Garmin Forerunner 210 jest bliźniaczo podobny do serii zegarków oznaczonych symbolem FR 110. Podobieństwo jest jak najbardziej uzasadnione, gdyż amerykański producent postawił na sprawdzoną konstrukcję i przy projektowaniu nowego zegarka, wykorzystał obudowę znaną z Forerunnera 110, nadając jej jedynie nową kolorystykę.
Różnice pojawiają się w funkcjonalności. Forerunner 210 jest bez wątpienia skierowany do aktywnych biegaczy, którzy oczekują od zegarka treningowego nie tylko aktualnych danych związanych z pokonanym dystansem, ale dodatkowych możliwości, które uwydatnią ich treningi. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej nowemu pulsometrowi Garmina.
Dostępne wersje i zawartość opakowania zegarka Garmin Forerunner 210:
Na polskim rynku Garmin Forerunner 210 występuje aż w czterech wersjach. Numery katalogowe poszczególnych modeli znajdziesz w zakładce Wersje (na górze opisu) lub Klikając tutaj >>. Do wyboru mamy trzy wersje kolorystyczne: damską, męską i multicolor. Wszystkie modele posiadają w zestawie czujnik tętna premium. Dodatkowo istnieje możliwość zakupu wersji Men bez monitora pracy serca.
Skoro przedstawiliśmy już dostępne modele to możemy przejść do opisu zawartości opakowania. Tradycyjnie skład opakowania przedstawiliśmy także, w zakładce W pudełku (na górze opisu). Możesz też Kliknąć tutaj >> w celu bezpośredniego przekierowania do owej zakładki.
W dalszej części opisu, jako zegarek demonstracyjny, wykorzystamy określaną przez Garmina jako Special Edition, białą wersję zegarka, czyli model Garmin Forerunner 210 Multicolor.
Poniżej przedstawiamy ujęcia modelu jeszcze nierozpakowanego:
Skoro wiemy już jak prezentuje się pulsometr w opakowaniu, możemy przejść do zapoznania się z zawartością pudełka.
Najważniejszy element opakowania stanowi zegarek treningowy Garmin Forerunner 210 [1] . Żółta karteczka dołączona do paska zegarka, informuje o konieczności naładowania baterii przed pierwszym treningiem. Skoro wspominamy o karteczkach to możemy w tym miejscu wymienić element zestawu, który stanowi zestaw skróconych instrukcji [4]. Do wyboru mamy aż 12 wersji językowych. W tym między innymi polską.
W zestawie znajduje się, znany z modelu Forerunner 110, cztero - pinowy klips ładujący [2]. Po połączeniu z adapterem AC spełnia on funkcję ładowarki sieciowej. Z kolei po wpięciu do gniazda usb w komputerze, umożliwia transfer danych.
Forerunner 210 został wyposażony w nowy czujnik tętna [5]. Garmin oznacza go jako czujnik tętna premium. W porównaniu do tradycyjnego monitora pracy serca (znanego m.in z modelu Forerunner 110), czujnik premium charakteryzuje się elastycznym materiałem oraz lepszym algorytmem wyliczania spalonych kalorii.
Pierwszy kontakt, czyli przegląd funkcji zegarka Garmin Forerunner 210:
Po pierwszym naładowaniu zegarka, możemy przejść do bliższego zapoznania się z jego funkcjami. Zanim jednak włączymy pulsometr przyjrzyjmy się przyciskom, które znajdują się na jego obudowie:
Przed uruchomieniem zegarka zalecamy założyć czujnik tętna na klatkę piersiową. Przy pierwszym włączeniu zegarek automatycznie wykryje czujnik i pokaże nasze bieżące tętno.
Wychodzimy na otwartą przestrzeń, wciskamy i przytrzymujemy przycisk Power. Trzymamy go do momentu aż na ekranie ukaże się logo Garmin. Następnie musimy przejść przez etap uzupełniania podstawowych danych o użytkowniku (m.in. waga, wiek, wzrost, płeć).
Data i godzina zostaną ustawione automatycznie po zlokalizowaniu sygnału gps. Przy tzw. zimnym starcie (pierwsze łapanie sygnału) ustalenie pozycji może zająć kilka minut.
Funkcja AutoLap:
Właściwie jesteśmy już prawie gotowi do rozpoczęcia treningu. Zegarek zlokalizował sygnał gps i pokazuje nasze bieżące tętno. Do zakończenia pełnej konfiguracji warto jeszcze zajrzeć do ustawień, gdzie między innymi możemy ustawić długość okrążenia. Forerunner 210 podobnie jak pozostałe odbiorniki treningowe Garmina oferuje dwie możliwości zapisywania okrążeń: ręczne lub automatyczne.
Z doświadczenia wiemy, że użytkownicy zdecydowanie częściej wybierają tryb auto. W celu ustawienia długości okrążenia przytrzymujemy przez 3 sekundy przycisk Page/Menu. Następnie przechodzimy strzałką w dół (przycisk Lap/Reset) na pozycję Auto Lap i wybieramy ją klikając przycisk Page/Menu. Definiujemy długość okrążenia. Przykładowo ustawiamy 1 kilometr.
W praktyce oznacza to, że Forerunner 210, po każdym pokonanym kilometrze będzie automatycznie zapisywał parametry tego okrążenia. Po zakończeniu treningu i przesłaniu go do komputera, pojawi się możliwość szczegółowej analizy każdego kilometra biegu.
Funkcja Lap Timer:
Skoro jesteśmy przy funkcji związanej z okrążeniami warto wspomnieć, że Forerunner 210 został wzbogacony (w porównaniu do modelu FR 110) o możliwość wyświetlania czasu bieżącego okrążenia. Funkcję Lap Timer można włączyć lub wyłączyć z poziomu Ustawień.
W trakcie biegu po przełączeniu ekranu przyciskiem Page możemy zobaczyć aktualne okrążenie i czas w jakim je pokonujemy (Środkowe pole na poniższym zdjęciu):
Alerty tętna:
Forerunner 210 umożliwia zdefiniowanie alertu tętna wysokiego i niskiego. Funkcja ta jest szczególnie przydatna biegaczom, którzy opierają swój trening na monitorowaniu pracy serca i ćwiczeniu w określonej strefie tętna.
Ustalenie powyższych parametrów pozwoli na pokazanie w trakcie biegu strefy tętna w której się znajdujemy. Dodatkowo jeżeli nasze tętno przekroczy wskazany zakres, użytkownik zostanie o tym poinformowany dźwiękowo i wizualnie stosownym komunikatem:
Trening interwałowy:
Garmin Forerunner 210 posiada możliwość utworzenia treningu z powtórzeniami. Do wyboru mamy dwa typy interwałów: dystans lub czas:
W naszym przykładzie wybraliśmy dystans jako podstawę treningu. Istnieje możliwość ustawienia dystansu od 100 metrów do 15 kilometrów. Po ustaleniu długości możemy wybrać opcję odpoczynku (czas lub dystans), a następnie wskazać ilość powtórzeń.
Dodatkowo do treningu można dodać rozgrzewkę na początek oraz rozluźnienie na zakończenie ćwiczeń. Czas trwania rozgrzewki i rozluźnienia ustalamy ręcznie przez kliknięcie przycisku Lap. Po zdefiniowaniu wszystkich powyższych ustawień możemy wrócić do ekranu treningu i rozpocząć bieg.
Na jednym z ekranów Forerunner 210 pokaże dane dotyczące interwałów. W trakcie biegu ustalony prędzej dystans (2 km) zmniejsza się. Po pokonaniu 2 kilometrów otrzymamy informację dźwiękową oraz komunikat na ekranie, że należy odpocząć przez np. 1 minutę lub 500 metrów (w zależności od opcji, którą ustawiliśmy w formie odpoczynku - Czas lub Dystans). Po minucie automatycznie otrzymamy informację o kolejnym etapie (2/4), potwierdzoną komendą rozpocznij bieg.
Strona treningu, czyli jakie parametry pokaże Forerunner 210:
Trening na zewnątrz:
Powyżej przedstawiliśmy funkcje treningowe zegarka Garmin Forerunner 210. Jesteśmy więc przygotowani do rozpoczęcia ćwiczeń. Zarówno ikona satelity w prawej części ekranu jak i serce po lewej stronie nie powinny mrugać. Oznacza to, że zegarek zlokalizował swoją pozycję oraz wyświetla nasze bieżące tętno. Klikamy przycisk Page i przechodzimy do strony treningu. Trening rozpoczynamy od wciśnięcia przycisku Start, co jest jednoznaczne z uruchomieniem stopera. Czas ćwiczeń jest wyświetlany w środkowej części ekranu. W tym samym miejscu możemy zamiennie sprawdzić tętno lub interwał treningu. Parametr zmieniamy przez pojedyncze kliknięcie na klawisza Page/Menu.
W górnej części ekranu Forerunner 210 pokazuje pokonaną odległość.
W dolnej części ekranu możemy ustawić zamiennie Tempo lub Prędkość biegu. Parametr należy zdefiniować przed rozpoczęciem treningu w ustawieniach zegarka. O ile w bliźniaczym zegarku Forerunner 110 Garmin umożliwia ustalenie średniego tempa/prędkości z ostatniego okrążenia, tak w przypadku modelu Forerunner 210 mamy do wyboru jedną z następujących konfiguracji:
-
Tempo bieżące [min/km]
-
Tempo okrążenia
-
Tempo średnie
-
Prędkość bieżąca [km/h]
-
Prędkość okrążenia
-
Prędkość średnia
Trening wewnątrz budynku (brak sygnału gps):
W związku z tym, że Forerunner 210 może połączyć się bezprzewodowo z krokomierzem garmin footpod sdm4, to w trakcie treningu z wyłączonym gps-em zegarek może zarejestrować dane związane z przemieszczaniem się. I tak dla przykładu ćwicząc na sali z opcjonalnym krokomierzem i czujnikiem tętna, Forerunner 210 zarejestruje informacje o pokonanym dystansie, czasie, prędkości/tempie, tętnie czy spalonych kaloriach.
Po sparowaniu zegarka z opcjonalnym czujnikiem na nogę, warto dokonać kalibracji krokomierza na znanym odcinku np. 400 metrów. Kalibrację wywołujemy z poziomu menu zegarka.
Po synchronizacji, zegarek zada pytanie czy przejść w tryb pracy w pomieszczeniu. Potwierdzenie tego komunikatu spowoduje wyłączenie modułu gps. W przypadku gdy odrzucimy to zapytanie (trening na otwartej przestrzeni), zegarek będzie pracował z włączonym modułem gps, na podstawie którego zapisze poszczególne parametry.
W obu przypadkach zostanie zarejestrowana kadencja naszego biegu. Częstotliwość kroków można przeanalizować na wykresie, po przesłaniu treningu do programu garmin connect.
Tryb zwykłego zegarka:
W trybie spoczynku, przy wyłączonym gps Forerunner 210 może pracować do 4 tygodni. Oryginalny kształt i kolorystyka sprawiają, że wielu użytkowników poza treningiem wykorzystuje zegarek w codziennym użyciu. Dodatkowo FR 210 posiada funkcję alarmu (budzika). Należy pamiętać, że wodoszczelność zegarka określana symbolem IPX7 chroni zegarek przed deszczem czy krótkotrwałym zamoczeniem, ale nie jest wystarczająca do tego aby z zegarkiem pływać.
Zapisanie aktywności, czyli przegląd historii treningów w zegarku Garmin Forerunner 210:
Kończąc trening, ponownie wciskamy przycisk Start/Stop. Stoper zostanie zatrzymany. Aby przenieść ostatnią aktywność do historii zegarka, wciskamy i trzymamy przez 3 sekundy przycisk Lap/Reset. Stoper zostanie wyzerowany, a trening zapisany.
Aktywności można przeglądać z poziomu zegarka lub jeżeli zależy nam na dokładniejszej analizie przesłać do Garmin Connect.
Sprawdź możliwości GarminConnect Kliknij tutaj >>
Podsumowanie, czyli opinia zespołu forerunners.pl:
Garmin Forerunner 210 to bardzo intuicyjny zegarek treningowy z wbudowanym modułem gps.
Naszym zdaniem, podsumowania tego modelu najlepiej dokonać w oparciu o wypunktowanie najważniejszych różnic między Forerunnerem 110. Poniżej prezentujemy listę usprawnień wprowadzonych w modelu Forerunner 210.
- nowy, elastyczny czujnik tętna Garmin Hart Rate Premium (wygodniejszy, lepszy algorytm zliczania spalanych kalorii)
- alerty tętna (planowanie treningów w oparciu o strefy tętna)
- trening interwałowy
- laptimer
- zwiększona możliwość definiowania form prędkości
- współpraca z krokomierzem garmin footpod
- współpraca z zewnętrzną wagą Tanita
Forerunner 210 jest o około 250 złotych droższy od wersji FR 110. Wydaje nam się jednak, że jest to różnica jak najbardziej uzasadniona, pod warunkiem że przyszły użytkownik dokonuje świadomego wyboru i wie, że wykorzysta dodatkowe funkcje tego modelu.
Garmin Forerunner 210 to zegarek sportowy firmy garmin, który z pewnością zaspokoi wymagania, zarówno biegaczy rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem jak i tych, którzy biegają już od wielu lat.
Dokładamy wszelkich starań, żeby nasze opisy były rzetelne i jak najdokładniej prezentowały możliwości poszczególnych zegarków. Mamy jednak świadomość, że jest to temat bardzo rozbudowany i nie o wszystkim uda nam się napisać.
W tym miejscu pojawia się nasza prośba do Was: Czytelników, Aktywnych Użytkowników produktów Garmina czy też przyszłych posiadaczy Forerunnerów. Jeżeli znaleźliście w naszym tekście jakąś nieścisłość lub chcielibyście podzielić się swoją wiedzą z innymi użytkownikami, napiszcie do nas ([zasłonięte]@forerunners.pl), a my uzupełnimy opis.
Bardzo zależy nam na Waszej opinii dlatego będziemy wdzięczni za kilka zdań, które zmotywują nas do dalszych działań i pozwolą rozbudowywać nasz sklep. Opinie można dodawać klikając w zakładkę Opinie na górze opisu.
Możecie także dodać komentarz na samym dole strony (pod produktami powiązanymi), korzystając z wtyczki społecznościowej Facebook. Twój wpis zobaczą Twoi znajomi, którzy być może odwiedzą naszą stronę do czego serdecznie zachęcamy :)
Pozdrawiamy.
Zespół forerunners.pl