Wstęp
Wojna 1809 roku stanowi jeden z ważnych etapów epoki napoleońskiej — zarówno z punktu widzenia dziejów powszechnych Europy, jak i historii porozbiorowej naszego narodu. Jest ona przede wszystkim jednym z przełomowych momentów w dziejach Księstwa Warszawskiego. Owa „napoleońskaJ) Polska, pojmowana przez współczesnych jako punkt wyjścia do całkowitego przekreślenia złowieszczych klauzul traktatów rozbiorowych wykreślających „na wieczne czasy?) nasze państwo nie tylko z mapy politycznej Europy, ale także imię Polski i Polaków z dziejów powszechnych, zdołała w tej wojnie — mimo szczupłych sił wojskowych i ograniczonych zasobów ekonomicznych — ocalić swój byt narodowy broniąc go skutecznie przed napaścią niemal dwukrotnie przewyższającego siły polskie inwazyjnego korpusu austriackiego. Ten aspekt wojny 1809 roku, jak również to, że była ona jedyną wygraną w XIX wieku i w zasadzie samodzielnie przeprowadzoną przez Polaków kampanią wojenną, pragniemy tu mocno podkreślić. Wypada też zaakcentować inny, niemniej doniosły moment. Wojna ta, będąc w zamierzeniu Napoleona zaledwie fragmentem ogólnej kampanii wojennej przeciwko Austrii, w istocie przybrała na nadwiślańskim teatrze działań charakter świadomie przez Polaków prowadzonej wojny narodowowyzwoleńczej. W intencji i dążeniach Polaków miała ona doprowadzić do wyzwolenia jeszcze jednej polskiej prowincji spod zaborczego jarzma kolejnego rozbiorcy. Takiego charakteru nabrała w szczególności w wyniku podjęcia i realizacji przez polskie naczelne dowództwo śmiałego i ze wszech miar słusznego planu przeniesienia działań wojennych do Galicji. Wyzwoleńczy charakter galicyjskiej wyprawy księcia Józefa, uwieńczonej powodzeniem w następstwie pomnożenia szczupłych sił ofiarnym wysiłkiem patriotycznym całego społeczeństwa polskiego, stał się jednym z etapów rozwoju nowoczesnej świadomości narodowej Polaków. W tym też sensie wydarzenia 1809 roku mają szersze znaczenie dla historii narodowej, wykraczając poza wąskie ramy chronologiczne epoki Księstwa Warszawskiego.
Tytuł:
Z KSIĘCIEM
JÓZEFEM
W GALICJI
W1809 ROKU
Rząd Centralny obojga Galicji
Autor: KAZIMIERZ KRZOS
Wydawnictwo i rok wydania: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1967 Wyd. I
2000 egz.
Stan: -bdb przytarcia okladki
Oprawa: miekka
Ilość stron: 306 str.
Format: 15x21 cm
Ilustracje: posiada
Spis treści:
SPIS TREŚCI
Wstęp . 5
Ptozdział I. Galicja w przededniu wojny 1809 roku , 13
Rozdział II. Wybuch wojny. Zręby tymczasowej administracji pol
skiej w wyzwolonych okręgach Galicji 49
Rozdział III. Utworzenie Centralnego Rządu Tymczasowego obojga
Galicji 96
Rozd.ział IV. Objęcie Galicji przez Napoleona. Ostateczne ukształtowanie się struktury tymczasowej administracji polskiej w Galicji . 139
Rozdział V. Działalność Centralnego Wojskowego Tymczasowego
Rządu obojga Galicji 176
Rozdział VI. Finis interregnum 237
Bibliografia 294
Indeks nazwisk . 301
Strona o mnie
Moje aukcje (książki o zbliżonej tematyce. Kliknij.)
Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynikają z konieczności kompresji zdjęć. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy w opisie - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam.