Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

GALICJA 1[zasłonięte]905 19 Szkice z historii Galicji Tom II

26-09-2014, 22:27
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 39.99 zł     
Użytkownik Askeladden
numer aukcji: 4614701808
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 1   
Koniec: 26-09-2014 21:34:31

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Historia miast, regionów
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Dostawa i płatność

 

Płatność z góry
  • Przelew bankowy
  • List polecony ekonomiczny      7,50 zł

     

     

  • List polecony priorytetowy        11,00 zł

     

     




Oferta - wyślij e-mail - kliknij


 
Przewiń do spisu treści

 
            szkice historii galicji 00

szkice historii galicji 01

szkice historii galicji 02

szkice historii galicji 03

szkice historii galicji 04

szkice historii galicji 05

szkice historii galicji 06

szkice historii galicji 07

szkice historii galicji 08


imgur

   
 
      Oprawa:  
twarda
     Format: 
15x21
                cm               
          Ilość stron: 
635
   str. 
    Nakład: 
1000 + 260
egz.
 Stan: 

+db odbarwienia na grzbiecie i lekkie przytarcia okładki, zawartość ładnie zachowana
             
             Tytuł, autor i wydawnictwo 

W a l e n t y n a   N a j d u s
SZKICE
Z  HISTORII
GALICJI
TOM  II
GALICJA W LATACH 1905—1907
Książka i Wiedza 1960


     Spis treści: 

Rozdział pierwszy
Klasy    i    partie    Galicji   wobec   rewolucji
w Rosji i w Królestwie Polskim .                         5
Rozdział drugi
Walka o powszechne prawo głosowania .     .     129
Rozdział trzeci
Walka między pracą a kapitałem .           .     .     223
Rozdział czwarty
Walki chłopów i kwestia agrarna w 1906 r.  .     274
Rozdział piąty
Wpływ rewolucji 1905—1907 roku na inteligencję galicyjską........363
Rozdział szósty
Koncentracja   obozu   burżuazyjno-obszarni-
czej  kontrrewolucji.......484
Rozdział siódmy
Przed nowym wzniesieniem rewolucyjnym .     548
Zakończenie...........     555
Bibliografia...........     571
Indeks nazwisk.......     .     .     .     597
Indeks  miejscowości........     605
Wykaz strajkujących wsi.......     616
Spis  ilustracji..........     633 

 


     Ilustracje:

 


 

Wiec pierwszomajowy we Lwowie w 1905 r. na pl. Gosiewskiego
(AZHP, Arch. PPS, zespół PPSD, nr 210). Demonstracja w Przemyślu (zbiory fotograficzne ZHP). Ulotka   nawołująca   do   demonstracji   przed   gmachem   sejmowym   (AZHP,
Arch. PPS, zespół PPSD, nr 207). Pogotowie wojskowe we Lwowie na podwórzu straży pożarnej
w dniu otwarcia sesji sejmowej 23. X„ 1905 r. (tamże, nr 210). Delegacja składa sprawozdanie demonstrantom z pertraktacji z marszałkiem
krajowym. Przemawia Semen Wityk. Otaczają go (z lewa na prawo):
Andrzej Moraczewski, Józef Hudec, Artur Hausner i Ignacy Daszyński.
W głębi łańcuch żandarmów (tamże). Lokal redakcji i administracji Głosu we Lwowie (tamże).
Fragment listu Ignacego Daszyńskiego do Józefa Piłsudskiego z 24. IX. 1905 r., zawierający uwagi krytyczne w stosunku do taktyki prawicowego skrzydła w PPS (AZHP, listy różnych osób do I. Daszyńskiego, nr 28).
Pismo Lwowskiego Komitetu Obwodowego z 14. XII. 1906 r. do Komitetu Wykonawczego w sprawie taktyki PPSD wobec rozłamu w PPS, adresowane do Emila Bobrowskiego, podpisane przez Artura Hausnera (AZHP, Arch. PPS, zespół PPSD, nr 207).
Demonstracja w dniu strajku generalnego w Krakowie 28. X1!. 1905 r. (tam-że, nr 212).
Obwieszczenie o mobilizacji kolejarzy, przygotowane na wypadek strajku kolejowego  CUFHfl YCCP b r. JlbBOBe, cf). 146, on. 4, Na 3758).
Zakończenie rękopisu odezwy Władysława Orkana Do braci chłopów, nawołującej do pomocy materialnej rewolucjonistom w Królestwie Polskim. Odezwa kończy się hasłem: „Niech żyje wolna Polska Ludowa V Fotografia z dowodu osobistego Władysława Orkana (Bibl. Jag., Arch. Wł. Orkana).
Scena z Sułkowskiego, odegrana przez zespół ludowy
(ze zbiorów rodzinnych p. Jadwigi Demel z Bujwidów).
Jan Stapiński — prezes PSL (zbiory fotograficzne ZHP).
List Jana Stapińskiego z 5. IX. 1905 r. o szkodliwości oportunistycznej taktyki prawicowej opozycji w PSL, zgrupowanej wokół Kuriera Lwowskiego (Papiery B. i M. Wysłouchów, Ossolineum, t. IX, nr 7183 11).
List Jana Stapińskiego z dn. 28. V. 1908 r. do namiestnika Michała Bob-rzyńskiego, wyrażający mu swe poparcie w związku z masakrą chłopów ukraińskich w Czernichowie w pow. Tarnopol (Korespondencja M. Bobrzyńskiego, Bibl. Jag. 8091).
Przywódcy konserwatystów krakowskich: namiestnik Galicji Michał Bob-rzyński oraz naczelny redaktor Czasu — Władysław Leopold Jaworski (ze zbiorów Bibl. Jag.).
Józef Pelczar — biskup przemyski, organizator katolickiej „akcji socjalnej11, zażarty wróg ludowców i socjalistów (AZHP, Arch. PPS, zespół PPSD, nr 144).
List z pogróżkami, podrzucony przez strajkujących chłopów sąsiadom, którzy przyjęli na mieszkanie łamistrajków. Zapowiada zemstę wójtowi, że „dał pieczęć11, poświadczając sprowadzonym robotnikom, iż we wsi nie ma strajku.  (LJ,rHfl YCCP b r. JlbBOBe, ty. 146, on. 4, M 3795).
Pismo hr. Zbigniewa Lanckorońskiego z 25. V. 1906 r. do starosty w Sokallu z prośbą o żołnierzy, by zatrudnić ich w charakterze łamistrajków (tarnże).
Kopia odręcznego plakatu chłopskiego, zdjętego z płotu w Czarnokońcach, nawołującego do strajku rolnego, który zmusi panów do odstąpienia części ziemi chłopom (tamże).
Franciszek Sarnek, przewodniczący Komitetu Młodzieży Krakowskiej, i jego świadectwo dojrzałości — pierwsza polska matura ucznia bezwyznaniowca (ze zbiorów osobistych inż. Fr. Sarnka).
Członkowie Komitetu Młodzieży Krakowskiej: Kazimiera i Zofia Bujwi-dówny, Czesław Kuźniar i Walery Goetel (ze zbiorów osobistych p. Jadwigi  Demel  z Bujwidów i prof.  Walerego  Goetla).
Początek i zakończenie pisma Komitetu Okręgowego w Stanisławowie do Komitetu Wykonawczego PPSD z dn. 24. II. 1905 r. w obronie lewicowego pisma młodzieżowego Zjednoczenie. List podpisany przez Józefa Moslera i Stanisława Kochańskiego (AZHP, Arch. PPS, zespół PPSD, nr 207).
Zaproszenie na wiec w Zakopanem 29 lipca 1906 r. dla poparcia młodzieży walczącej o szkołę polską w Królestwie, podpisane przez A. Beka i W. Feldmana, wystosowane w imieniu komitetu, w skład którego wchodzili ponadto: Brzozowski, Bujwid, Dobrowolska, Gumplowicz, Korniłowicz, Moszczeńska, Wojczyński i in. (AZHP, Arch. PPS, organizacje młodzieżowe, nr 178).
Bojownicy o reformę szkolną i prawo nauki dla kobiet: Kazimiera Bujwi-dowa, prof. Odo Bujwid, prof. Napoleon Cybulski (ze zbiorów Bibl. Jag. i zbiorów rodzinnych p. Jadwigi Demel-Bujwidowej).
Pierwsze studentki przyjęte na Uniwersytet Jagielloński: Jadwiga Sikorska-Klemensiewiczowa, Stanisława Dowgiełło i Janina Kosmowska (ze zbiorów p. Jadwigi Klemensiewiczowej).
Pierwszy dyplom magisterski uzyskany przez kobietę na polskiej uczelni — p. J. Sikorską-Klemensiewiczową (tamże).
Konferencja kobiet socjalistek w Krakowie (AZHP, Arch. PPS, zespół PPSD, nr 212).
Karta do głosowania do parlamentu z przemyskiego okręgu wyborczego z wydrukowanym (nieprawnie) nazwiskiem kandydata rządowego. Reszta karty opieczętowana, by nie można było wpisać kandydata opozycyjnego. Obok nazwiska narzuconego mu w ten sposób kandydata wyborca dopisał: „zdechł)ł (tamże, nr 144).
Posłowie do parlamentu wybrani z listy PPSD w 1907 r. Na górze od lewej: Herman Diamand, Herman Lieberman, Józef Hudec. U dołu: Ryszard Kunicki, Ignacy Daszyński, Andrzej Moraczewski (tamże, nr 212).
Demonstracja przed Sejmem 29. X. 1907 r. w walce o powszechne prawo wyborcze. Na czele delegacja udająca się do marszałka krajowego Ubiory fotograficzne ZHP).
Sprawozdanie jednego z agentów wyborczych Zdzisława hr. Tarnowskiego z wydatkowanych 200 k. w toku kampanii wyborczej do Sejmu w 1908 r. Wymienione 22 nazwiska przekupionych prawyborców z zaznaczeniem miejsca ich zamieszkania (WAP Kr. Oddz. Wawel, Arch. Tarnowskich z Dzikowa, RZ 42).


Przejdź na górę strony





Strona o mnie

Moje aukcje (książki o zbliżonej tematyce. Kliknij.)


Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynikają z konieczności kompresji zdjęć. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy w opisie - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam.

jadsbfjbafhebbhabhabk14x04x