Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

G. Lakoff, M. Johnson METAFORY W NASZYM ŻYCIU

26-04-2015, 9:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 23 zł     
Użytkownik Ares1949
numer aukcji: 5280944409
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 4   
Koniec: 26-04-2015 09:43:07

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1988
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Oprawa lekko wytarta i zabrudzona.

 

Lakoff i Johnson szczegółowo uzasadniają i rozwijają nienową skądinąd myśl, że metafora nie jest jedynie ornamentem stylistycznym czy retorycznym. Przeciwnie, jest ona centralnym składnikiem codziennego posługiwania się językiem, a co więcej wpływa na nasz sposób postrzegania, myślenia i działania. Sam tytuł książki zawiera naczelną jej tezę - oto metafory kierują naszym życiem.

 

Rozwijane przez Lakoffa językoznawstwo kognitywne wychodzi od żywego doświadczenia ufundowanego przede wszystkim na wyobraźni. Kognitywizm głosi, że język i poznanie wpływają na siebie nawzajem - język nie jest gotowym "narzędziem" poznania, danym z góry lub nawet wpisanym w strukturę umysłu. Za pomocą mnogości efektownych przykładów Lakoff i Johnson pokazują, jak w praktyce metafory sterują naszym postrzeganiem świata.

 

Książka ,,Metafory w naszym życiu” to językoznawstwo kognitywne w czystej formie. Językoznawstwo kognitywne, czyli co? Czyli przede wszystkim symbolizm, jako prymarna cecha języka (żegnaj pojęcie ,,zbioru”!) i jego znaczenie. W centrum kognitywizmu stoi więc język, a za rękę trzyma go doświadczenie i postrzeganie, wszystkie płaszczyzny tego języka (składnia, leksyka, morfologia i inne zainteresowane) mają również charakter symboliczny, a przenikanie się tych komponentów ma charakter dowolny; czasem płynny, innym razem mniej. Podsumowując esencję kognitywizmu: język i doświadczenie mają charakter koherentny, a dzięki metaforze, czyli pojęciu (lub systemowi pojęć), które kierują naszymi móżdżkami dajemy sobie radę w językowym gąszczu skojarzeń, utartych w głowie wzorców i pojęć.

ARGUMENTOWANIE TO WOJNA [ARGUMENT is WAR]

Twoje twierdzenia nie dają się obronić

Zaatakował wszystkie słabe punkty mego rozumowania

Jego uwagi krytyczne trafiły prosto w cel

Zaburzyłem jego argumentację

Nigdy nie wygrałem z nimi sporu

Nie zgadzasz się? Dobrze, strzelaj!

Jeżeli użyjesz tej strategii, on cię pokona

Zbił wszystkie moje argumenty