Rodzina: Liii owa te (Liliaceae) Ojczyzna: Afryka Południowa Opis: rodzaj Gasteria obejmuje około 80 gatunków. Te sukulenty (rośliny magazynujące wodę) pochodzą z suchej części południowoafrykańskiego regionu Karru. Około 1730 r. gasteria trafiła do Europy i zaczęto ją uprawiać przede wszystkim w Anglii. Wartość dekoracyjną mają przede wszystkim rosnące dwurzędowo, nakrapiane liście, natomiast rozpierzchłe, gronokształtne kwiatostany z białymi lub czerwonawymi drobnymi kwiatami prawie nie wzbudzają zainteresowania. Oprócz aloesu, haworsji i innych sukulentów niektóre gatunki tego rodzaju są wdzięcznymi roślinami pokojowymi.
Stanowisko i pielęgnacja: rośliny sukulentowe, zwane także roślinami pustynnymi, znoszą w lecie wysoką temperaturę, silne nasłonecznienie i przewiew. Idealne jest dla nich stanowisko w pokoju na słonecznym oknie:
znoszą one bez szkody suche pokojowe powietrze. W lecie do dobrego wzrostu konieczne jest obfite podlewanie, natomiast w zimie roślina potrzebuje bardzo mało wody. W tym czasie
wystarcza jej temperatura 12-14°C i jasne stanowisko. Przesadzamy wiosną po okresie spoczynku. Potrzebna jest do tego mieszanka gliniastej ziemi rolnej lub darniowej, torfu i żwiru pumeksowego w proporcji 3:1:1 z dodatkiem wiórów z rogu i mączki kostnej.