudium do założeń gospodarki wodnej miasta Krakowa". 1962 r.
66. 51. Piotrowski J. Woj. Kom. Planowania Gospodarczego. Pracownia Planów
Regionalnych w Krakowie: „Bilans wodny regionu a perspektywiczny rozwój Krakowa". „Problemy" zeszyt ...... 1965.
67. 52. Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Krakowie. „Ujęcie wody
z rzeki Raby". Zakład Uzdatniania Wody. Autor projektu: mgr inż. T. Po-stolko, C. Litwiński, S. Kruszec. Data wykonania: 15.IX.1967 r.
68. 53. Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Krakowie. Autorzy: W. Mi-
gdał, T. Postolkoi inni. „Stiudium rozbudowy wodociągu dla m. Krakowa Ujęcie z rzeki Raby — etap II". — marzec 1975 r.
69. 54. Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Krakowie. Autor: W. Mi-
gdał. „Studium zaopatrzenia w wodę województwa krakowskiego z rzeki Dunajec" — maj 1975 r.
70. 55. Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Krakowie. Autor: S. Ry-
bicki z zespołem „Rozbudowa wodociągu dla m. Krakowa. Rozbudowa systemu zaopatrzenia w wodę KZM". Koncepcja, maj 1979 r.
71. 56. Naczelna Organizacja Techniczna — Oddział Krakowski. Urząd Miasta
Krakowa — Wydział Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej: „Konwersatorium na temat czy wody podziemne miejskiego województwa mogą być źródłem zaopatrzenia w wodę miasta Krakowa". Kraków 29 czerwca 1982 r. (materiały do użytku służbowego — nakład 150 egz.).
72. 57. Dohnalik K. — Instytut Kształtowania Środowiska „Głos w dyskusji".
Sierpień 1982. Arch. IKŚ.
Rozdział 3 i 4
73-78. 1-6. Wodociąg Stół. Król. miasta Krakowa: Sprawozdania Zarządu Wodociągowego, za rok 1901, 1902, 1903, 1904, 1905, 1906. 79. 7. Jaszczurowski T. kier. biura wodociągowego: Opis Wodociągu Miejskiego
Stół. Król. Miasta Krakowa. Rok 1906.
80-98. 8-26. Sprawozdania Zarządu Wodociągowego: za rok: 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912, 1913, 1914, 1915, 1915/1916, 1916/1917, 1917/1918, 1918/1919, 1919/1920, 1921, 1922, 1923, 1924, 1925. 99. 27. Sprawozdanie Zarządu Wodociągowego za lata 1[zasłonięte]901-19, w roku 1926.
Nakładem Gminy M. Krakowa, Bibl. MPWK poz. 245. 100. 28. Tokarski J.: 25-lecie Wodociągu Krakowskiego. Przegląd Gazowniczy
i Wodociągowy Nr 3. 1926 r. Bibl. MPWK poz. 114
101-106. 29-34. Sprawozdania Zarządu Wodociągowego za rok: 1926, 1927, 1927/1928, 1928/ /1929, 1929/30, 1030/31.
107. 35. Kielanowski T.: „O nagryzających własnościach wód wodociągowych".
Gaz i Woda, str. ###-### - #### r.
108. 36. Kielanowski T.: Uproszczona metoda oczyszczania filtrów otwartych
(basenów filtracyjnych). Gaz i Woda, str. 275-277, 1935 r. 109-110. 37-38. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Sprawozdania za rok: 1937/38, 1938/1939.
111. 39. Kielanowski T.: Chlorowanie i chlor aminów anie wody wodociągowej. Gaz,
Woda i Tech. Sanit. 1937 r.
112. 40. Kielanowski T.: „O przyczynach rozwoju korozji przewodów wodociągo-
wych". Gaz, woda i Techn. Sanit. str. 269-273. 1938 r.
113. 41. Kielanowski T.: „O doświadczalnej aparaturze do chlorowania wody".
Gaz, Woda i Techn. Sanit. 1939 r. (str. 45-48).
114. 42. Dohnalik K.: „Kontrola wodomierzy głównych na stacji pomp". Gaz, Woda
i Techn. Sanitarna Nr 11/1948 r.
115. 43. Bielański A., Czapiński M., Gumiński A. Serafin St.: Opinia
w sprawie kolektora wody surowej dla Zakładu Wodociągowego w Krakowie — ujęcie wody z rzeki Rudawy w Mydlnikach. Kraków, grudzień — styczeń 1[zasłonięte]958-19 - Arch. MPWK.
116. 44. Dohnalik K.: „Wyniki doświadczeń nad ozonowaniem wody w Krakowie".
Gaz, Woda i Technika Sanitarna Nr 6/1962
117. 45. BPBK. Duma M. „Ekspertyza możliwości doprowadzenia wody z sieci wodo-
ciągowej m. Krakowa do budynku pediatrii Akademii Medycznej w Prokocimiu bez działania zbiornika końcowego w Kosocicach". 12.IX.1962 r. Arch. MPWK,
118. 46. Dohnalik K.: „Badania procesów filtracji na filtrze dwuwarstowym". Inst,
Gosp. Kom. Przegląd Informacyjny - wod.-kanal. Nr 1/1963 r. Warszawa.
119. 47. Dohnalik K.: „Ozonowanie wody" Inst. Gospod. Komunalnej. Zeszyty
naukowe nr 6. Warszawa 1963 r.
120. 48. Dohnalik K.: „Automatyzacja pompowni I stopnia w Zakładzie wodocią-
gowym". Gaz, Woda i Technika Sanitarna Nr 6/1963.
121. 49. Klott J., Chobot M.: „Ekspertyza w sprawie ustalenia uciążliwości, zakwa-
lifikowania jakości oraz koncepcji unieszkodliwienia ścieków pochodzących z przelewu zbiornika gazowego Nr 4 w Bronowicach". Marzec 1964 r. PZITS zlec. nr TS/9245/63.
122. 50. Dohnalik K., Styczyński F. Wróbel D.: „Wpływ koagulacji wody su-
rowej na cykl eksploatacji filtrów powolnych", Temat 2.II.kr. Instytut Gospod. Kom. Kraków, Luty 1965. Arch. J.K.Ś.
123. 51. Dohnalik K.: „Możliwości zwiększenia wydajności zakładów wodociągowych
opartych na ujęciach tzw. sztucznej wody gruntowej" Materiały na konfer, nauk-techn. pt. „Zagadnienia zaopatrzenia w wodę miast i osideli" — Poznań, 16-17 listopada 1965 r.
124. 52. Dohnalik K.: „Unowocześnianie pracy filtrów pospiesznych" Inst. Gospod.
Komunalnej. Studia i materiały, Zeszyt 19. Warszawa 1968 r.
125. 53. Biuro Projektów i Usług Technicznych Autor: mgr inż. Witwecki: T.
Budynek urządzeń koagulacji wody. Ekspertyza techniczna. Kraków, grudzień 1968 r. (Nr arch. Dyr. 13/Dł).
126. 54. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Duma M..: „Analiza
zbiorników na Krzemionkach" 5.VIII.1971 r. Arch. MPWK (Dyr. zb/10).
127. 55. Dohnalik K., Uruszczak B.: „Ocena pracy nowej aparatury ozonującej
firmy Trailigaz i udział w rozruchu tej aparatury". Inst. Kszt. Śród. — Praca wykonana na zlecenie MPWK — 1973 r. niepublikowana)
128. 56. „Woda dla Krakowa". Ujęcie z rzeki Raby. Wydawca: Biuro Projektów
Budownictwa Komunalnego w Krakowie. Nakład 1000 egz. Do użytku służbowego. 1974 r.
129. 57. BOPP REUTHER GMBH Armaturen Messgerate-Mannheim
1. Betriebsanweisung. Rohrbruch — Abdichtklappe. 1975 r.
2. Betriebsanweisung. Ringkolbenventil 1972 r.
130. 58. Biuro Projektów Bud. Kom. -.„Ekspertyza hydrauliczna i konstrukcyjna
kanałów wody surowej od ujęcia do studni zbiorczej". Arch. BPBK, maj 1976 r.
131. 59. Dohnalik K., Lenik J.: „Problematyka uderzeń hydraulicznych w Zakładzie
Wodociągowym w Dobczycach" — Instytut Kzstałtowania Środowiska — Oddział w Krakowie IX. 1978 r. (egz. archiwalny).
132. 60. Dohnalik P. „Analiza wpływu regulacji wydajności pompy wirowej na warun-
ki pracy układu pompownia-sieć wodociągowa-zbiornik wyrównawczy w świetle przeprowadzonych badań". Rozprawa doktorska, Kraków-marzec 1979 r. Bibl. Polit. Krak.
133. 61. Maciejowski W., Dohnalik P., Nowak T.:
„Optymalizacja zużycia energii w pracy pompowni wodociągowych w MPWiK w Krakowie". Część III. Instytut Kształtowania Środowiska O/Kraków. Rok 1979. Symbol 3/05/51/37/00/2. nie publikowana.
134. 62. Maciejewski W., Lenik J.: „Optymalizacja zuęycia energii w pracy
pompowni wodociągowych w MPWK w Krakowie". Zadania dodatkowe: „Sprawozdanie z pomiarów charakterystyk hydraulicznych i energetycznych agregatów pompowych nr 2 i 3, po przeprowadzeniu remontu w pompowni wody surowej w Dobczycach". Instytut Kształtowania Środowiska O/Kraków. Rok 1979. Symbol 3/05/51/37/00/2. Nie publikowana.
135. 63. Dohnalik K.: „Ocena techniczna nieczynnej aparatury do ozonowania wody
w Zakładzie Produkcji Wody w Bielanach". Ekspertyza Nr... Grupy Rzeczoznawców PZJTS marzec 1980 r. (archiwalne).
136. 64. Dohnalik K., Kowerski J., Słysz K.:
„Poprawa efektywności hydraulicznej, energetycznej i technologicznej wodociągów na przykładzie wybranych Zakładów Polski Południowej". Praca naukowo--badawcza. Instytut Kształtowania środowiska O/Kraków 1[zasłonięte]981-19.
137. 65a. „Co piszczy w rurach". Dziennik Polski nr 257 z dnia 12.XII.1983 r. 65b. „W rurach nadal piszczy" „W kranach susza, na ulicach fontanny". Dziennik
Polski nr 261 z dnia 16.XII 1983 r. 65c. „Co piszczy w rurach" ?. Dziennik Polski nr 263 z dnia 19.XII. 1983 r.
Rozdział 5
138. 1. CK. Dyrekcja Budowy Dróg Wodnych. Droga Wodna: Skanalizowana Wi-
sła pod Krakowem.
„Hydrotechniczne sprawozdanie do projektu kanałów zbierających na obu brzegach skanalizowanej Wisły". (Hydrotechnischer Bericht zum Projekte der Sammelkanale an beiden Ufern der kanalisierter Weichselstrecke). Kraków, w maju 1906 r.
139. 2. Rosłoński R.: „Założenia hydrologiczne u podstaw kanalizacji m. Krakowa".
Czasopismo techniczne, Kraków Nr 3-4/1947.
140. 3. Szempliński St.: „Kanalizacja m. Krakowa i związane z nią problemy".
Czasopismo techniczne, Kraków Nr 11-12/1947.
141. 4. Rosłoński R.: „Kanalizacja m. Krakowa bez zbytecznych problemów".
Czasopismo techniczne, Kraków Nr 5-6/1948
142. 5. Szempliński St.: „Zabezpieczenie miasta Krakowa od powodzi przez
przedłużenie kolektorów". Gaz, Woda i Techn. Sanit. Nr 5/1950
143. 6. Dohnalik K.: „Zabezpieczenie miasta Krakowa od powodzi przez przedłu-
żenie kolektorów". Gaz, Woda i Techn. Sanit. Nr 11/1950
144. 7. Rosłoński R.: „Kolektor końcowy kanalizacji wielkiego Krakowa i pod-
stawy jego obliczenia". Gospodarka Wodna Nr 3/1952.
145. 8. Dohnalik K.: „Syfon kanalizacyjny pod Wisłą w Krakowie". Biuletyn
Techniczny — Wodociągi i kanalizacje. (Min. Gospodarki Komunalnej, Warszawa Nr 1/10/1958
146. 9. Dohnalik K.: „Modelowa oczyszczalnia ścieków w Krakowie". Referat
na jubileuszowy Zjazd PZITS w Krakowie. Maj 1959 r.
147. 10. „Bez rozkopywania nawierzchni. Przeprowadzono kapitalny remont kanału
ulicznego". Dziennik Polski Nr 258 z dn. 29.X.1962 r.
148. 11. Instytut Gospodarki Komunalnej. Szymkiewicz A.: „Oczyszczanie ście-
ków osiedlowych w rowie cyrkulacyjnym". Temat 23.3. luty 1964. Arch. Inst. Gosp. Kom.
149. 12. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji: „Informacja o stanie
Oczyszczalni ścieków w Płaszowie". 16 czerwca 1975 r. Arch. MPWiK — (TOS)
150. 13. Banaś J.: „Kanalizacja i oczyszczanie ścieków Krakowskiego Zespołu Miej-
skiego. Stan istniejący i problemy rozbudowy". Biuletyn techniczny Centrum Techniki Komunalnej Nr 4/grudzień 1975.
151. 14. Tobiasz M., Walocha K., Gralak A., Jasiński A., Schoen H.:
„Kanały zabytkowego Krakowa". Krajowa Agencja Wydawnicza, Oddział Kraków 1976.
152. 15. Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego. Generalny projektant Krakowa
dr inż. J. Banaś z 17 osobowym zespołem:
„Koncepcja rozbudowy kanalizacji i oczyszczalni ścieków krakowskiego zespołu
miejskiego". Synteza. Kraków, marzec 1979 r.






Spis treści

Przedmowa.................... 5
Od autora.................... 7
Rozdział 1
Położenie i rozwój miasta............. 11
Rozdział 2
Przegląd chronologiczny badań, studiów i projektów
w sprawie zaopatrzenia miasta w wodę........ 31
Rozdział 3
Rozwój urządzeń dla produkcji wody........ 111
3.1. Kompleks bielański............ 111
3.2. Zaopatrzenie w wodę Nowej Huty..... 222
3.3. Kompleks Rudawy............ 272
3.4. Kompleks Raby.............. 327
Rozdział 4
Rozprowadzanie i zużycie wody. Wydarzenia.
Sieć wodociągowa. Przepompownie. Zbiorniki.
Statystyka zużycia.................. 357
Rozdział 5
Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków........455
Piśmiennictwo..................515



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.