Wiec pierwszomajowy we Lwowie w 1905 r. na pl. Gosiewskiego
(AZHP, Arch. PPS, zespół PPSD, nr 210). Demonstracja w Przemyślu (zbiory fotograficzne ZHP). Ulotka nawołująca do demonstracji przed gmachem sejmowym (AZHP,
Arch. PPS, zespół PPSD, nr 207). Pogotowie wojskowe we Lwowie na podwórzu straży pożarnej
w dniu otwarcia sesji sejmowej 23. X„ 1905 r. (tamże, nr 210). Delegacja składa sprawozdanie demonstrantom z pertraktacji z marszałkiem
krajowym. Przemawia Semen Wityk. Otaczają go (z lewa na prawo):
Andrzej Moraczewski, Józef Hudec, Artur Hausner i Ignacy Daszyński.
W głębi łańcuch żandarmów (tamże). Lokal redakcji i administracji Głosu we Lwowie (tamże).
Fragment listu Ignacego Daszyńskiego do Józefa Piłsudskiego z 24. IX. 1905 r., zawierający uwagi krytyczne w stosunku do taktyki prawicowego skrzydła w PPS (AZHP, listy różnych osób do I. Daszyńskiego, nr 28).
Pismo Lwowskiego Komitetu Obwodowego z 14. XII. 1906 r. do Komitetu Wykonawczego w sprawie taktyki PPSD wobec rozłamu w PPS, adresowane do Emila Bobrowskiego, podpisane przez Artura Hausnera (AZHP, Arch. PPS, zespół PPSD, nr 207).
Demonstracja w dniu strajku generalnego w Krakowie 28. X1!. 1905 r. (tam-że, nr 212).
Obwieszczenie o mobilizacji kolejarzy, przygotowane na wypadek strajku kolejowego CUFHfl YCCP b r. JlbBOBe, cf). 146, on. 4, Na 3758).
Zakończenie rękopisu odezwy Władysława Orkana Do braci chłopów, nawołującej do pomocy materialnej rewolucjonistom w Królestwie Polskim. Odezwa kończy się hasłem: „Niech żyje wolna Polska Ludowa V Fotografia z dowodu osobistego Władysława Orkana (Bibl. Jag., Arch. Wł. Orkana).
Scena z Sułkowskiego, odegrana przez zespół ludowy
(ze zbiorów rodzinnych p. Jadwigi Demel z Bujwidów).
Jan Stapiński — prezes PSL (zbiory fotograficzne ZHP).
List Jana Stapińskiego z 5. IX. 1905 r. o szkodliwości oportunistycznej taktyki prawicowej opozycji w PSL, zgrupowanej wokół Kuriera Lwowskiego (Papiery B. i M. Wysłouchów, Ossolineum, t. IX, nr 7183 11).
List Jana Stapińskiego z dn. 28. V. 1908 r. do namiestnika Michała Bob-rzyńskiego, wyrażający mu swe poparcie w związku z masakrą chłopów ukraińskich w Czernichowie w pow. Tarnopol (Korespondencja M. Bobrzyńskiego, Bibl. Jag. 8091).
Przywódcy konserwatystów krakowskich: namiestnik Galicji Michał Bob-rzyński oraz naczelny redaktor Czasu — Władysław Leopold Jaworski (ze zbiorów Bibl. Jag.).
Józef Pelczar — biskup przemyski, organizator katolickiej „akcji socjalnej11, zażarty wróg ludowców i socjalistów (AZHP, Arch. PPS, zespół PPSD, nr 144).
List z pogróżkami, podrzucony przez strajkujących chłopów sąsiadom, którzy przyjęli na mieszkanie łamistrajków. Zapowiada zemstę wójtowi, że „dał pieczęć11, poświadczając sprowadzonym robotnikom, iż we wsi nie ma strajku. (LJ,rHfl YCCP b r. JlbBOBe, ty. 146, on. 4, M 3795).
Pismo hr. Zbigniewa Lanckorońskiego z 25. V. 1906 r. do starosty w Sokallu z prośbą o żołnierzy, by zatrudnić ich w charakterze łamistrajków (tarnże).
Kopia odręcznego plakatu chłopskiego, zdjętego z płotu w Czarnokońcach, nawołującego do strajku rolnego, który zmusi panów do odstąpienia części ziemi chłopom (tamże).
Franciszek Sarnek, przewodniczący Komitetu Młodzieży Krakowskiej, i jego świadectwo dojrzałości — pierwsza polska matura ucznia bezwyznaniowca (ze zbiorów osobistych inż. Fr. Sarnka).
Członkowie Komitetu Młodzieży Krakowskiej: Kazimiera i Zofia Bujwi-dówny, Czesław Kuźniar i Walery Goetel (ze zbiorów osobistych p. Jadwigi Demel z Bujwidów i prof. Walerego Goetla).
Początek i zakończenie pisma Komitetu Okręgowego w Stanisławowie do Komitetu Wykonawczego PPSD z dn. 24. II. 1905 r. w obronie lewicowego pisma młodzieżowego Zjednoczenie. List podpisany przez Józefa Moslera i Stanisława Kochańskiego (AZHP, Arch. PPS, zespół PPSD, nr 207).
Zaproszenie na wiec w Zakopanem 29 lipca 1906 r. dla poparcia młodzieży walczącej o szkołę polską w Królestwie, podpisane przez A. Beka i W. Feldmana, wystosowane w imieniu komitetu, w skład którego wchodzili ponadto: Brzozowski, Bujwid, Dobrowolska, Gumplowicz, Korniłowicz, Moszczeńska, Wojczyński i in. (AZHP, Arch. PPS, organizacje młodzieżowe, nr 178).
Bojownicy o reformę szkolną i prawo nauki dla kobiet: Kazimiera Bujwi-dowa, prof. Odo Bujwid, prof. Napoleon Cybulski (ze zbiorów Bibl. Jag. i zbiorów rodzinnych p. Jadwigi Demel-Bujwidowej).
Pierwsze studentki przyjęte na Uniwersytet Jagielloński: Jadwiga Sikorska-Klemensiewiczowa, Stanisława Dowgiełło i Janina Kosmowska (ze zbiorów p. Jadwigi Klemensiewiczowej).
Pierwszy dyplom magisterski uzyskany przez kobietę na polskiej uczelni — p. J. Sikorską-Klemensiewiczową (tamże).
Konferencja kobiet socjalistek w Krakowie (AZHP, Arch. PPS, zespół PPSD, nr 212).
Karta do głosowania do parlamentu z przemyskiego okręgu wyborczego z wydrukowanym (nieprawnie) nazwiskiem kandydata rządowego. Reszta karty opieczętowana, by nie można było wpisać kandydata opozycyjnego. Obok nazwiska narzuconego mu w ten sposób kandydata wyborca dopisał: „zdechł)ł (tamże, nr 144).
Posłowie do parlamentu wybrani z listy PPSD w 1907 r. Na górze od lewej: Herman Diamand, Herman Lieberman, Józef Hudec. U dołu: Ryszard Kunicki, Ignacy Daszyński, Andrzej Moraczewski (tamże, nr 212).
Demonstracja przed Sejmem 29. X. 1907 r. w walce o powszechne prawo wyborcze. Na czele delegacja udająca się do marszałka krajowego Ubiory fotograficzne ZHP).
Sprawozdanie jednego z agentów wyborczych Zdzisława hr. Tarnowskiego z wydatkowanych 200 k. w toku kampanii wyborczej do Sejmu w 1908 r. Wymienione 22 nazwiska przekupionych prawyborców z zaznaczeniem miejsca ich zamieszkania (WAP Kr. Oddz. Wawel, Arch. Tarnowskich z Dzikowa, RZ 42).