Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Gabriel Tarde OPINIA I TŁUM 1904

23-10-2014, 12:42
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 19.90 zł      Aktualna cena: 14.90 zł     
Użytkownik dekom
numer aukcji: 4695924678
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 1   
Koniec: 23-10-2014 12:07:20
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
Autor: Gabriel Tarde


Opinia i tłum


Wydawnictwo: Gebethner i Wolf ,Warszawa, 1904

Wymiary: 12 na 18 cm

Ilość stron: 155


Stan: oprawa twarda płócienna, wydawnicza, pożółkłe kartki, kartki w bardzo dobrym stanie, nie rozpada się, kompletna


Przekład Kazimiera Skrzyńska

Seria wydawnicza: Biblioteka Tygodnika Ilustrowanego nr 9


 
Gabriel Tarde francuski socjolog, psycholog społeczny, filozof i kryminolog. Uznawany za jednego z prekursorów socjologii i psychologii społecznej. Twórca psychologistycznej socjologii redukującej wszelkie zjawiska, w tym ponadindywidualne byty społeczne, do podstawowych, indywidualnych przeżyć psychicznych. Podstawowym procesem wobec Tarde jest naśladownictwo, będące specyficznym rodzajem powtarzalności zjawisk, oraz wynalazek umożliwiający zmianę zjawisk. Indywidualistyczna teoria Tardego konkurowała z socjologią młodszego o 15 lat Émile'a Durkheima, który przyjmował, że istnieją byty społeczne jako takie.
Tarde zajmował się również m.in. psychologią tłumu i publiczności. Poświęcona tym zagadnieniom książka "Opinia i tłum" została przetłumaczona na język polski. Tarde odróżnił tłum: stan fizycznej bliskości pewnej liczby osób od publiczności, którą cechuje bliskość duchowa mimo przestrzennego rozproszenia. Zdaniem Tarde w czasach najnowszych to publiczność, a nie tłum, jest bardziej charakterystycznym typem zbiorowości.
Popularność durkheimowskiej szkoły socjologii spowodowała marginalizację myśli Tardego. Niemniej jego prace stały się inspiracją dla wczesnej psychologii społecznej oraz socjologii interakcjonistycznej. Do jego prac nawiązywali badacze ze szkoły chicagowskiej. Everett Rogers rozwinął koncepcję "praw imitacji" w wydanej w 1962 roku książce "Diffusion of innovations". Współcześnie do twórczości Tardego odwoływali się Gilles Deleuze i Bruno Latour.

Spis treści:

I. Publiczność i tłum
II. Opinia i rozmowa



Nie prowadzę antykwariatu(nie skupuję książek), wyprzedaję domowe zbiory.

Oczywiście polecam inne moje aukcje i życzę miłych zakupów


W przypadku brania udziału w większej liczbie aukcji, po ich zakończeniu proszę skontaktować się ze mną, w celu ustalenia łącznego kosztu przesyłki.
Proszę o kontakt e-mailowy.


Zapraszam na moje pozostałe aukcje:

KomentarzePanelealle

Strona "o mnie"Wszystkie aukcje

panel aukcyjny