OPIS PRODUKTU:
Garmin Nüvi 3790T to urządzenie wprowadzone na rynek w czerwcu 2010, przeznaczone zarówno do nawigacji samochodowej jak i pieszej. Seria urządzeń Nüvi 37xx jest jednocześnie pierwszą charakteryzującą się ultracienką (9 mm), kompaktową obudową o wysokim standardzie wykonania (tylna jej część wykonana została ze szczotkowanego metalu) przygotowaną do obsługi map CityXplorer, pozwalających na planowanie tras z uwzględnieniem środków transportu publicznego. Funkcjonalność ta przydatna jest w trakcie np. zwiedzania miasta, gdy urządzenie wykorzystywane jest w trybie pieszym.
Garmin Nüvi 3790T posiada 4.3 calowy, szklany ekran LCD o rozdzielczości 800 x 480pikseli z interaktywnym panelem dotykowym. Interaktywny panel dotykowy umożliwia oglądanie menu oraz preinstalowanych map w orientacji poziomej lub pionowej w zależności od tego, czy korzysta się z niego w samochodzie czy podczas pieszych wędrówek oraz posiada funkcjęmulti-touch, która umożliwia użytkownikom powiększanie i zmniejszanie obrazu (poprzez rozsuwanie palcami), przesuwanie mapy (poprzez przeciągnięcie palcem) albo zmianę perspektywy z dwu na trójwymiarową i obracanie mapy o 360 stopni. Aby zapobiec przypadkowym dotknięciom, Nüvi 3790T oferuje blokadę ekranu - wystarczy nacisnąć przycisk zasilania, wsunąć Nüvi do kieszeni i ruszyć w drogę. Jedyne dostępne z zewnątrz urządzenia elementy to przycisk włączania i wyłączania, port microUSB oraz slot kart pamięci microSD. Wewnątrz urządzenia zastosowano pamięć o pojemności 8 GB, której część zajęta jest przez pliki systemowe oraz mapy. W urządzeniu umieszczono dużo szybszy od stosowanych dotychczas procesor, dzięki czemu wszystkie operacje wykonywane w menu czy też np. odświeżanie ekranu mapy, są natychmiastowe. Samo menu ekranowe również uległo lekkim modyfikacjom w stosunku do poprzedników - zastosowano animowane menu z nowym zestawem ikon, zmieniono także grafikę ekranów np. przeglądarki zdjęć, funkcji Gdzie jestem?, kalkulatora, itp. Urządzenie jest oczywiście wyposażone w moduł GPS wysokiej czułości (z obsługą procedur HotFix), co zapewnia szybką i pewną akwizycję satelitów. Do pracy GPS wykorzystywana jest antena wbudowana, bez możliwości dołączenia anteny zewnętrznej.
Nüvi 3790T oferuje dwa tryby pracy: Samochód oraz Pieszy (z wykorzystaniem mapCityXplorer). Dla każdego z tych dwóch trybów urządzenie dobiera parametry pracy tak, aby zaproponować trasy zgodne ze sposobem jego wykorzystania.
W trybie pieszym, przy wykorzystaniu wspomnianych map CityXplorer, urządzenie potrafi planować trasę do wybranego punktu docelowego, nie tylko z uwzględnieniem dróg jak to było dotychczas, ale proponując również przejazd na określonym odcinku tramwajem, czy autobusem. Co więcej, urządzenie planując taką trasę, przedstawia kilka alternatywnych sposobów dotarcia do wybranego celu, podając jednocześnie czas potrzebny na przebycie tej drogi (łącznie z okresami jazdy komunikacją miejską) oraz odległości jakie trzeba będzie przebyć piechotą. Do decyzji użytkownika należy, którą z tras wybierze. Po uruchomieniu nawigacji po takiej trasie, urządzenie zachowuje się podobnie jak w trakcie nawigacji samochodowej, dodatkowo podając np. nazwy przystanków, na których należy wsiąść lub wysiąść oraz numery linii komunikacji miejskiej, z jakich należy skorzystać.
W trybie samochodowym możliwe jest wyszukanie celu podróży (adres, miejscowość, punkt POI, itp), zaplanowanie trasy przejazdu (wraz z automatyczną optymalizacją tras wielopunktowych) i nawigacja zakręt po zakręcie do tego celu z wykorzystaniem komunikatów głosowych oraz informacji wyświetlanych na ekranie. W trakcie nawigacji, głównym ekranem staje się ekran mapy, na którym wyświetlana jest linia trasy oraz wskazówki nawigacyjne (zawartość lewego, cyfrowego pola danych jest definiowana przez użytkownika). Trasy wyliczane przez urządzenie mogą być wyznaczane na jeden z czterech sposobów: najkrótsze, najszybsze, po bezdrożu oraz jako najtańsze. Ten ostatni sposób kalkulacji tras związany jest z funkcją ecoRoute. EcoRoute pozwala na wybór w czasie planowania trasy takich dróg, które zapewnią możliwie najniższe spalanie paliwa. Funkcja ta wymaga konfiguracji ze strony użytkownika - wymagane jest wprowadzenie informacji o typie paliwa, którym zasilany jest nasz pojazd, cenie paliwa za litr, zużyciu paliwa w mieście oraz w czasie jazdy po autostradach. Na podstawie tych danych oraz danych zawartych w mapach cyfrowych, urządzenie zaplanuje taką trasę, którą przejechać będzie można najniższym kosztem. Dodatkowo ecoRoute informuje o ilości zużytego paliwa oraz średnim spalaniu czy też orientacyjnej emisji spalin. Dostępna jest też funkcja Sprawdź się, której zadaniem jest nauczyć kierowcę ekonomicznej jazdy poprzez zabawę.
W trakcie wyliczania trasy urządzenie korzysta również z nowatorskiego rozwiązania nuRoutes, na które składają się dwie funkcje: trafficTrends, która zapewnia efektywne wyznaczanie tras i dostarczanie dokładnych informacji o godzinie przybycia, wybierając właściwą drogę na podstawie historycznych danych oraz ustalonych przez Garmin trendów ruchu w danej okolicy o konkretnych porach dnia, a także myTrends, pozwalająca jeszcze bardziej ułatwić codzienne dojazdy poprzez zapamiętywanie często wybieranych punktów docelowych i podpowiadanie celu bez potrzeby aktywacji trasy, wyświetlając godzinę przybycia i najlepszą propozycję trasy na podstawie informacji o ruchu drogowym.
Ekran mapy umożliwia jej dowolne przeglądanie gdy tylko zostanie ona dotknięta. Dotąd urządzenia oferowały przeglądanie mapy w tradycyjnym widoku 3D - Nüvi 3790T dodatkowo posiada możliwość przeglądania mapy w trybie 3D uwzględniającym topografię terenu (za pośrednictwem cieniowania barw). W lewym górnym rogu ekranu mapy dostępne są wówczas dwie ikony - jedna odpowiada za sposób prezentacji mapy (2D lub 3D), natomiast druga z nich umożliwia obrót mapy w trybie 3D. Przesuwanie mapy odbywa się jak dotychczas, przez jej dotknięcie i przeciągnięcie (w obu trybach prezentacji mapy) oraz z wykorzystaniem funkcjimulti-touch. Zdecydowanie rozszerzony został dostępny zakres skal mapy - teraz możliwe jest obejrzenie trasy nawet z perspektywy kosmosu, ponieważ mapa może zostać tak pomniejszona, aby widoczny był cały glob. Nieco życia na ekranie mapy wprowadzają również nowe ikony symbolizujące aktualną pozycję użytkownika. Oprócz dobrze znanych standardowych samochodów czy strzałki, dostępne są bowiem animowane ikony toczącej się piłki, błyskającej żarówki, ptaka machającego skrzydłami, i wiele innych.
W zakresie funkcji nawigacyjnych urządzenie oferuje także możliwość zachowania w pamięci punktów ulubionych oraz powiązania z nimi zdjęcia danego obiektu. Zdjęcia mogą być również wykorzystane jako cel do nawigacji. Z użyciem serwisu internetowego Garmin Connect, do urządzenia załadować można zdjęcia z zapisaną w nich informacją o pozycji uwiecznionego obiektu, a następnie korzystając z przeglądarki zdjęć, wybrać to zdjęcie i automatycznie uruchomić nawigację do obiektu. Urządzenie rejestruje również tzw. dziennik podróży, czyli ślad którym przemieszczał się użytkownik. Nie zapomniano również o pomocnej funkcji Gdzie jestem?, za pośrednictwem której można szybko sprawdzić w pobliżu jakiego skrzyżowania i jakiego adresu się aktualnie znajdujemy (wyświetlana jest też pozycja w formie współrzędnych) oraz skorzystać z wyszukiwania najbliższych posterunków policji, szpitali i stacji benzynowych, a także znanemu z wcześniejszych modeli Garmina rozwiązaniu GarminLocate, pozwalającemu na zapamiętanie ostatniej pozycji po wyjęciu urządzenia z aktywnego uchwytu (uchwyt wyposażono dodatkowo w autonomiczny głośnik oraz złącze microUSB pozwalające na bezpośrednie podłączenia przewodu zasilającego).
Nüvi 3790T posiada również znaną już z wcześniejszych modeli funkcję asystenta pasa ruchuoraz wyświetlanie trójwymiarowych budynków. Asystent pasa ruchu to funkcja, która dla np. rozjazdów na autostradach, wyświetla na ekranie Nüvi informację o pasach ruchu, które należy zająć na dojeździe do skrzyżowania, aby bez problemu trafić we właściwy zjazd, ale również obraz takiego zjazdu odwzorowujący stan rzeczywisty. Na ekranie takim widoczne są wówczas wszystkie pasy ruchu drogi którą porusza się użytkownik, a także tablice kierunkowe znajdujące się nad tą drogą. Działanie tej funkcji jest ściśle uzależnione od zasobu danych zawartych w mapach, stąd asystent pasa ruchu nie jest funkcją dostępną dla wszystkich skrzyżowań. Na mapie Nüvi 3790T wyświetlane mogą być również trójwymiarowo odwzorowane budynki. Budynki te mogą być odwzorowane na dwa sposoby: w formie uproszczonej, jako bryła budynku, lub też w formie pełnej w postaci półprzezroczystej bryły budynku z nałożoną nań teksturą. W tym drugim wypadku prezentowany na mapie budynek wygląda niemal identycznie jak budynek znajdujący się w rzeczywistym terenie.
W trakcie nawigacji skorzystać można również z komunikatów o utrudnieniach drogowych- TMC (Nüvi 3790T został przygotowany do obsługi tego typu danych - w komplecie z urządzeniem dostarczany jest zintegrowany z przewodem ładowarki samochodowej zewnętrzny moduł RDS). Komunikaty te dostępne są na wybranych obszarach Europy, stąd nie zawsze możliwe będzie ich odebranie. Jeśli urządzenie posiada możliwość odbioru tych danych, w trakcie nawigacji może ostrzegać kierowcę o czekających go utrudnieniach na drodze - korkach, robotach drogowych, wypadkach, itp., a także planować trasę z ominięciem tych miejsc.
Nuvi 3790T posiada wbudowany moduł Bluetooth przeznaczony do współpracy z telefonem komórkowym. Dzięki temu urządzenie może przejąć rolę zestawu głośnomówiącego dla kompatybilnych telefonów. Inne funkcje realizowane dzięki Bluetooth, jednak ściśle zależne od funkcjonalności telefonu komórkowego, to możliwość korzystania z historii połączeń, spisu telefonów (wszystkie te listy są automatycznie synchronizowane w trakcie nawiązywania połączenia z telefonem) oraz wybierania głosowego.
Wśród funkcji dodatkowych urządzenie oferuje dostęp do przeliczników jednostek miar i walut, kalkulatora i funkcji czas na świecie, która umożliwia jednoczesne wyświetlanie aktualnego czasu w trzech wybranych przez użytkownika strefach czasowych oraz graficzne sprawdzenie obszarów pór dnia i nocy na świecie (opatentowana funkcja Auto Time Zone pozwala urządzeniom Nüvi automatycznie zmieniać strefy czasowe.) Urządzenie posiada również możliwość pracy z własnymi bazami punktów POI (np. bazami fotoradarów) jak i np. przewodnikiem podróżnych - Garmin Travel Guide. Nüvi 3790T jest także wyposażony w systemPomocy, opisujący wszystkie funkcje realizowane przez urządzenie. Nowością, nie spotykaną dotychczas w urządzeniach marki Garmin, jest możliwość swobodnej zmiany głosu lektoralub nagranie własnych instrukcji głosowych.
KLUCZOWE CECHY:
- Komunikaty głosowe
- Wymawianie nazw ulic
- Widok mapy w perspektywie (3D)
- Odwzorowanie ukształtowania terenu
- Obsługa budynków 3D
- Obsługa map CityXplorer
- Asystent pasa ruchu
- Konfiguracja ilości i zawartości pól danych na ekranie mapy (dla 1 pola)
- Optymalizacja trasy
- Automatyczna rekalkulacja trasy
- Funkcja nuRoutes
- Ustawienia typu trasy (najkrótsza, najszybsza, bezdroże)
- Ustawienia unikania
- Rejestracja śladu podróży
- Obsługa baz własnych POI
- Alarm punktów niebezpiecznych
- Alarmy dźwiękowe
- Obsługa komunikatów drogowych TMC
- Przeglądarka zdjęć (z nawigacją do zdjęć)
- Konfigurowalne ikony pojazdu
- Funkcja czas na świecie
- Przelicznik walut i jednostek
- Kalkulator
- Zabezpieczenie Garmin Lock
- Kompatybilność z Garmin Connect
- Kompatybilność z Garmin Garage