GPSMap 62s to urządzenie stanowiące kontynuację serii GPSMap 60CSx, wprowadzone na rynek w lipcu 2010 roku. GPSMap 62s otrzymał 2.6" kolorowy wyświetlacz TFT z odblaskowo-przezroczystą powłoką, pracujący w rozdzielczości 160 x 240 pikseli w palecie 65 000 kolorów.
Urządzenie zamknięte jest w sztywnej, zwartej obudowie, wyściełanej gumą zapewniającą pewny chwyt odbiornika. Sama pokrywa pojemnika baterii jest zaprojektowana w nieco inny sposób niż miało to miejsce w modelu 60CSx. Po jej zdjęciu widoczny staje się pojemnik na dwie baterie AA, na dnie którego umieszczony został slot kart pamięci microSD (obsługiwane są również karty HC - High Capacity). W górnej części tylnej ścianki urządzenia, pod uchylną gumową pokrywką, znalazło się miejsce dla portu miniUSB High Speed umożliwiającego wymianę danych z komputerem i portu MCX dla zewnętrznej anteny GPS. W GPSMap 62s zastosowana została czterozwojowa antena śrubowa o wysokiej czułości z systemem WAAS/EGNOS i funkcją wstępnego ustalania pozycji HotFix, radząca sobie doskonale z odbiorem sygnałów z satelitów w praktycznie każdych warunkach.
GPSMap 62s posiada 1.7 GB wbudowanej pamięci (dostępnej w trybie pamięci masowej z poziomu PC), co w połączeniu z możliwością zastosowania kart microSDHC daje niemal nieograniczone możliwości pod kątem doboru zestawu mapowego. Fabrycznie model 62s wyposażony jest w mapę bazową całego świata odzwierciedlającą ukształtowanie terenu za pomocą cieniowania barw. Wśród obsługiwanych map dodatkowych znajdują się przede wszystkim mapy topograficzne, morskie (BlueChart g2), jak i mapy drogowe. GPSMap 62s posiada również możliwość automatycznego wyznaczania tras. Korzystanie z tej funkcji jest jednak możliwe wyłącznie w oparciu o mapy zawierające wymagane dane (np. dla sieci drogowej). Mimo, iż urządzenie zapewnia automatyczne tworzenie tras, nie obsługuje jednak komunikatów głosowych w czasie nawigacji zakręt po zakręcie. W urządzeniu zachowano również cechy starszych urządzeń. GPSMap 62s potrafi zapamiętać 2000 waypointów, umożliwia rejestrację śladu aktywnego o długości 10000 pkt i przechowywanie w swojej pamięci do 200 śladów. Dla potrzeb nawigacji terenowej, urządzenie zapewnia możliwość ręcznego tworzenia tras w oparciu o zaplanowane punkty lub obiekty map. Oprócz możliwości tworzenia tras, GPSMap 62s umożliwia również nawigację w linii prostej do wybranego celu, nawigację TracBack (dokładnie wg zarejestrowanego śladu, lub też w oparciu o sieć drogową).
Urządzenie GPSMap 62s umożliwia korzystanie z usługi
BirdsEye Satellite Imagery (wymagana subskrypcja), co pozwala na pobieranie obrazów satelitarnych do urządzenia i ich integrację z istniejącymi mapami. Ponadto 62s jest zgodne z darmowym oprogramowaniem
Custom Maps, które przekształca mapy tradycyjne i elektroniczne do postaci, w której można je pobrać do urządzenia.
Urządzenie posiada wbudowane dwa sensory - 3-osiowy kompas elektroniczny, zapewniający właściwe wskazania kierunku zarówno w trakcie ruchu jak i w czasie postoju, bez konieczności utrzymywania urządzenia poziomo, aby wskazania te były wiarygodne (teraz urządzenie można trzymać pionowo lub pochylone pod dowolnym kątem, a wskazania kursu nadal będą prawidłowe) oraz sensor barometryczny, którego zadaniem jest dokładne określenie wysokości n.p.m. Dodatkowo urządzenie wskazuje również aktualną wartość ciśnienia otoczenia. Zastosowanie sensora barometrycznego pozwala też na wykreślanie bezpośrednio na ekranie urządzenia profilu pionowego przebytej trasy oraz trednu zmian ciśnienia. Ten ostatni element pozwala wprawnemu użytkownikowi na określenie możliwości zmian pogodowych w najbliższym czasie. Profil pionowy wyświetlić można również dla tras planowanych przed wyruszeniem w podróż. Pionowy przekrój zaplanowanej trasy określany jest na podstawie danych wysokości zawartych w mapach, stąd dla poprawnego działania tej funkcji i otrzymania wykresu o dużej dokładności, zalecane jest stosowanie szczegółowych map topograficznych. Wykres ten może co prawda być tworzony również w oparciu o mapę bazową, jednak jego dokładność w takiej sytuacji jest zdecydowanie niższa.
Urządenie GPSMap 62s wyposażone jest również w moduł łączności bezprzewodowej, który umożliwia wymianę danych bezpośrednio pomiędzy urządzeniami (obecnie możliwa jest wymiana danych pomiędzy urządzeniami Oregon, Colorado, Dakota, GPSMap 62s, GPSMap 78s). Wśród danych, które mogą być przesyłane pomiędzy urządzeniami znajdują się waypointy, trasy, ślady oraz punkty geocache.
Wśród funkcji dodatkowych GPSMap 62s oferuje tebelę pływów a także ekrany Słońce i Księżyc oraz Polowania i Połowy. Dostępne są także funkcje pomiaru powierzchni czy nawigacji do zdjęć (zapisanych na karcie pamięci i opatrzonych tzw. geotagami). Dodatkowo GPSMap 62s zapewnia pełne wsparcie dla punktów geocache z serwisu
www.geocaching.com. Wystarczy znaleźć w tym serwisie interesujące nas "skarby", załadować dane tych punktów bezpośrednio z przeglądarki internetowej do pamięci urządzenia (wymagana jest instalacja darmowej wtyczki Garmin Communicator Plugin) i ruszać w poszukiwanie. W samym urządzeniu wyświetlić będzie można nie tylko lokalizację "skarbów", ale również informacje o poziomie trudności, czy rozmiarze skrzynki. Dla użytkowników kont Premium możliwe jest również wyświetlenie wskazówek dotyczących danej skrzynki. Dla każdego z załadowanych w ten sposób do pamięci urzadzenia punktów, możliwe jest następnie uruchomienie nawigacji, a także dodawanie własnych komentarzy czy oznaczania skrzynek jako znalezionych. Skrzynki znalezione i nieznalezione wyświetlane są wówczas na osobnych listach. Dodatkowo, dzięki prostemu połączeniu z komputerem oraz internetem, GPSMap 62s pozwala na uzyskanie szczegółowej analizy aktywności użytkownika oraz wysyłanie śladów do urządzenia outdoor za pomocą serwisu
Garmin Connect. Ta nowa, kompleksowa strona internetowa zawiera tabelę aktywności i pozwala na wyświetlenie aktywności na mapie z wykorzystaniem Google Earth.