Głos ciała to zbiór 22 wykładów publicznych Alexandra Lowena, wysoko cenionych przez psychologów i psychoterapeutów, a jednocześnie podanych w przystępnej i zrozumiałej dla każdego formie. Doktor Alexander Lowen, twórca Analizy Bioenergetycznej, porusza tutaj tematy, które do dzisiaj są aktualne, szeroko omawiane i wciąż zbyt słabo rozumiane - na przykład związek między stresem a chorobą, myśleniem a czuciem czy seksem a osobowością. Przybliża również tak frapujące zagadnienia, jak to, dlaczego wola życia przeszkadza żyć czy w jaki sposób powstaje psychopatia i jak psychopaci postrzegają świat.
Pewność siebie bazująca na prawdziwości własnych uczuć umożliwia człowiekowi bezpośrednie poznanie rzeczywistości.
Głos ciała jest publikacją zebranych wykładów nazywanych jako Monografia Lowena, w których autor wnikliwie przedstawia związek ciała i umysłu w psychoterapii. Książka zawiera wiele cennych i oryginalnych poglądów autora wraz z opisem przypadków. To niezwykle wartościowa lektura dla wszystkich zainteresowanych psychologią i psychoterapią. Okaże się ona bardzo przydatna nie tylko dla terapeutów Bioenergetyki, lecz również dla innych terapeutów pracujących z ciałem. Zawiera bowiem elementy praktyczne, wskazówki oraz ćwiczenia bioenergetyczne.
O Autorze
Alexander Lowen – ukończył City College w Nowym Jorku ze stopniem licencjata ekonomii. Następnie zdał do Brooklyn Law School, gdzie otrzymał tytuł magistra prawa summa cum laude (z wielkim wyróżnieniem). Kontynuując studia uzyskał tytuł doktora magna cum laude (z ogromnym wyróżnieniem). Wykładał prawo, a podczas wakacji zajmował się prowadzeniem zajęć związanych ze sportem i aktywnością fizyczną, którymi był zainteresowany od wczesnej młodości. W tym czasie zaczęło interesować go to, jaki jest związek między fizycznym a psychicznym zdrowiem. Zaczął zgłębiać i praktykować jogę, oraz progresywną relaksację mięśniową, jednak osiągnięte wyniki nie usatysfakcjonowały go. Na jesieni 1940 roku zaczął uczęszczać na kurs analizy charakteru, prowadzony przez Wilhelma Reicha, na którym Reich wyjaśniał zależności między napięciami mięśniowymi, pancerzem charakteru i osobowością neurotyczną, oraz prezentował swoje odkrycia i techniki terapeutyczne skoncentrowane na ciele.
Swoją własną terapię rozpoczął Lowen pod okiem Reicha wiosną 1942 roku. Trwała ona trzy lata. Jej zakończenie było równoznaczne z tym, że sam mógł prowadzić własną praktykę terapeutyczną. Tak też uczynił, jednak po dwóch latach wyjechał do Europy, gdzie w wieku 36 lat rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie w Genewie. Najważniejszym – choć nie jedynym – powodem ich rozpoczęcia, była chęć pogłębienia i zrozumienia w kategoriach medycznych, najważniejszych dla niego zjawisk w życiu człowieka – honoru, odwagi, piękna, godności, a ponadto zgłębienie ludzkiej seksualności, którą już wtedy Lowen uważał za bardzo ważną dla zdrowia[potrzebne źródło]. Studia ukończył w 1951 roku. W książce "Duchowość ciała" pisze, że zdobył dzięki nim bezcenną wiedzę, ale żadne ze wspomnianych pojęć nie zostało na zajęciach poruszone nawet w najmniejszym stopniu. Seksualność została potraktowana i opisana tylko i wyłącznie w kategoriach funkcji reprodukcyjnej. Po powrocie do USA drogi Lowena i Reicha rozeszły się. Alexander Lowen zaczął rozwijać wraz z Johnem Pierrakosem swoje własne podejście terapeutyczne, które nazwał bioenergetyką, lub analizą bioenergetyczną.
Pomimo tego, że bioenergetyka czerpie z reichowskiej wegetoterapii, jest systemem oryginalnym – opracowane ćwiczenia są dziełem Lowena i Pierrakosa.
Aleksander Lowen był twórcą Międzynarodowego Instytutu Analizy Bioenergetycznej, założonego w 1956 roku i mieszczącego się w Nowym Jorku, oraz Ośrodka Serca w New England, który powołał do życia wraz z kardiologiem Stephenem Sinatrą.
W 2003 roku, w wieku 93 lat, opublikował swoją biografię zatytułowaną Honoring the body: the autobiography of Alexander Lowen.
|