Opis produktu
Forerunner 310XT to nowe urządzenie treningowe firmy Garmin, w pewnym sensie będące rozwinięciem dobrze znanego modelu 305. Oprócz nowego projektu obudowy urządzenie to zyskało nowe procedury obliczania ilości spalonych w trakcie treningu kalorii, oparte o technologię dostarczoną przez firmę Firstbeat Technologies Ltd.
Jednocześnie podwyższono poziom wodoszczelności obudowy, dzięki czemu możliwe jest pływanie bez zdejmowania zegarka (z wyłączeniem nurkowania). Klawiatura przeznaczona do obsługi urządzenia pozostała jednak bez zmian: dwa przyciski znajdują się na panelu frontowym, po bokach zaś 5 kolejnych.
Wewnątrz urządzenia umieszczono moduł GPS wysokiej czułości z obsługą proceduryHotFix, co zapewnia szybką i stabilną akwizycję sygnałów z satelitów. Forerunner 310XT wyposażony jest w monochromatyczny wyświetlacz oraz wbudowany akumulator litowo-jonowy.
Ładowanie akumulatora odbywa się poprzez dostarczaną w pakiecie ładowarkę z klipsem zakładanym na obudowę, podobnie jak to ma miejsce w przypadku modelu 405/405CX. Wymiana danych z PC odbywa się bezprzewodowo z użyciem technologii ANT+. W pakiecie z urządzeniem dostarczany jest adapter ANT+ USB, który zapewnia stabilny transfer danych gdy tylko urządzenie znajdzie się pobliżu komputera.
Wstępna konfiguracja urządzenia Forerunner 310XT pozwala na zdefiniowanie profilu osoby z niego korzystającej poprzez określenie m.in. płci, wieku oraz wagi użytkownika.
Wprowadzenie tych danych pozwala na osiągnięcie dokładnych wyników w trakcie pracy urządzenia. Użytkownik może prowadzić proste treningi w oparciu o szereg alarmów (czasu i dystansu, tempa/prędkości) lub też korzystać z funkcji planowania zaawansowanych treningów wieloetapowych, gdzie możliwe jest wytyczanie różnych celów dla każdego z etapów.
Dodatkowo Forerunner wyposażony został w funkcję Wirtualnego Partnera, dzięki której możliwe jest graficzne porównanie efektów treningu z założonymi celami w trakcie jego trwania. Na ekranie urządzenia wyświetlane są wówczas dwie sylwetki - jedna określająca założone cele, a druga wskazująca własne wyniki treningu.
Forerunner 310XT udostępnia również tzw. treningi Multisport, szczególnie przydante np. dla biatlonistów czy triatlonistów. W treningu takim każdy z etapów może być poświęcony na inny sport. Dodatkowo możliwe jest określenie czasów przejścia pomiędzy poszczególnymi sportami.
Inną ciekawą funkcją jest tzw. Wyścig, czyli trening w oparciu o dane zarejestrowane w przeszłości. Dzięki tej funkcji możliwe jest wykorzystanie w trakcie wyścigu funkcji Wirtualnego Partnera, aby osoba trenująca miała porównanie bieżących wyników do wyników z przeszłości.
Model 310XT posiada także wszystkie inne dobrze znane funkcje poprzedników - funkcjęAutoLap autmoatycznie zapisującą okrążenie po osiągnięciu założonego przez użytkownika dystansu, AutoPause automatycznie zatrzymującą stoper gdy użytkownik nie porusza się,
AutoScroll automatycznie zmieniającą wyświelane na ekranie zestawy danych bez ingerencji osoby trenującej (ekrany danych treningowych mogą zostać zdefiniowane przez użytkownka). Dostępne są również ustawienia stref tętna lub stref mocy.
Dane rejestrowane w czasie treningu zapisywane są w pamięci urządzenia w postaci historii. Dzięki temu użytkownik ma możliwość porównywania osiąganych rezultatów w stosunku do treningów odbytych w przeszłości. Urządzenie umożliwia przechowanie w swojej pamięci danych z około 1000 okrążeń. Dane te można również przeglądać i analizować po przesłaniu do darmowej aplikacji online - Garmin Connect. W historii treningów zapisywane są również dane pobierane m.in. z czujnika tętna.
Forerunner 310XT jest także wyposażony w proste funkcje nawigacyjne. Z pomocą urządzenia użytkownik ma możliwość uruchomienia nawigacji w linii prostej do wybranego celu, którym może być np. własnoręcznie zachowany w urządzeniu waypoint.
Wskazówki nawigacyjne są wówczas wyświetlane na ekranie mapy (urządzenie nie obsługuje wyświetlania map - na ekranie tym prezentowane są tylko dane użytkownika oraz aktualna pozycja) oraz ekranie kompasu. Dodatkowo w trakcie pracy Forerunner rejestruje ślad przebytej w trakcie treningu drogi, który można wykorzystać do nawigacji. Ślad taki, po uruchomieniu funkcji nawigacji do punktu startowego, pozwala na podawanie przez urządzenie wskazówek nawigacyjnych mających na celu doprowadzenie użytkownika dokładnie tą samą drogą do punktu w którym rozpoczęty został trening.
W zakresie opcjonalnych sensorów, dzięki zastosowaniu technologii ANT+, Forerunner 310XT oferuje możliwość skorzystania z czujnika tętna, krokomierza (szczególnie przydatny np. podczas treningu w pomieszczeniu), czujnika kadencji (dla treningu na rowerze), czy też sensorów mocy (Garmin nie dostarcza takich sensorów, istnieje natomiast możliwość zastosowania sensorów innych firm).
Standardowo z urządzeniem dostarczany jest nowy typ czujnika tętna, który zapewnia wodoszczelność, co zwalnia użytkownika z konieczności jego zdejmowania np. do pływania (w czasie gdy czujnik znajduje się w wodzie dane z czujnika nie są przesyłane do urządzenia Forerunner). Dodatkowo, dzięki zmianie jego konstrukcji, znacząco zmniejszono wielkość usztywnionej części czujnika, co umożliwiło zastosowanie nowego elastycznego pasa zapewniającego wygodniejszą instalację na klatce piersiowej.
Urządzenie dostarczane jest fabrycznie z zainstalowanymi w pamięci kilkoma najważniejszymi językami menu ekranowego. Użytkownik ma natomiast możliwość zainstalowania w urządzeniu jednego, dodatkowego języka (np. polskiego) korzystając z serwisu internetowego Garmin Connect.
KLUCZOWE CECHY:
- Funkcja AutoScroll (automatyczna zmiana wyświetlanych grup parametrów treningu)
- Funkcja Wirtualny Partner
- Funkcja AutoScroll (automatyczna zmiana wyświetlanych grup parametrów treningu)
- Funkcja współzawodnictwa z wcześniej zarejestrowanymi parametrami treningu (Courses)
- Funkcja AutoPause (zatrzymanie i wznowienie funkcji stopera w zależności od prędkości)
- Funkcja AutoLap (automatyczny zapis nowego okrążenia)
- Tryb MultiSport (bieg, rower, inny sport)
- Tryb treningów zaawansowanych (własne treningi budowane w oparciu o cele do osiągnięcia)
- Tryb szybkich treningów (treningi oparte o zdefiniowane cele: czas, dystans, tempo)
- Rejestracja śladu podróży do 20 godzin
- Trening z interwałami
- Alarm tempa treningu
- Alarm czasu/dystansu
- Alarm wibracyjny
- Dostosowywanie wyświetlanych danych
- Obliczanie kalorii na podstawie tętna