W zakresie funkcji treningowych realizowanych przez to urządzenie, odnaleźć można dobrze już znany zasób. Dostępne są bowiem funkcje Auto Pause oraz Auto Lap, których zadaniem jest automatyczne zatrzymywanie stopera jeśli prędkość spadnie poniżej zadanej wartości oraz zapisywanie danych okrążenia po przebyciu zadanej odległości lub osiągnięciu określonej pozycji. Funkcja Auto Scroll pozwala z kolei na automatyczne przełączanie wyświetlanych ekranów danych trenignu, bez ingerencji użytkownika. W trakcie treningu skorzystać można z funkcji wirtualnego partnera, dla którego ustalić można żądane tempo treningu, a następnie ruszyć za nim w pościg - na ekranie urządzenia wyświetlane są wówczas dwie ikonki ludzi, symbolizujące postęp użytkownika w stosunku do zadanych wartości wirtualnego partnera.
Urządzenie realizuje również nieco bardziej zaawansowane funkcje treningowe. Proste treningi mogą być definiowane bezpośrednio w urządzeniu, bardziej zaawansowane treningi wymagają już ich zdefiniowania w oprogramowaniu na PC (Garmin Connect lub Training Center) a następnie ich przesłania do pamięci urządzenia. Proste treningi to treningi budowane w oparciu o pewien cel, którym może być czas, dystans lub liczba spalonych kalorii. Możliwe jest też zdefiniowanie treningu w oparciu o pomiar tętna. W oparciu o takie proste treningi, można również zdefiniować tzw. trening w interwałach, gdzie oprócz elementów wysiłkowych, możliwe jest określenie interwałów rozgrzewki czy odpoczynku.
Zaawansowane treningi, definiowane w oprogramowaniu na PC, mogą posiadać różne cele zdefiniowane dla każdego z interwałów treningu, jak również różne ich dystanse czy czasy. Tak przygotowane na PC, lub udostępnione przez innych użytkowników dane treningu, przesłać można bezprzewodowo do urządzenia, a następnie z jego już poziomu uruchomić wybrany trening.
Inną ciekawą funkcją treningową jest wyścig. Jest to funkcja, która umożliwia wykorzystanie do bieżącego treningu, danych zarejestrowanych w innym wcześniejszym treningu. Z funkcji tej korzystać można w połączeniu z wirtualnym partnerem, dzięki czemu można dążyć do poprawienia swoich rezultatów osiągniętych w przeszłości.
Forerunner 405 CX jest również wyposażony w podstawowe funkcje nawigacyjne. Dzięki posiadaniu wbudowanego modułu GPS, w pamięci urządzenia można zapisywać i przechowywać własne punkty, a następnie wykorzystać je do nawigacji w linii prostej. Na ekranie tego osobistego trenera, wyświetlany jest wówczas kompas, którego zadaniem jest doprowadzenie użytkownika do wybranego wcześniej celu nawigacji. Urządzenie realizować może również funkcję powrotu do punktu startowego wcześniej przebytą drogą (TracBack), jednak do uruchomienia tej funkcji konieczne jest zarejstrowanie śladu takiej trasy, poprzez ciągłe włączenie stopera.
Z poziomu menu urządzenia, użytkownik może również przeglądać historię swoich dotąd zarejestrowanych treningów. W pamięci Forerunner 405 CX przechowywać można do 1000 okrążeń i około 20 godzin zarejestrowanego śladu podróży. W danych śladu zapisywane są zarówno pozycje kolejnych punktów, jak i dane pochodzące z czujników (np. tętna). Jeśli pamięć śladu zostanie przepełniona, najstarsze dane będą sukcesywnie usuwane, aby możliwa była rejestracja nowych danych. Z tego powodu, użytkownik powinien co pewien okres dokonywać synchronizacji danych z PC i w ten sposób tworzyć ich kopię.
Dla właściwego działania urządzenia treningowego, niezbędne jest wprowadzenie pewnych danych i dokonanie jego konfiguracji. W menu ustawień użytkownik określa między innymi swój profil (płeć, waga, itp), aby uzyskać możliwe dokładne wskazania spalonych kalorii, ale ma również możliwość zmiany szeregu ustawień systemowych: jednostek miary, języka menu ekranowego, ustawień czasu, itp.